Dobrý den, rád bych tímto zjistil, zdali je potřeba podat daňové přiznání z prodeje nemovitosti v roce 2021, před návštěvou finančního úřadu. Jednalo se o prodej bytu, který mi byl předán developerem 10.9.2018, následná kupní smlouva podepsána 14.11.2018. V bytě jsem celou dobu trvale bydlel, měl na sebe napsané zálohy jako elektřina, voda, komun. odpad, fond oprav, pošta apod. Byt jsem prodal kupní smlouvou 18.1.2021. Je nutné v tomto případě podat daňové přiznání, nebo by stačilo sepsat čestné prohlášení? Pokud bude potřeba podat daňové přiznání, je nutné mít zpracován znalecký posudek ceny bytu? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, je možné, aby mi zaměstnavatel přidal k HPP na snížený úvazek i smlouvu DPP (mám snížený úvazek kvůli ID), s tím, že jde o úplně jinou práci? Jinak by na tuto práci hledal externího spolupracovníka, ale já o ni mám zájem, ale zaměstnavatel chce tuto činnost jen jako DPP (protože je jen doplňková k naší hlavní pracovní náplni). Vím, že se mi nebude tímto započítávat do důchodu, ale potřebuji si vydělat nějaké peníze navíc k platu. Děkuji za odpověď.
Pokračování dotazu č. 16530: Dobrý den, jak jste psal, že přeplatek propadá po třech letech, tak v případě, že nemám daňové přiznání ani zúčtování za rok 2019 a 2020 (HPP bez dalších příjmů a nepodepsané prohlášení růžové), jak mohu postupovat při zpětném podání, jaké dokumenty od zaměstnavatele potřebuji? A dokdy to mohu udělat? Za každý rok to asi musí být zvlášť, že?
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jsem OSVČ a zároveň student (nemám živnost na obchodovaní s akciemi). Jak je to prosím při danění dividend z akcii? Mohu uplatnit fakt, kdy při částce pod 6 000 Kč nemusím danit zahraniční dividendu, tudíž ji ani nemusím udávat v daňovém přiznání? Popřípadě prosím, co je definováno v mém případě jako vedlejší příjem? Jelikož to vše se započítává do toho limitu 6k pokud správně chápu z předešlých dotazů?
Dobrý den, koupili jsme 2020 byt za 2 550 tis, bydleli v něm rok a prodali ho 2021 za 3 900 tisíc minus provize, takže zisk jsme měli 1 milion a 125 tisíc – to je rozdíl, který jsme na prodeji vydělali oproti původní kupní ceně. Nesplnili jsme podmínku 2 roky bydlení, takže musíme 1 125 tisíc dodanit 15%? Nebo když jsme použili z toho následně 950 tisíc jako akontaci na hypotéku na nový byt, ve kterém bydlíme, tak musíme dodanit jen ten rozdíl 1125-950= 175 tisíc korun? Mně tvrdí daňař, že to pravidlo, že se použijí peníze do vlastního bydlení, tak to se vztahuje z celé kupní částky 3 900 tisíc korun a ne jen z toho rozdílu/zisku. Přitom my z těch 3 900 tisíc korun zaplatili provizi, následně jsme doplatili hypotéku a zbylo nám jen těch 1125 tisíc… Děkuji za odpověď.
Dobrý den, jsme rozvedeni, dítě máme ve společné péči a nebydlíme ve společně hospodařící domácnosti. Dohodli jsme se, že daňové zvýhodnění na dítě uplatní jen jeden. Mám v tomto případě vyplňovat údaje o bývalé manželce do prohlášení podle odst.4 zákona, nebo stačí jen přiložit čestné prohlášení bývalé manželky o neuplatnění daň. zvýhodnění? Děkuji
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jsem zaměstnaná na plný úvazek, ale ve svém volném čase se ráda věnuji streamování na platformě Twitch. Uvažovala jsem nad vyplnění smlouvy s Twitchem. Avšak si nejsem jistá, jestli na to nepotřebuji IČ. Pokud bych ho nepotřebovala, jak by to bylo s daněním příjmů? Danila by se všechna předplatná, která by mi chodila přímo od Twitche + příspěvky od sledujících? Nebo je to do nějaké určité částky? Či záleží na pravidelnosti příjmů? Nechci se do ničeho pouštět bez informací, abych se pak nedostala do průšvihu. Moc děkuji.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.