Pokračování dotazu č. 8531: Dobrý den pane Jermář, děkuji Vám za vaši reakci. Je mi jasné, že nejlepší by bylo pozemek a rodinný dům rozdělit, aby každá rodina měla svoji část. Možná, že k tomu i časem dojde, stejně se počítá, že polovina nemovitosti jednou připadne manželce a druhá její sestře. Jenže nyní by nám to asi způsobilo více problémů než řešení, protože hypotéka je již podepsaná a projekt na úřadech. Navíc pro dosažení 100% hypotéky bychom stejně potřebovali ručení tchýninou částí. Nyní nám jde tedy o splnění požadavku banky, který jsme se dověděli před pár dny, i když to sebou nese určitá rizika. Potřebujeme se jen zorientovat v organizační a finanční náročnosti problému. V organizační již mám docela jasno, právníkem necháme vypracovat darovací smlouvu, aby měla potřebné náležitosti, včetně uvedení velikosti darované části, podpisy se nechají ověřit, vyplní se formulář žádosti o vklad na katastr ve dvou provedeních, vše se odevzdá na katastru, zaplatí správní poplatek a pak se jen čeká. Je to tak? Ale pak u těch daní už mám mezery. Darovací daň není, daň z nabytí zde neplatí, vzhledem k příbuznosti se netýká ani daň z příjmu. Jediné tedy co zbývá je daň z nemovitých věcí. Když tchýně zaplatí daň za celou nemovitost, musím i já odevzdávat prohlášení o vlastnictví toho 1%? A navýšení této daně tedy proběhne až po dokončení stavby, nejpozději do 31.1. v roce následujícím po dokončení. A opět, když bude tchýně platit daň celou, já bych nic nevykazoval? Děkuji mnohokrát.
Dobrý den,
ano, je to tak jak píšete (katastr po podání návrhu vyznačí plombu na 20 dní a vklad tak reálně provede zhruba za měsíc). Darovací daň, resp. daň z příjmu, v rámci darování nemovitosti v rodině neplatíte.
Daň z nemovitosti se platí dle stavu katastru k 1/1 každého roku (kdo k tomu datu nemovitost vlastní, ten platí). Přiznání k dani může podat (a daň zaplatit) každý vlastník sám za svou část, nebo jeden vlastník za všechny.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, pane Jermáři, ve čtvrtek 28.11.2024 jsem v Trinity Bank žádala osobně o zavedení jimi nabízeného produktu v akci ,,Skvělý účet" s úročením 4,08 %. Tento produkt mi byl vymluven s tím, že není dobrý a místo toho jsem byla vmanipulována do tzv. ,,Podřízeného vkladu'' na 9 let. Úrok do 31.12.2024, 4,25 %, později 4-6,18 %. Byla jsem seznámena s pozitivy, nikoli však s negativní stránkou věci. Částku 200 000 Kč (peníze ze zrušeného Penzijního připojištění) jsem měla složit do 10 dnů na účet Trinity Bank. Jelikož paní bankéřka měla veliký zájem na tom abych částku zaplatila ještě tentýž den, učinila jsem tak. Doma jsem si podrobně prostudovala Smlouvu i internet a s hrůzou jsem zjistila, že vklad není pojištěn, že jsem vlastně investor Banky, nikoliv její klient atd. a vlastně mohu o peníze přijít, protože v případě ukončení její činnosti budou uspokojeni v první řadě klienti a na ostatní se nemusí dostat. Částka bude krácena nebo nemusí být vůbec proplacena. Nezaplacením do 10 dnů by Trinity Bank odstoupila od Smlouvy. Zaplatila jsem ihned a tím jsem ztratila možnost ukončení pro mne nevýhodné Smlouvy. Na závěr sděluji, že mi v březnu mi bude 79 let. Pane Jermáři, chtěla bych znát váš názor na věc, zda jsou nějaké možnosti smírného ukončení. Zatím jsem v Trinity Bank nebyla, čekám na vaši odpověď. Nebude-li jiná možnost, nemám problém obrátit se na bankovního ombudsmana. Děkuji za odpověď, Jaroslava
Dobrý den, na stavebku od RB slibovali úrok 6-7% tuším. Ale co jsem kontroloval, připsaný úrok činí asi tak 0,5%. Jak je to možné? Jen to slibovali, ale za celý rok na úrocích jen toto? Státní podpora je ok, ale spolu s ní to vychází jen něco přes 1%. Uvažuji, že to raději předčasně vyberu, neboť všude je alespoň kolem 3%.
Dobrý den, prosím o radu. S již bývalou ženou jsme měli tři úvěry na bydlení (koupi bytu). Po rozvodu jsme tento byt prodali, z peněz dva z úvěrů doplatili. Svoji část z toho posledního mi bývala žena poslala s tím, že si peníze nechám a budu ho dál platit sám. Bohužel jsem se pak dostal po nějaké době do problému a dostal se do insolvence. Banka tedy chtěla peníze po bývalé ženě a ta musela vstoupit do insolvence též. Jsme v ni tedy již oba. Má teď právo po mně ty peníze soudně vymáhat?
Ja ji teď dávám ,,bokem’’ 4 tisíce, ale už to nezvládám. Má nárok přes soud po mně peníze vymáhat?
Dobrý den, před půl rokem jsem se napálil od jedné organizované skupiny, která dělá podvod s kryptoměnou a peníze se k nim posílají přes cizí účty v ČR. Vše jsem již řešil s PČR a teď mi přišel dopis, že se jim povedlo zajistit, s pomocí banky jednoho z příjemců, 23 500 Kč. V dopise bylo, že mi částku nechali vydat na účet, ale nikde nemůžu najít, kdy se má ta částka ke mně vrátit. Má banka mi řekla, že se mám zeptat oddělení, kde jsem podal oznámení. Ti mi ale řekli, že se musím obrátit na banku, která peníze zajistila a má je vydat. Ale tam mi asi nějak nedokážou porozumět, takže odpověď stále neznám. Jsou to momentálně dva týdny, co mi byl dopis zaslán. Nevíte co dál?
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Pokud pracujete na zkrácený úvazek, může mít výše vaší mzdy zásadní vliv na to, zda se vám zdravotní pojištění dopočítává do minimálního vyměřovacího základu. V tomto článku se podíváme na to, kdy je nutné pojistné dorovnávat a kdy se můžete vyhnout doplatkům, například pokud patříte mezi studenty, důchodce nebo rodiče pečující o děti, případně máte více zkrácených úvazků.
Do deseti let vznikne v České republice dvacet nových Center dlouhodobé péče, s kapacitou 2 500 lůžek. Za ambiciózním projektem stojí české pojišťovny, které tak reagují na rostoucí potřebu specializované péče o seniory. Podle České asociace pojišťoven (ČAP) otevře první centrum své dveře v roce 2025 v Chodové Plané na Tachovsku, další bude následovat v Dolních Břežanech. Projekt tento týden získal oficiální podporu Vlády ČR.
Máte nárok na příspěvek na bydlení? A pokud ano, jak o něj požádat? Je to složité? Dá se to zvládnout online, nebo musíte nějak jet a čekat fronty na úřadech? Vše se dozvíte v našem článku. Připravili jsme pro vás podrobný fotonávod se snímky obrazovky, jak o příspěvek na bydlení požádat, krok za krokem. A ukážeme vám, zda na příspěvek máte nárok, či nikoliv. Pojďme na to!