Dobrý den, jsem momentálně na rodičovské dovolené a začala jsem hrát online automaty a nabrala jsem si bohužel hodně dluhů během první vlny koronaviru. Tenkrát jsem se rodině svěřila, uhradili mi všechny dluhy, zařídili mi léčení, ale bohužel nic z toho nepomohlo. Mezitím bylo ještě pár případů, ale vždy jsem se z dluhů dokázala vždycky nějak vymanit. Teď jsem v tom znovu a svěřila jsem se podruhé, ale rodina už k tomu přistupuje trochu jinak. Vykašlali se na mě a maminka mě chce odhlásit z bytu na trvalé adrese. Já už tam přitom nebydlím přes 10 let. I přesto jsem tam pořád hlášena. Já bydlím s přítelem a s dítětem na jiné adrese. Všude kde jsem si půjčovala jsem uváděla jak trvalou adresu, tak i tuto doručovací neboli přechodnou, i když už se to dnes nepoužívá. Maminka na tom ale trvá a já samozřejmě nejsem proti a klidně jí vyhovím. Jen si říkám proč to dělá? Odpověď byla že se bojí exekutorů. Mé vysvětlení že já měla vždy všechno splacené a mám jistý plán co dál s dluhy, přebírám vzorně poštu, nemám exekuci ani insolvenci, není prostě proti mně vůbec nic vedené v těchto registrech a své závazky se alespoň částečně momentálně snažím splácet a komunikuji se svými věřiteli nechce ani slyšet. Na trvalé adrese nebydlím x let, žádné svoje věci tam nemám. A myslím si, ale nevím jestli to tak chodí, že exekutor nemůže jen tak přijít a zabavit něčí majetek v bytě jen proto, že je to moje trvalá adresa. A na druhou stranu maminka má ještě pocit, že jednou něco nezaplatím a za měsíc už jí tam budou rozebírat celý byt. Je tomu tak či není? A ještě dodatečná otázka. Jak bude probíhat odhlášení se z bytu na úřadě? Všude jsem četla případy, kdy potomek nechtěl a rodiče chtěli. Mně je to jedno, mně maminka pomohla už dost prvním případě, já jí klidně vyhovím. Jen jestli opravdu na té adrese nebydlím můžu dosvědčit i sama já. Ovšem nevím, jestli plním podmínky pro změnu bydliště v případě, že až doteď za mě byly placeny příspěvky do fondu družstva jako bych tam bydlela. Jestli musím okamžitě nahlásit kam se chci přihlásit na trvalou adresu. Protože žádnou nemám. Tak nevím, jestli je to automaticky na úřad. A pokud se mi adresa změní a nahlásí na úřad, mám to dávat svým věřitelům vědět? Doufám, že se tím nezmění nějaké podmínky u úvěrových smluv a podobně. Aby mi to maminka ještě tímhle tím nějak nezavařila. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
na trvalé bydliště u rodičů nemáte ve svém věku a stavu nárok. Rodiče Vám trvalé bydliště na své adrese mohou zrušit kdykoliv i bez Vašeho souhlasu či svědectví, zda u nich skutečně bydlíte či nikoliv. Vy naopak máte nárok na zřízení trvalého bydliště na adrese svého skutečného pobytu (máte-li na byt řádnou nájemní smlouvu). Bez nájemní smlouvy byste si musela zřídit trvalé bydliště na úřadě.
Exekutor by měl mobiliární exekuci provádět v místě skutečného pobytu dlužníka, ovšem výjimkou nejsou ani případy exekucí provedených na oficiální trvalé adrese dlužníka (rodiče se pak musejí svého majetku složitě domáhat podáním vylučovací žaloby). Proto Vám maminka chce zrušit trvalý pobyt.
S gamblery, feťáky a alkoholiky chce mít málokdo cokoliv společného. Jediným řešením je podstoupit léčbu. Naopak vůbec nepomáhá, když rodina např. za gamblera uhradí všechny dluhy. Je to spíše kontraproduktivní, protože gambler hraje dále a dluhy udělá znovu (jak jste si sama vyzkoušela). Nesmíte mít proto své mamince za zlé, že za Vás podruhé odmítla uhradit znovu všechny dluhy. Nevykašlala se na Vás, naopak Vám tím velmi pomohla.
Máte na výběr. Buď podstoupíte léčbu, přestanete hrát a budete mít šanci se ze všeho dostat. Nebo budete hrát dále, dluhy Vám porostou do nesplatitelné výše, dostanete se do exekucí, sociálka Vám možná vezme dítě, přítel od Vás odejde a celý život se Vám rozpadne. Cílem nebankovních společností (které Vám možná ještě stále ochotně půjčují) je dostat Vás právě do této situace - chtějí mít dlužníky v doživotních exekucích, což je pro ně pravidelný zdroj příjmu (exekuci lze uvalit i na mateřskou, rodičovskou, sociální dávky a třeba jednou i na starobní důchod). Volba je na Vás!
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, jsem v insolvenci, ale únorový příjem mi bude dělat 14 800 Kč. Mám strach, že mi to zruší. Podle výpočtu kalkulačky nemám ani na tu nejnižší splátku, budu v mínusu 1 000 Kč. Ale jsem ochotná to dorovnat. Můžou mi oddlužení zrušit? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, po zemřelé babičce probíhá dědické řízení, které ještě není u konce. Co se týče účtu, hotovost se následně rozdělí mezi dědice (stav ke dni úmrtí). Co se ale stane s penězi, které přijdou na účet až po několika dnech od úmrtí? Děkuji za odpověď. Kateřina
Dobrý den, mám dotaz. Mám půjčku u nebankovní společnosti a dali mi tam úroky, A hrozí, že přijde nějaký interní pracovník. Zajímá mě, co může interní pracovník udělat. A jestli je nejdřív potřeba to dát k soudu, aby přišel exekutor nebo aby mi sáhli na účet. A jestli musí nejdřív poslat písemně, že se něco takové bude dít. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, před dvěma lety jsem měl exekuci a blokaci na účtu, kdy jsem využil svého práva na jednorázový výběr. Exekuce byla následně vyřešena a účet mi byl odblokován a mohl jsem ho opět volně používat. Nyní mi byl účet opětovně zablokován kvůli exekuci a chci se zeptat - když se jedná o novou exekuci a novou blokaci, mám nárok na jednorázový výběr ve výši trojnásobku životního minima? Děkuji za odpověď
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Správně zvolené pojištění na hory ochrání především vaši peněženku. Když už se stane úraz nebo někomu způsobíte škodu, pojištěni za vás uhradí veškeré výdaje. V opačném případě můžete čelit statisícovým až milionovým exekucím. Podívejte se, co doporučují ve společnosti Broker Trust všem, kdo vybírají pojištění na hory a kdo se připravují na odjezd na zasněžené svahy.
Silným motivem k dlouhodobému investování by se mohly stát pro řadu Čechů vlastní děti. Jak ukázal průzkum, který pro Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) provedla agentura Perfect Crowd, až 66 % respondentů svým potomkům spoří, aby jim v budoucnu ulehčilo vstup do dospělosti. Nejpočetnější skupina dotázaných, konkrétně 29 %, podle citovaného průzkumu naspoří ročně do 10 000 Kč, mezi 10 tisíci a 30 tisíci Kč ročně pak odloží 28 % Čechů.
Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.