Dobrý den, už opravdu nevím, komu bych se svěřil a komu sdělil svůj příběh. Napíšu tak jak to je, tak nekoukejte na chyby. Jsem vyučený jako cukrář, ale život mám momentálně hořký. Byl jsem dvacetiletý kluk co měl dobrou práci, holku, super pronájem, šťastný život a prostě vše klapalo víc než dobře. Časem začaly problémy v partnerském životě až jsem nakonec zůstal v pronájmu sám a musel jít na čas k babičce. Nikomu to nepřeji zažít. Frajerka zmizela jako peníze co jsem si v té době půjčoval, neboť nám nestačily výplaty k ukojeni životního stylu, který žádala především ona. Byl jsem zamilovaný, hloupý, s problémy už z minulosti, které se netýkají financí. Ale abych to uvedl na pravou míru, jsem na 150% přesvědčen, že ze strany bankéřky u České spořitelny na mě bylo udělaný šmelo. Začal jsem půjčkou 20 000 Kč, kterou jsem později navýšil na 60 000 Kč. Pak jsem si vzal nový úvěr u banky 90 000 Kč. To máte 170 000 Kč. Hned to bylo fuč, co si budeme povídat. Pak se přidala konsolidace karty od Home Creditu 40 000 Kč a to máte 210 000 Kč. Naposled 50 000 Kč navíc jako útěchu, když frajerka už byla ode mě a vše vlastně vyhořelo tak rychle, jako to začalo. Zastavil jsem se i s kontokorentem na 280 000 Kč, pak fety, kluby, kamarádi a takový ten Fastlife když už byl normální život v trapu. Dnes mám úvěr na 380 000 Kč u České spořitelny s RPSN 28%, tudíž dlužím 750 000 Kč s úrokama. Ale nejlepší na tom je, že mně někde litá 100 000 Kč. Zkonsolidovali něco, čím jsem nikdy nedisponoval. Nejde s tím udělat nic, uměj v tom pěkně chodit a znají díry. Využijí mladé lidi, co potřebují peníze a vosolej to. S jistotou vím, že jsem 380 000 Kč neměl. V době posledního navýšení o 50 000 Kč jsem podepsal papír, kterým jsem daroval 100 000 Kč kdoví kam. Skládam si spojitosti a zjišťuji, že mně opravdu obrali o 100 000 Kč.
Dobrý den,
první pravidlo finanční gramotnosti zní "nikdy se nepůjčovat na spotřebu". Chcete na dovolenou nebo potřebujete novou televizi? OK - vydělejte si na to. Pokud se budete v životě zadlužovat pro takovéto malichernosti, skončíte špatně. Peníze má smysl si půjčovat jen za účelem investice. Např. koupě byt na hypotéku (čímž v budoucnu ušetříte na nájmu a jednou bude nemovitost Vaše). Tyto investiční úvěry mají rozumný úrok (aktuálně 2,4%), který si navíc můžete částečně odečíst z daní.
Spotřebitelské úvěry jsou velmi nákladné. Za kontokorent, kreditní kartu či půjčky od nebankovních společností platíte úrok nad 20%. Při RPSN 28% zaplatíte na jen na úrocích za každých půjčených 100 000 Kč ročně 28 000 Kč. Dlužíte-li 280 000 Kč, za pouhý rok Vám dluh naroste o 78 400 Kč.
Tvrdit, že Vám někdo něco "osolil" nebo že poskytovatelé úvěru vydělávají na "mladých lidech co potřebují peníze" nedává moc smysl. Bylo to jen a pouze Vaše svobodné rozhodnutí se takto nerozumně zadlužit a peníze prošustrovat. Každé "hodování nad poměry" něco stojí a nyní je čas zaplatit účet.
K dnešnímu dni dlužíte celkem 380 000 Kč. RPSN 28% je zcela nesmyslně vysoké. Doporučuji následující:
1) úrok refinancujte u Air Bank či Equa bank s RPSN 5%
2) snižte své výdaje na minimum, omezte zbytné výdaje (žádný alkohol, cigarety, drogy, atd.)
