Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice #23609,Investovat do podílového fondu nebo uložit peníze na termínovaný vklad?

Investovat do podílového fondu nebo uložit peníze na termínovaný vklad?, Akcie a investice

Investice se zhodnocením až 12%

Zdravím, chtěl bych se zeptat - mám fond České spořitelny, konzervativní mix. Měsíčně posílám 1 200 Kč, rok 2022 výnos -9%, rok 2023 vynos +8,40%, letos zatím dle George +1,7%, naspořeno cca 25 000 Kč. Mám tuto sumu vybrat a u Fio banky založit termínovaný vklad na 1 rok s výnosem 4% a na mixu dál pokračovat v investování? Dík za info,

Dobrý den, rozdíl ve výnosech 1% u úložky/investice 25 000 Kč činí ročně po zdanění 212,5 Kč. Můžete tak mít jistých 850 Kč u Fio na termínovaném vkladu nebo třeba o 200 Kč více u konzervativního fondu ČS (výkonnost fondu by mohla být letos cca 5%). Z podílového fondu si můžete peníze kdykoliv vybrat, na termínovaném vkladu budou peníze blokované po dobu celého vkladu. Úroky na bankovních vkladech budou letos obecně dále klesat z důvodu klesající ceny peněz (nižší inflace), výnosy u investic by mohly naopak růst - spíše bych však doporučil vyvážené nebo dynamické fondy, ale záleží na Vaší celkové finanční, majetkové a rodinné situaci (u konzervativních fondů budou výnosy přinejlepším stagnovat, spíše mírně klesat).