Chcete si pořídit vlastní bydlení a nemáte našetřeno dostatek peněz? Řešením může být hypotéka. Která je ta pravá? Dosáhnete na ni? Jaká jsou pravidla pro její získání? Nejen na to Vám odpoví hypoteční poradna.
Ceny nemovitostí rostou. Hypotéka se tak stává skvělou investicí. Navíc si nemovitost přizpůsobíte k obrazu svému a nemusíte čekat na svolení vlastníka. Ale co je hlavní – bydlení bude VAŠE.
Promyslete své možnosti. Jakou část investice do vlastního bydlení můžete hradit ze svých zdrojů? Kolik můžete měsíčně splácet? Pro orientační výpočet můžete využít hypoteční kalkulačku.
Před tím, než si začnete vybírat nemovitost, počítejte. Kolik můžete investovat? A jakou částku si můžete půjčit, aniž byste ohrozili svou existenci? Hypotéka je dlouhodobý závazek, na který se ještě nabalí poplatky, náklady na energii apod.
Poptejte se na hypotéku u své banky, ale nepodléhejte hned
první nabídce. Porovnejte si nabídky ostatních bank - srovnání hypoték.
Buďte důslední. Nenechte
se zlákat jen výhodnou úrokovou sazbou. Posviťte si i na další skryté poplatky.
Nenašli jste odpověď na svou otázku? Využijte naší hypoteční poradny. Rádi Vám pomůžeme a vše vysvětlíme.
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, podle čeho banky započítají výdaje při výpočtu bonity. Životní minimum pro rodinu se 2 dětmi vychází 11 590 Kč. Nemám žádné úvěry, pouze výdaje na energie, telefony, pojištění nemovitosti apod. Chce banka dokládat faktury za tyto výdaje nebo to hodnotí jinak? Moc díky za odpověď.
Dobrý den, žádám o hypotéku u mBank, vše běží a banka vyžaduje výpis z účtu za poslední 3 uzavřené měsíce. U České spořitelny mám nastaveny roční výpisy a dle jejich sdělení není možné vygenerovat požadované výpisy, pouze mimořádné výpisy z transakcí. Chápu, že každá banka má svou metodiku, ale jedna toto požaduje a druhá mi již 4x řekla, že to možné není. Nevíte prosím co s tím? Děkuji
Dobrý den, chtěl jsem se informovat o tom, co všechno se zahrnuje do DTI při výpočtu čistého ročního příjmu žadatele o hypotéku. Pokud tomu správně rozumím, tak čista mzda žadatele a zdanitelný příjem OSVČ (může být i souhrn těchto příjmů). A jak je to z příjmem z pronájmu? Děkuji.
Dobrý den, v roce 2015 jsme podepsali smlouvu k hypotečnímu úvěru. V letošním roce nám dne 4.8. 2020 končí fixní sazba. Banka nám nabídla novou fixní sazbu a dne 25.4. 2020 jsme uzavřeli dodatek na novou fixní sazbu. Účinnost dodatku je datována od 4.8.2020 a hovoří se v něm, že ode dne účinnosti platí nová úroková sazba. V čl. 7 předmětného dodatku je současně uvedeno: "Klient výslovně potvrzuje, že podpisem tohoto dodatku se koncem období s pevnou zápůjční úrokovou sazbou ve smyslu paragrafu 102 odst. 3 zákona č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru, rozumí konec nového období fixace." Je možné v tomto případě provést mimořádnou splátku úvěru bez poplatku ke dni ukončení fixace dle původní úvěrové smlouvy? Dle našeho názoru jsme sice nový dodatek podepsali, je platný, ale jeho účinnost začíná až dnem 4.8. 2020. Banka však tvrdí, že podpisem dodatku již platí nová fixace dle čl. 7 a v případně předčasného splacení úvěru nám bude účtovat poplatek za předčasnou splátku. Děkuji za odpověď a přeji hezký den
Dobrý den, 25.3. jsme koupili dům, na který jsme si brali hypotéku od Modré Pyramidy. S bankovním poradcem jsme byli dohodnuti, že jakmile bude dům na katastru přepsání na nás, zažádám nám o úvěr na rekonstrukci. V té době jsme se poradce ptali, zda-li nebude s úvěrem na rekonstrukci problém, když zažádáme o odklad splátek hypotéky z důvodu nepříznivé situace kolem koronaviru. Bylo nám sděleno, že ne. Dne 28.4. jsme tedy s manželem zažádali o rychloúvěr u Modré Pyramidy. 30.4. jsme využili moratorium a nechali si odložit splátky hypotéky. Po 16ti dnech od žádosti od rychloúvěr nám bylo sděleno, že stále není úvěr schválený a že má Modrá Pyramida problém s tím, že jsme využili moratorium. V zákoně čtu, že moratorium nemá mít vliv na případné budoucí úvěry. Jak to tedy je? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, z předchozích dotazů v poradně a Vašich odpovědí jsem zřejmě již odpověď na můj dotaz obdržel. Chci se pouze ujistit. Lze čerpat hypoteční úvěr na stavbu domu na pozemku, jehož se žadatel o úvěr stal před nedávném spoluvlastníkem tak, aby druhému vlastníkovi nevznikala dluhová povinnost? Případně jsou zde nějaké externality, na které by si obě strany měly dát pozor? Děkuji předem za odpověď a přeji příjemný den.
Dobry den, mam hypoteku z 10/2017 na dum. Je hotova hruba stavba. Zadal sem o prodlouzeni cerpani (nestihl jsem castku vycerpat za 2 roky, dlouhe stavebni rizeni, pozde vydane povoleni, vse dolozeno bance), zamitnuto bankou. Jelikoz byla hypoteka na pul s byvalou, rozhodl jsem se ji vyplatit a prevzit hypoteku refinancovanim v dobe fixace do jine banky (puvodni banka mi nabidla novou sazbu 3,9%, coz jsem odmitl). Refinanc byl povolen, ale pokuta byla vycislena na 13% z vycerpane castky. Podal jsem reklamaci. Zajima me, jak banka vykazuje ucelne vynalozene prostredky, a kolik si maximalne muze v ramci dobrych mravu rict? Ve smlouve je i klauzule o 1% a max. 50 tis. Kc sankci, ale evidentne se to tyka asi jine formy ukonceni hypoteky nez refinanc jinam, kdyz mi vycislili pokutu asi 250 tisic Kc. Jak se branit? Dozor CNB, Financni arbitr, lze se dostat i v mem pripade na to 1% pokuty (nebo nejhure tech 50 tisic Kc)? Dekuji
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.