Dobrý den pane Jermáři, Vaše odpověď k dotazu č. 4347 je podivná, je zavádějící. Pokud má každý z manželů "svůj" účet a majetek v SJM, tak se stejně dědí oba účty. Aby k tomu nedošlo, nesměly by být peníze na účtech ve společném jmění manželů. Řešením v tomto případě je pouze mít peníze v hotovosti a ne na účtech, které notář sám ani nezjistí. Poplatky z dědictví se tím zlevní. Blokace účtu v případě úmrtí a nastavených trvalých příkazů banky neprovádí, takže v tomto případě samozřejmě k poškození dědiců dojde. A pokud je účet zpoplatněn, tak je výhodné pro banku účet nijak neblokovat. Tak měla i znít Vaše odpověď.
Dobrý den,
tazatelka popisovala situaci, kdy měla společný účet s manželem, po jehož úmrtí se nemohla dostat ke svým penězům na provoz domácnosti, přestože měla k účtu zřízené dispoziční právo. Já jsem ji odpověděl, že dispoziční právo z ní nedělá majitele peněz na účtu a doporučil, aby každý měl vždy svůj účet (a nespoléhal se na účty společné, které selhávají právě v takovýchto mimořádných situacích). Na tom neshledávám nic zavádějícího.
Kdyby měla paní svůj účet, mohla nadále platit výdaje za domácnost a nehrozila by jí hmotná nouze. Notář by zablokoval pouze účet manžela (přestože předmětem dědictví by byly i peníze na účtu manželky).
Banky blokace trvalých příkazů po úmrtí majitele účtu neprovádí (pokud k tomu výslovně nedal za živa pokyn majitel účtu). Nejedná se o poškozování dědiců, spíše se tím předchází vzniku dluhů na nájemném, energiích, atd. Do dědictví totiž spadá částka na účtu platná k datu úmrtí. Výdaje činěné trvalými příkazy po datu úmrtí obvykle nějakým způsobem přispívají k zachování hodnoty majetku zemřelého, který je předmětem dědického řízení. Dědici by tak byli sami proti sobě.
O poplatky zde vůbec nejde, většina bank již mnoho let nabízí běžné účty zcela bezplatné. Hotovost není řešením, neboť i ta je předmětem dědického řízení (zatajit ji pravděpodobně můžete aniž by se na to přišlo, ale pak jednáte v rozporu se zákonem).
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, potřebuji vrátit peníze zpět na účet. Omylem jsem dne 2. 11. 2024 zaslala částku 600 Kč na údajně zrušený účet a následně jsem peníze zaslala na správný účet, takže prvotní platbu na výše uvedený účet ze dne 2. 11. 2024 potřebuji zaslat zpět na můj účet, ze kterého byla platba odeslána na chybný účet. Děkuji
Dobrý den, chci se zeptat - můžu si zažádat novou insolvenci, když mi starou zrušili z důvodu neplacení dárce? A je možné mít jiného dárce? Bohužel nepracuji, jsem po rodičáku a jsem hlášena na pojišťovně jako osoba pečující o dítě do 4 let. Starám se o nemocného synka.
Dobrý den, měl bych dotaz - pojistil jsem se u pojišťovny proti ztrátě výdělku z důvodu nemoci. Pojišťovna přerušila řízení z důvodu oslovení exekutora s dotazem, jak a kolik má pojišťovna plnit. Exekutor ale na tento dotaz nereaguje. Jak dále postupovat, aby mohlo být šetření pojistné události řádně ukončeno? Děkuji za odpověď, Roman
Dobrý den, mám obstavený účet exekucí. Nemám chráněný účet. Lze příchozí platbu na obstavený účet odeslat na účet exekutora z internetového bankovnictví? Je možné odeslat pouze část z celkové částky dluhu? Jak se počítá 30 dní na zaplacení, kdy mám poslední den na úhradu dluhu? Do datové schránky jsem dostal vyrozumění o exekuci 11.10. 2024. Děkuji
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Kybernetické útoky už patří k běžným součástem moderního života. Jejich cílem je v drtivé většině to stejné — naše peníze. Kyberspecialisté v bankách jich řeší stovky denně a jak sami říkají, bude hůř. Neustále se vyvíjející technologie nabízejí podvodníkům nové a nové způsoby k okrádání. Jejich chování je sice trestně postižitelné, nicméně profesionálové zkušení v ochraně finančních prostředků varují před zastaralostí legislativy — české i evropské. A apelují na co nejrychlejší změnu, jejíž součástí by mělo být třeba zřízení rozsáhlého oddělení kyberpolicie.
Plánujete požádat o příspěvek na bydlení a chcete si spočítat jeho možnou výši? Příspěvek je určen rodinám i jednotlivcům s nízkými příjmy, kteří za bydlení vydávají (podle normativu) více než 30 % svých příjmů. Na této stránce si můžete spočítat, na jaký příspěvek máte nárok, když splníte podmínky příspěvku na bydlení.
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?