Chcete si pořídit vlastní bydlení a nemáte našetřeno dostatek peněz? Řešením může být hypotéka. Která je ta pravá? Dosáhnete na ni? Jaká jsou pravidla pro její získání? Nejen na to Vám odpoví hypoteční poradna.
Ceny nemovitostí rostou. Hypotéka se tak stává skvělou investicí. Navíc si nemovitost přizpůsobíte k obrazu svému a nemusíte čekat na svolení vlastníka. Ale co je hlavní – bydlení bude VAŠE.
Promyslete své možnosti. Jakou část investice do vlastního bydlení můžete hradit ze svých zdrojů? Kolik můžete měsíčně splácet? Pro orientační výpočet můžete využít hypoteční kalkulačku.
Před tím, než si začnete vybírat nemovitost, počítejte. Kolik můžete investovat? A jakou částku si můžete půjčit, aniž byste ohrozili svou existenci? Hypotéka je dlouhodobý závazek, na který se ještě nabalí poplatky, náklady na energii apod.
Poptejte se na hypotéku u své banky, ale nepodléhejte hned
první nabídce. Porovnejte si nabídky ostatních bank - srovnání hypoték.
Buďte důslední. Nenechte
se zlákat jen výhodnou úrokovou sazbou. Posviťte si i na další skryté poplatky.
Nenašli jste odpověď na svou otázku? Využijte naší hypoteční poradny. Rádi Vám pomůžeme a vše vysvětlíme.
Dobrý den, dcera si chce s přítelem koupit byt tak, aby každý vlastnil 1/2. Ona by svou 1/2 kupní ceny platila hotově, on by si na svou 1/2 chtěl vzít hypotéku, která by byla psaná jen na něj. Byt by pak sloužil jako zástava. Je možné to takto udělat prosím? Údajně mu banka hypotéku neposkytne, pokud on nebude jediným vlastníkem onoho bytu. Děkuji za odpověď
Dobry den, s pritelem jsme si vzali pred rokem hypoteku na byt. Takze oba vlastnime jednu polovinu. Jsem na materske. S pritelem to neklape. Byt bych rada prodala nebo mu navrhuji, at si byt prevede na sebe. S tim, ze by mi vyplatil neco co jsem do toho bytu zafinancovala. Pritel s nicim nesouhlasi. Jak se postupuje dal v tehle situaci?
Dobrý den, od března letošního roku máme hypotéku u KB, úrok máme 2,29%. Fixace na 10 let. Dá se hypotéka refinancovat, když jsou teď úroky o dost nižší?. A co by to obnášelo v poplatcích? Dočetl jsem se, že banky mají strach, aby jim klient neodešel jinam, tak dělají vstřícné kroky. Údajně ČNB omezuje využití poplatků pouze na administrativní náklady. Moc děkuji.
Pokračování dotazu č. 11844: Dobrý den, nechala jsem si udělal výpis z BRKI a NRKI a účet který jsem rušila v roce 2016 byl v registru jako dluh 262 Kč (kontokorent) 4 200 dní po splatnosti. Nechápala jsem co to znamená, hledali jsme to s bankéřem asi hodinu. Dluh jsme dohledali přes pohledávky banky a hned byl na pokladně uhrazen. Kroutili jsme nad tím hlavou, jak se mohl zrušit účet, když tam byl dluh. Je možné, že budu mít problém při žádosti o hypotéku u banky? Nebo u jaké banky se dá s tímto prohreškem žádat o hypotéku, když mám stabilní práci na neurčito a v době covidu nemožné o ní přijít? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, přítel si chce vzít hypotéku a já klasickou půjčku cca 1,6 mil. Kč. Bohužel by mi musel ručit. Plat máme každý 58 tisíc měsíčně, nikdy jsme nebyli v registru, vždy jsme vše zaplatili. Co by bylo pro nás nejlepším řešením, aby nám to klaplo oběma? Dům chceme kupovat spolu, našetreno máme 20 %. Jak na to, aby nám obojí dali?
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na možnost získání hypotéky. Máme našetřeno 15% kupní ceny, nicméně řeším spíše zda na hypotéku dosáhneme. Dočetl jsem se, že se počítá čistá mzda za poslední tři měsíce, což by bylo v pořádku, ale u některých bank (např. UniCredit) jsem narazil ve formuláři na prokazování příjmů za celý rok. Bere se pak průměr za celý rok pro výpočet možné hypotéky? Firma na jaře snížila krátkodobě mzdy (na 3 měsíce) kvůli Covidu, ale od léta jsem mzdu získal v plné výši zpět. Zajímalo by mě tedy zda celoroční příjmy požaduje banka jen pro ověření stálosti příjmů a důležité jsou poslední tři výplaty? Děkuji.
Dobrý den, s manželem máme hypotéku na byt ve výši 1,71 mil. Kč. Naše rodina se však rozrostla a byt bude určitě v budoucnu malý. Rádi bychom postavili dům. Máme stavební pozemek a možnost ručení dalším domem. Bude v našem případě banka požadovat další hotovost? V současné době ručíme bytem a také tou nemovitosti, kterou bychom rádi zařadili do zástavy v případě výstavby domu. Byt by se samozřejmě prodal a hypotéka předčasné splatila. Bylo nám řečeno, že banka v případě druhého bydlení požaduje již 20%. Jak je to ale v případě, že bychom kromě budoucí novostavby ručili i jiným domem? Děkuji za odpověď.
Dobry den, zajimalo by me, jak se stavebni sporeni od Burinky stavi ke klientum, kteri jsou po insolvenci. Presneji rok po skonceni se zaplacenim 90% vsech zavazku. Jedna se prostrednictvim stavebniho sporeni o uver na koupi pozemku. Dekuji
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.