Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #22123,Dědictví v insolvenci a zájem věřitelů

Dědictví v insolvenci a zájem věřitelů, Exekuce a insolvence

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Pokračování dotazu č. 22095: Dobrý den, mám na vás poslední dotaz ohledně mého dědického řízení. Povedlo se mi spojit se s koncipienkou a už mi přišlo i předvolání na další sezení, obviňovat notářský úřad ze zdržování byla chyba. Avšak po rozhovoru tomu nakonec moc nerozumím. Předchozí koncipientka udělala již dříve zmíněný nešťastný zápis, že mi stačí tolik kolik je insolvence. Vy jste psal, že je to pro mě nevýhodné, v čemž máte pravdu. A nová koncipientka mi říkala, že tato dohoda nemůže platit, protože podle zákona mi bez souhlasu insolvenčního správce nesmí vyplatit jen část podílu ale musí celý. Tak jsem se chtěl zeptat, jak to vlastně je. Na advokáta bohužel nemám peníze a předpokládám, že protistrana bude chtít, aby se dodrželo již dříve dohodnuté. Děkuji za odpověď a omlouvám se za dotazy týkající se jen jedné a tě samé věci. Hezký den

Dobrý den,

v rámci dědického řízení v průběhu insolvence nemůžete poškodit věřitele tím, že se např. vzdáte části nebo celého dědictví ve prospěch ostatních dědiců. Ins. správce by tak mohl za dobu trvání insolvence s vaší dohodou vyslovit nesouhlas, pokud by tato dohoda byla proti zájmům věřitelů. V případě vaší dohody ale spíše poškozujete sebe než věřitele a navíc je zde riziko, že nejdříve skončí insolvence a až následně bude ukončeno dědické řízení (do toho už ins. správce nemá důvod vstupovat).