Dobrý den, mám dotaz ohledně daně z příjmu z nájmu bytu, který je pronajat a je v mém vlastnictví (nikoliv SJM, nabyla jsem jej ještě za svobodna). Nyní byt pronajímáme. Pokud bude uveden v nájemní smlouvě jako pronajimatel i můj manžel, může příjem z najmu zdanit on? Já jsem na rodičovské dovolené a neradi bychom přišli o slevu na dani na manželku. Děkuji předem
Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně transparentního účtu. Na FB jsem správcem jedné skupiny, která se angažuje v odměňování jídlem potřebným. Ve zkratce jde o to, že jsem založil transparentní účet pro fyzickou osobu, na který mi chodí finanční dary od uživatelů dané skupiny. Dále tyto prostředky používám na nákup potravin, či hotových jídel z restaurací, které pak rozdám do nemocnic, dětských domovů či prodavačům v obchodech. Profit z této věci není žádný a popravdě jsem účet založil proto, aby na něj každý mohl nahlídnout (hlavně proto, že jsem chtěl, aby bylo vidět, že prostředky opravdu používám na nákup potravin). Musím danit tyto dary? Popř. dopouštím se něčeho nezákonného? A v neposlední řadě, pokud ano, jak z toho ven? Děkuji a přeji hezký večer.
Dobrý den, vyplnil jsem přiznání k daní z příjmu fyzických osob za rok 2020. V roce 2020 jsem pracoval do konce července 2020. Potom jsem byl nezaměstnaný (moje rozhodnutí) do 10.9. 2020. Od 11.9. 2020 jsem šel do důchodu (starobního). Částky podpory a přiznaného starobního důchodu jsem pochopitelně do daňového přiznání neuváděl. Moje otázka zní: Musím finančnímu úřadu poslat v příloze k daňovému přiznání i rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení, že jsem v důchodu od 11.9.2020, abych neobdržel dotaz od finančního úřadu, co jsem od 11.9.2020 do konce roku dělal? Pokud rozhodnutí musím poslat, tak mám dotaz, zda částky mého důchodu uvedené v rozhodnutí mohu "smazat"? Děkuji.
Dobrý den, vyplnil jsem přiznání k daní z příjmu fyzických osob za rok 2020. V roce 2020 jsem pracoval do konce července 2020. Potom jsem byl nezaměstnaný (moje rozhodnutí) do 10.9. 2020. Od 11.9. 2020 jsem šel do důchodu (starobního). Moje otázka zní: Musím finančnímu úřadu předat všechny údaje včetně výše přiznaného důchodu od České správy sociálního zabezpečení nebo mohu výši důchodu "vymazat", protože nepřevyšuje částku pro zdanění? Děkuji.
Dobrý den, jsem studentka a v minulém roce jsem měla pouze jednu brigádu a to formou Smlouvy o dílo, na které jsem nepřesáhla částku 30 000 Kč. Na internetu jsem se dočetla, že Smlouva o dílo je v tomto případě osvobozena od daně z příjmu. Zajímalo by mě ale, zda mám i v tomto případě povinnost podat daňové přiznání? Případně jaké jsou přílohy k daňovému přiznání v mém případě? Děkuji.
Dobrý den, jsem momentálně v USA a budu kupovat zboží přes internet a platit online kartou mojí banky, která je z ČR. Jakou položku mám vybrat z nabídky v kolonce VAT? Pokud dám ČR, naúčtují mi ještě dodatečně 21% DPH, pokud dám United States, rázem je VAT 0%. Ještě dodám, že se jedná o digitální licence software. Děkuji.
Dobrý den, jelikož jsem od ledna 2020 bydlel a byl zaměstnaný v Německu, stal jsem se tam daňovým rezidentem a musím tam danit své celosvětové příjmy. Do toho spadají i úroky na spořicích účtech v českých bankách. Nicméně banky strhávají 15% daň automaticky každý měsíc. Chtěl bych se zeptat, jestli má banka povinnost mi tyto srážky zpětně za rok 2020 vrátit? Nebo musím jenom kvůli tomu podávat v ČR daňové přiznání a žádat jejich vrácení? Přiznání bych jinak vůbec nepodával, protože žádné jiné příjmy v ČR za rok 2020 nemám.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.