Dobrý den, jsem momentálně na rodičovské dovolené a začala jsem hrát online automaty a nabrala jsem si bohužel hodně dluhů během první vlny koronaviru. Tenkrát jsem se rodině svěřila, uhradili mi všechny dluhy, zařídili mi léčení, ale bohužel nic z toho nepomohlo. Mezitím bylo ještě pár případů, ale vždy jsem se z dluhů dokázala vždycky nějak vymanit. Teď jsem v tom znovu a svěřila jsem se podruhé, ale rodina už k tomu přistupuje trochu jinak. Vykašlali se na mě a maminka mě chce odhlásit z bytu na trvalé adrese. Já už tam přitom nebydlím přes 10 let. I přesto jsem tam pořád hlášena. Já bydlím s přítelem a s dítětem na jiné adrese. Všude kde jsem si půjčovala jsem uváděla jak trvalou adresu, tak i tuto doručovací neboli přechodnou, i když už se to dnes nepoužívá. Maminka na tom ale trvá a já samozřejmě nejsem proti a klidně jí vyhovím. Jen si říkám proč to dělá? Odpověď byla že se bojí exekutorů. Mé vysvětlení že já měla vždy všechno splacené a mám jistý plán co dál s dluhy, přebírám vzorně poštu, nemám exekuci ani insolvenci, není prostě proti mně vůbec nic vedené v těchto registrech a své závazky se alespoň částečně momentálně snažím splácet a komunikuji se svými věřiteli nechce ani slyšet. Na trvalé adrese nebydlím x let, žádné svoje věci tam nemám. A myslím si, ale nevím jestli to tak chodí, že exekutor nemůže jen tak přijít a zabavit něčí majetek v bytě jen proto, že je to moje trvalá adresa. A na druhou stranu maminka má ještě pocit, že jednou něco nezaplatím a za měsíc už jí tam budou rozebírat celý byt. Je tomu tak či není? A ještě dodatečná otázka. Jak bude probíhat odhlášení se z bytu na úřadě? Všude jsem četla případy, kdy potomek nechtěl a rodiče chtěli. Mně je to jedno, mně maminka pomohla už dost prvním případě, já jí klidně vyhovím. Jen jestli opravdu na té adrese nebydlím můžu dosvědčit i sama já. Ovšem nevím, jestli plním podmínky pro změnu bydliště v případě, že až doteď za mě byly placeny příspěvky do fondu družstva jako bych tam bydlela. Jestli musím okamžitě nahlásit kam se chci přihlásit na trvalou adresu. Protože žádnou nemám. Tak nevím, jestli je to automaticky na úřad. A pokud se mi adresa změní a nahlásí na úřad, mám to dávat svým věřitelům vědět? Doufám, že se tím nezmění nějaké podmínky u úvěrových smluv a podobně. Aby mi to maminka ještě tímhle tím nějak nezavařila. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
na trvalé bydliště u rodičů nemáte ve svém věku a stavu nárok. Rodiče Vám trvalé bydliště na své adrese mohou zrušit kdykoliv i bez Vašeho souhlasu či svědectví, zda u nich skutečně bydlíte či nikoliv. Vy naopak máte nárok na zřízení trvalého bydliště na adrese svého skutečného pobytu (máte-li na byt řádnou nájemní smlouvu). Bez nájemní smlouvy byste si musela zřídit trvalé bydliště na úřadě.
Exekutor by měl mobiliární exekuci provádět v místě skutečného pobytu dlužníka, ovšem výjimkou nejsou ani případy exekucí provedených na oficiální trvalé adrese dlužníka (rodiče se pak musejí svého majetku složitě domáhat podáním vylučovací žaloby). Proto Vám maminka chce zrušit trvalý pobyt.
S gamblery, feťáky a alkoholiky chce mít málokdo cokoliv společného. Jediným řešením je podstoupit léčbu. Naopak vůbec nepomáhá, když rodina např. za gamblera uhradí všechny dluhy. Je to spíše kontraproduktivní, protože gambler hraje dále a dluhy udělá znovu (jak jste si sama vyzkoušela). Nesmíte mít proto své mamince za zlé, že za Vás podruhé odmítla uhradit znovu všechny dluhy. Nevykašlala se na Vás, naopak Vám tím velmi pomohla.
Máte na výběr. Buď podstoupíte léčbu, přestanete hrát a budete mít šanci se ze všeho dostat. Nebo budete hrát dále, dluhy Vám porostou do nesplatitelné výše, dostanete se do exekucí, sociálka Vám možná vezme dítě, přítel od Vás odejde a celý život se Vám rozpadne. Cílem nebankovních společností (které Vám možná ještě stále ochotně půjčují) je dostat Vás právě do této situace - chtějí mít dlužníky v doživotních exekucích, což je pro ně pravidelný zdroj příjmu (exekuci lze uvalit i na mateřskou, rodičovskou, sociální dávky a třeba jednou i na starobní důchod). Volba je na Vás!
