Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #15295,Hypotéka, rozvod, úmrtí a dědictví

Hypotéka, rozvod, úmrtí a dědictví, Hypoteční poradna

Dobrý den, dcery jsou jedinými dědici po otci, který měl dvě hypotéky na dva RD se svojí manželkou, se kterou se před necelým rokem před úmrtím rozvedl. V soudním vyrovnání SJM bylo dohodnuto, že on bude vlastnit jeden RD a vyjme bývalou manželku ze závazků a ona druhý RD a vyjme zase jeho. Bohužel tuto dohodu ani rozsudek od rozvodu bankám nepředali. Nyní byl notářem jeden RD vyjmutý z dědictví, ale celý dluh za něj požaduje banka zahrnout do dědického řízení. Což znamená, že dcery zaplatí dluh za RD, který měl výhradně patřit otci i dluh za druhý RD, který patří výhradně jeho bývalé manželce. Je tento postup správný? Jak se mohou dcery bránit? Jsou studentky bez přijmu. Děkuji

Dobrý den,

doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc, ale pravděpodobně se proti tomuto nebude jak bránit. Pochybení je na straně otce a matky, kteří nenaplnili rozvodovou dohodu a nedali své záležitosti do pořádku. Banka musí postupovat podle aktuálně platných smluvních dohod (úvěrová smlouva, zástavní smlouva) a nemůže brát ohled na dohody, které mezi sebou uzavřeli účastníci úvěrových smluv, aniž by o tom dali bance vědět (a banka s tím souhlasila).