Dobrý den, je mi 58 let a chci si požádat o hypotéku ve výši 4 mil. Kč. Mám přítele 66 let, který by byl jen spolužadatelem vzhledem k vyššímu věku. Oba budeme ručit svými nemovitostmi a oba budeme platit hypotéku napůl, stejně jako ji budeme vlastnit napůl. Kdybych se s přítelem rozešla v době splácení hypotéky a on by svou polovinu přestal splácet, nejspíše bych celou hypotéku nezvládla platit sama. Jak postupuje banka v oblasti ručení? Můj majetek je cca 18 mil. Kč, tedy stačil by několikanásobně na ručení nesplacené půjčky. Přítel má nemovitost ve výši 2,5 mil. Kč. Jelikož jsem žadatel hypotéky, bude banka prvotně řešit doplacení hypotéky z mého ručení, protože jsem žadatel? V případě, že by můj majetek nestačil (což nenastane), teprve pak se přistupuje k majetku spolužadatele? Jde mi o to, že on bude vlastnit půlku nemovitosti a v případě, že by se něco ve vztahu nepovedlo a on přestal hypotéku platit, bych byla v první chvíli já, po které bude uhrazení požadováno a já, které bude jiný majetek odebrán na úhradu dlužné částky a pak až by se řešil případný doplatek z movitých zdrojů spolužadatele? Nechci se dostat do situace, že přítel bude 1/2 vlastníkem nemovitosti, přestane platit a mi bude na dlužnou částku zpeněžen můj movitý majetek. Čímž by se stal spolumajitelem pouze z mých zdrojů. Chápu, že kdybych já neměla nemovitost, se kterou bych ručila, byla by zde jediná možnost sáhnout na jeho majetek. Jenže je zde situace, že můj majetek by stačil na úhradu dluhu a jeho by tedy už nikdo neřešil?
Dobrý den,
spolužadatelé ručí za hypotéku společně a nerozlučně. Bance je jedno, kdo a kolik splácí, resp. kdo a jak ručí svým majetkem. Požádáte-li o hypotéku společně, pak Vás banka bere jako jednoho klienta a vůbec neřeší, jestli splácíte přesně na půl, jestli někdo splácí více či nesplácí vůbec a vše je pouze na druhém spolužadateli. Taktéž banka ani legislativa neřeší nezávazné vztahy a rozchody. Bance je opět jedno, jestli se spolužadatelem chodíte nebo se rozcházíte. Pokud byste byli manželé, pak by byl majetek v SJM a v případě rozvodu by se majetek dělil pod taktovkou soudu. Nicméně rozchody nejsou nikterak právně ošetřené a bylo by pouze na vás a příteli, na čem byste se spolu dohodli.
Banky požadují doplacení hypotéky nejpozději v 65-70 letech a uvažujete se věk nejstaršího spolužadatele. Splatnost hypotéka by tak byla max. 1-4 roky (měsíční splátka 87-337 tisíc Kč), na což byste se svými příjmy pravděpodobně nedosáhli. Bez přítele byste dosáhla na splatnost 7-12 let se splátkou 51-31 tisíc Kč.
Doporučuji náš článek Hypotéka pro partnery.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, jsem v insolvenci, ale únorový příjem mi bude dělat 14 800 Kč. Mám strach, že mi to zruší. Podle výpočtu kalkulačky nemám ani na tu nejnižší splátku, budu v mínusu 1 000 Kč. Ale jsem ochotná to dorovnat. Můžou mi oddlužení zrušit? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, po zemřelé babičce probíhá dědické řízení, které ještě není u konce. Co se týče účtu, hotovost se následně rozdělí mezi dědice (stav ke dni úmrtí). Co se ale stane s penězi, které přijdou na účet až po několika dnech od úmrtí? Děkuji za odpověď. Kateřina
Dobrý den, mám dotaz. Mám půjčku u nebankovní společnosti a dali mi tam úroky, A hrozí, že přijde nějaký interní pracovník. Zajímá mě, co může interní pracovník udělat. A jestli je nejdřív potřeba to dát k soudu, aby přišel exekutor nebo aby mi sáhli na účet. A jestli musí nejdřív poslat písemně, že se něco takové bude dít. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, před dvěma lety jsem měl exekuci a blokaci na účtu, kdy jsem využil svého práva na jednorázový výběr. Exekuce byla následně vyřešena a účet mi byl odblokován a mohl jsem ho opět volně používat. Nyní mi byl účet opětovně zablokován kvůli exekuci a chci se zeptat - když se jedná o novou exekuci a novou blokaci, mám nárok na jednorázový výběr ve výši trojnásobku životního minima? Děkuji za odpověď
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Správně zvolené pojištění na hory ochrání především vaši peněženku. Když už se stane úraz nebo někomu způsobíte škodu, pojištěni za vás uhradí veškeré výdaje. V opačném případě můžete čelit statisícovým až milionovým exekucím. Podívejte se, co doporučují ve společnosti Broker Trust všem, kdo vybírají pojištění na hory a kdo se připravují na odjezd na zasněžené svahy.
Silným motivem k dlouhodobému investování by se mohly stát pro řadu Čechů vlastní děti. Jak ukázal průzkum, který pro Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) provedla agentura Perfect Crowd, až 66 % respondentů svým potomkům spoří, aby jim v budoucnu ulehčilo vstup do dospělosti. Nejpočetnější skupina dotázaných, konkrétně 29 %, podle citovaného průzkumu naspoří ročně do 10 000 Kč, mezi 10 tisíci a 30 tisíci Kč ročně pak odloží 28 % Čechů.
Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.