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, potřebovala bych poradit. Chci koupit investiční byt, cena 3 290 000 Kč po rekonstrukci. Potřebuji půjčit 1 500 000 Kč. Měsíčně můžu splácet 15 000 Kč z pronájmu. Podle RK dostanu 10 000 Kč. Co byste mi doporučil - půjčku nebo hypotéku? Byt mám městský. Nemovitost žádnou nevlastním. Syn začne za 2 roky vydělávat. Chci mít možnost dřívějšího splacení bez pokut. Mnohokrát děkuji.
Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně slevy na manželku v daňovém přiznání. Započítává se do limitu 68 000 Kč za rok rovněž jednorázově vyplacená výsluhová penze z penzijního připojištění (tj. vyplaceno 50% naspořených peněz, státních příspěvků a výnosů po 15 letech penzijního připojištění)? Děkuji
Dobrý den, mám několik bankovních a nebankovních půjček. V bance mi odmítli konsolidaci.
Ma otázka zní, co lépe udělat pro získání konsolidace. Splatit úplně ty nejmenší 2 půjčky nebo si nechat půjčky otevřené a vše řádně splácet? Jde mi o bankovní a nebankovní registry. Když půjdu do banky za 6 měsíců a ta se podívá do registru, tak co je lepší? Když část svých závazků budu mít již splacenou nebo spíše že vše budu řádně splácet? Děkuji.
Dobry den, ptala jsem se jiz v minulosti. Ziji v zahranici (Velka Britanie), kde jsem v zamestnaneckem pomeru. Jsem danovym rezidentem ve Velke Britanii. Mam v CR ucet u CREDITAS banky - jde o sporici ucet (ceske koruny). Nechci danit uroky z toho sporiciho uctu v miste trvale adresy, teda ve V. Britanii, ale v CR. V prosinci 2024 jsem dostala sms od Creditas sdelujici, ze potvrzeni o danovem domicilu expiruje k 31.12. a budou mi danit dle zakona c. 586/1992 Sb. o dani z prijmu. Nyni v lednu 2025 dalsi sms sdelujici, ze mi nastavili na uctu dan dle zakona c.586/1992 Sb. o dani z prijmu. A dale sdeluji, ze ma-li byt na mem uctu nastavena jina srazkova dan, mam dolozit platne potvrzeni o dan. domicilu pro dany kalendarni rok. Zarazi me ta cast hovorici o " jina srazkova dan ". Mela jsem za to, ze srazkova dan je jen jedna, teda ve vysi 15 % a pouziva se pro zdaneni uroku na uctu. Nechci danit tyto prijmy ze spor. uctu v trv. bydlisti, ale chci danit v CR. Dekuji za objasneni. Hezky den.
Dobrý den, v roce 2024 jsem zkoušel obchodovat na Roboforex a Robomarkets v měnových párech, ale ve výsledku jsem nic nevydělal a skončil ve ztrátě. Musím tuto ztrátu uvést v daňovém přiznání v příloze č. 2 / ř.10? Jsem zaměstnanec a daňové přiznání mi bude dělat zaměstnavatel. Děkuji za odpověď, s pozdravem.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Co byste řekli na možnost, získat za své nákupy odměnu v podobě vrácení určité částky? Zní vám to dobře? Tento atraktivní bonus je spojený s pojmem cashback. Pojďme se tedy společně podívat na to, co to přesně cashback je, jak funguje, jak ho začít využívat a s jakými výhodami je spojený.
Jak funguje vymáhání dluhů v praxi? Od první upomínky, přes soud, až po exekuci vede dlouhá cesta, během které máte více možností, než si možná myslíte. Nezaplacená splátka ještě neznamená exekuci na účtu nebo zabavený majetek. Naopak: při správném postupu můžete i vážné finanční problémy vyřešit s minimem následků. Připravili jsme pro vás přehledného průvodce vymáháním dluhů, včetně praktických tipů, jak se bránit a na co máte právo.
Češi opouštějí „starý“ typ penzijního spoření, jehož výnos v uplynulých letech zdaleka nepokryl ani inflaci. V rámci dobrovolného spoření na stáří s podporou státu jsou naopak na vzestupu doplňkové penzijní spoření (DPS) a dlouhodobý investiční produkt (DIP), který byl spuštěn na začátku letošního roku. Jeho cílem je motivovat více lidi, aby se zabezpečili na stáří.