Dobrý den, pane Jermáři, na serveru banky.cz jsem na Vás našel kontakt. Jestli byste byl hodný, rád bych se na něco zeptal. Mám dotaz ohledně kryptoměn a danění. V březnu 2021 jsem si koupil kryptoměnu, např. za $200. Následně cena vzrostla, tak jsem v srpnu tuto kryptoměnu směnil za stablecoin USD-T v hodnotě $600. Pokud se teď rozhodnu ještě před koncem 2021, že na té směnárně těch všech $600 reinvestuji a koupím zase tu stejnou kryptoměnu zpátky s tím, že ji budu chtít držet pár let a finálně prodat třeba až v roce 2023 za fiat měnu a převést na osobní bankovní účet, mám řešit danění až poté na začátku roku 2024? Nebo už je třeba řešit jakoukoliv směnu za tento rok v daňovém přiznání na začátku 2022, i když jsem vše reinvestoval? Děkuji
Dobrý den, nevím zda správně píšu Vám, ale za pokus nic nedám. Zajímá mě, zda a jak je možné dát dobročinný dar fyzické osobě tak, aby byl odečitatelný z daní. Konkrétní situace. Známý chce dát dar svým přátelům s těžce mentálně postiženou dcerou na její hlídání (osobní asistence), zkrátka aby měli finance na proplácení osobních asistentů a díky tomu měli někdy volný čas. Lze tento dar dát přímo jim/jejich dceři tak, aby si ho mohl odepsat z daní, nebo je třeba ho dát právnické osobě? Děkuji a přeji krásný podzim.
Dobrý den, jsem student a chci pracovat jako OSVČ v kategorii volná, kde budu vykonávat projektovou činnost, ale jelikož ještě nemám autorizační razítko, tak mi každý výkres musí autorizovat osoba, která tímto razítkem disponuje a orazí mi to. Daná osoba si za každý výkres účtuje částku. Chtěl bych se prosím zeptat, jestli je pro mě vhodnější této osobě vypisovat faktury za kontrolu a razítko a tyto faktury si pak můžu dat při daňovém přiznání do uznatelných nákladu a nebo musím podepsat s touto osobou dohodu o pracovní činnosti? Daná osoba je důchodce, který pracuje jako OSVČ.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jakým způsobem a jestli se daní následující příklady: A, koupím v lednu 1BTC za 10 000, v únoru 1BTC za 20 000 a v březnu prodám část tohoto nakoupeného porfolia a vyberu 30 000 Kč. V tomto případě kdy jsem investoval 30 000 a 30 000 z toho zpátky vzal, nedaním předpokládám nic (budu danit až vše nad danou investici). B, stejná situace jako A (nákup za 10 000 a 20 000) následně například v dubnu prodám všechny BTC za 50 000 Kč (čistý zisk 20 000) a v květnu vše znovu investuji tak daním 15 % ze zisku (20 000 Kč), je tomu tak? C, stejná situace jako A (nákup za 10 000 a 20 000), nakoupené BTC držím například rok a za rok je prodám za 100 000, stále si mohu odečíst náklady (30 000) i když se jedná již o jiný rok nebo musím danit celých 100 000? Předem děkuji za odpovědi.
Dobry den, rad bych se zeptal, zdali mohu uplatnit osvobozeni od dane z prijmu za byt, ktery jsem prodal v lednu 2021 se ziskem a zaroven jsem v prosinci 2020 koupil rodiny dum na hypoteku, kde ted bydlime. Vynalozena castka z vlastnich uspor na hypoteku byla ale mensi, nez zisk z prodeje bytu. Je pripadne mozne umorit zbylou cast ze zisku prodeje bytu v mimoradne splatce hypoteky (ne doplaceni, jen umoreni casti dluhu)? Dekuji
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.