Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #21257,Insolvence

Insolvence a trestní oznámení: Jak to ovlivní mé odlužení a je pravda, že existuje tříletá promlčecí doba?

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Dobrý den, jsem v insolvenci od února 2022. Zatím vše jde jak má. Ale tento týden se mi ozval známý, který mi půjčil v r.2015 25 tis. Nemáme sepsanou žádnou smlouvu, ani určené datum vrácení. Má v ruce ústřižek ze složenky a konverzaci. Ozval se jen jednou, ale vysvětlila jsem mu situaci a pochopil proč nesplácím. Teď se ozval po letech s tím, že na mě podal trestní oznámení na Policii. Může tohle vůbec udělat, když dávno běží insolvence? O insolvenci věděl, mohl se přihlásit. Navíc se bojím čeho je schopný, protože mi píše, že si mě najde a bude to mít slovní dohru apod. Může mi to udělat problém v oddlužení? A mám pocit, že je tam i tříletá promlčecí doba. Je to pravda? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Váš dluh 25 000 Kč z roku 2015 bude pravděpodobně již promlčen z důvodu uplynutí lhůty 3 let. I pokud by dluh nebyl promlčen, měl si věřitel tuto pohledávku přihlásit do insolvence. Dlužit peníze není trestné, tedy není zač a proč Vás žalovat. Naopak jeho jednání "najdu si tě, bude to mít dohru" by šlo kvalifikovat jako trestný čin nebezpečné vyhrožování.