Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #24088,Dědictví a notář

Dědictví a notář, Osobní a rodinné finance

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Dobrý den, četl jsem váš článek o dědickém řízení a rád bych se zeptal, jak je myšlena věta, že notář musí dohledat další informace o majetku. Je tedy povinen, a příp. podle jakého paragrafu, zjistit u všech finančních institucí, zda u nich měl zemřelý účet? Náš notář totiž tvrdí, že tuto povinnost nemá a osloví pouze instituce na základě informace od nás. Co když ale netušíme, zda měl zemřelý účty i jinde, resp. myslíme si, že mohl mít, ale nevíme kde? Děkuji, s pozdravem Luděk

Dobrý den, zdárný průběh dědického řízení je vždy o dobré spolupráci mezi notářem a dědici. Notář není všemocný a není v jeho silách se 100% jistotou dopátrat všechny majetky na celém světě. Zůstavitel mohl mít např. účet v Německu a nemovitost na Slovensku, ale bez indicií (nejčastěji od dědiců) že tomu tak býti mohlo nebude notář propátrávat slovenský katastr ani německé banky. Pokud si myslíte že zůstavitel mohl mít účet u vybraných bank, sdělte to notáři a ten vše ověří (třeba i s negativním výsledkem, to je v pořádku). Kdyby se něco nyní dopátrat nepodařilo a přišlo by se na to později, dědické řízení by se obnovilo a dořešilo by se dělení dodatečně nalezeného majetku.

I v dědickém řízení jde o nákladovou a časovou efektivitu. Čím dokonalejší pátrání by notář vedl, tím déle vy dědické řízení trvalo (a stálo by více). To by pak nemuselo být snesitelné pro dědice.