Dobrý den pane Jermáři, Vaše odpověď k dotazu č. 4347 je podivná, je zavádějící. Pokud má každý z manželů "svůj" účet a majetek v SJM, tak se stejně dědí oba účty. Aby k tomu nedošlo, nesměly by být peníze na účtech ve společném jmění manželů. Řešením v tomto případě je pouze mít peníze v hotovosti a ne na účtech, které notář sám ani nezjistí. Poplatky z dědictví se tím zlevní. Blokace účtu v případě úmrtí a nastavených trvalých příkazů banky neprovádí, takže v tomto případě samozřejmě k poškození dědiců dojde. A pokud je účet zpoplatněn, tak je výhodné pro banku účet nijak neblokovat. Tak měla i znít Vaše odpověď.
Dobrý den,
tazatelka popisovala situaci, kdy měla společný účet s manželem, po jehož úmrtí se nemohla dostat ke svým penězům na provoz domácnosti, přestože měla k účtu zřízené dispoziční právo. Já jsem ji odpověděl, že dispoziční právo z ní nedělá majitele peněz na účtu a doporučil, aby každý měl vždy svůj účet (a nespoléhal se na účty společné, které selhávají právě v takovýchto mimořádných situacích). Na tom neshledávám nic zavádějícího.
Kdyby měla paní svůj účet, mohla nadále platit výdaje za domácnost a nehrozila by jí hmotná nouze. Notář by zablokoval pouze účet manžela (přestože předmětem dědictví by byly i peníze na účtu manželky).
Banky blokace trvalých příkazů po úmrtí majitele účtu neprovádí (pokud k tomu výslovně nedal za živa pokyn majitel účtu). Nejedná se o poškozování dědiců, spíše se tím předchází vzniku dluhů na nájemném, energiích, atd. Do dědictví totiž spadá částka na účtu platná k datu úmrtí. Výdaje činěné trvalými příkazy po datu úmrtí obvykle nějakým způsobem přispívají k zachování hodnoty majetku zemřelého, který je předmětem dědického řízení. Dědici by tak byli sami proti sobě.
O poplatky zde vůbec nejde, většina bank již mnoho let nabízí běžné účty zcela bezplatné. Hotovost není řešením, neboť i ta je předmětem dědického řízení (zatajit ji pravděpodobně můžete aniž by se na to přišlo, ale pak jednáte v rozporu se zákonem).
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, jsem v insolvenci, ale únorový příjem mi bude dělat 14 800 Kč. Mám strach, že mi to zruší. Podle výpočtu kalkulačky nemám ani na tu nejnižší splátku, budu v mínusu 1 000 Kč. Ale jsem ochotná to dorovnat. Můžou mi oddlužení zrušit? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, po zemřelé babičce probíhá dědické řízení, které ještě není u konce. Co se týče účtu, hotovost se následně rozdělí mezi dědice (stav ke dni úmrtí). Co se ale stane s penězi, které přijdou na účet až po několika dnech od úmrtí? Děkuji za odpověď. Kateřina
Dobrý den, mám dotaz. Mám půjčku u nebankovní společnosti a dali mi tam úroky, A hrozí, že přijde nějaký interní pracovník. Zajímá mě, co může interní pracovník udělat. A jestli je nejdřív potřeba to dát k soudu, aby přišel exekutor nebo aby mi sáhli na účet. A jestli musí nejdřív poslat písemně, že se něco takové bude dít. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, před dvěma lety jsem měl exekuci a blokaci na účtu, kdy jsem využil svého práva na jednorázový výběr. Exekuce byla následně vyřešena a účet mi byl odblokován a mohl jsem ho opět volně používat. Nyní mi byl účet opětovně zablokován kvůli exekuci a chci se zeptat - když se jedná o novou exekuci a novou blokaci, mám nárok na jednorázový výběr ve výši trojnásobku životního minima? Děkuji za odpověď
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Správně zvolené pojištění na hory ochrání především vaši peněženku. Když už se stane úraz nebo někomu způsobíte škodu, pojištěni za vás uhradí veškeré výdaje. V opačném případě můžete čelit statisícovým až milionovým exekucím. Podívejte se, co doporučují ve společnosti Broker Trust všem, kdo vybírají pojištění na hory a kdo se připravují na odjezd na zasněžené svahy.
Silným motivem k dlouhodobému investování by se mohly stát pro řadu Čechů vlastní děti. Jak ukázal průzkum, který pro Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) provedla agentura Perfect Crowd, až 66 % respondentů svým potomkům spoří, aby jim v budoucnu ulehčilo vstup do dospělosti. Nejpočetnější skupina dotázaných, konkrétně 29 %, podle citovaného průzkumu naspoří ročně do 10 000 Kč, mezi 10 tisíci a 30 tisíci Kč ročně pak odloží 28 % Čechů.
Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.