3) přiberte si bokem nějakou brigádu či přesčas
4) dávejte většinu svého platu na splátky dluhu
Takto určitě min. 10 000 Kč měsíčně splácet zvládnete a za 3,5 roku můžete být zcela bez dluhů a začít znovu s čistým štítem.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, potřebovala bych poradit. Chci koupit investiční byt, cena 3 290 000 Kč po rekonstrukci. Potřebuji půjčit 1 500 000 Kč. Měsíčně můžu splácet 15 000 Kč z pronájmu. Podle RK dostanu 10 000 Kč. Co byste mi doporučil - půjčku nebo hypotéku? Byt mám městský. Nemovitost žádnou nevlastním. Syn začne za 2 roky vydělávat. Chci mít možnost dřívějšího splacení bez pokut. Mnohokrát děkuji.
Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně slevy na manželku v daňovém přiznání. Započítává se do limitu 68 000 Kč za rok rovněž jednorázově vyplacená výsluhová penze z penzijního připojištění (tj. vyplaceno 50% naspořených peněz, státních příspěvků a výnosů po 15 letech penzijního připojištění)? Děkuji
Dobrý den, mám několik bankovních a nebankovních půjček. V bance mi odmítli konsolidaci.
Ma otázka zní, co lépe udělat pro získání konsolidace. Splatit úplně ty nejmenší 2 půjčky nebo si nechat půjčky otevřené a vše řádně splácet? Jde mi o bankovní a nebankovní registry. Když půjdu do banky za 6 měsíců a ta se podívá do registru, tak co je lepší? Když část svých závazků budu mít již splacenou nebo spíše že vše budu řádně splácet? Děkuji.
Dobry den, ptala jsem se jiz v minulosti. Ziji v zahranici (Velka Britanie), kde jsem v zamestnaneckem pomeru. Jsem danovym rezidentem ve Velke Britanii. Mam v CR ucet u CREDITAS banky - jde o sporici ucet (ceske koruny). Nechci danit uroky z toho sporiciho uctu v miste trvale adresy, teda ve V. Britanii, ale v CR. V prosinci 2024 jsem dostala sms od Creditas sdelujici, ze potvrzeni o danovem domicilu expiruje k 31.12. a budou mi danit dle zakona c. 586/1992 Sb. o dani z prijmu. Nyni v lednu 2025 dalsi sms sdelujici, ze mi nastavili na uctu dan dle zakona c.586/1992 Sb. o dani z prijmu. A dale sdeluji, ze ma-li byt na mem uctu nastavena jina srazkova dan, mam dolozit platne potvrzeni o dan. domicilu pro dany kalendarni rok. Zarazi me ta cast hovorici o " jina srazkova dan ". Mela jsem za to, ze srazkova dan je jen jedna, teda ve vysi 15 % a pouziva se pro zdaneni uroku na uctu. Nechci danit tyto prijmy ze spor. uctu v trv. bydlisti, ale chci danit v CR. Dekuji za objasneni. Hezky den.
Dobrý den, v roce 2024 jsem zkoušel obchodovat na Roboforex a Robomarkets v měnových párech, ale ve výsledku jsem nic nevydělal a skončil ve ztrátě. Musím tuto ztrátu uvést v daňovém přiznání v příloze č. 2 / ř.10? Jsem zaměstnanec a daňové přiznání mi bude dělat zaměstnavatel. Děkuji za odpověď, s pozdravem.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Co byste řekli na možnost, získat za své nákupy odměnu v podobě vrácení určité částky? Zní vám to dobře? Tento atraktivní bonus je spojený s pojmem cashback. Pojďme se tedy společně podívat na to, co to přesně cashback je, jak funguje, jak ho začít využívat a s jakými výhodami je spojený.
Jak funguje vymáhání dluhů v praxi? Od první upomínky, přes soud, až po exekuci vede dlouhá cesta, během které máte více možností, než si možná myslíte. Nezaplacená splátka ještě neznamená exekuci na účtu nebo zabavený majetek. Naopak: při správném postupu můžete i vážné finanční problémy vyřešit s minimem následků. Připravili jsme pro vás přehledného průvodce vymáháním dluhů, včetně praktických tipů, jak se bránit a na co máte právo.
Češi opouštějí „starý“ typ penzijního spoření, jehož výnos v uplynulých letech zdaleka nepokryl ani inflaci. V rámci dobrovolného spoření na stáří s podporou státu jsou naopak na vzestupu doplňkové penzijní spoření (DPS) a dlouhodobý investiční produkt (DIP), který byl spuštěn na začátku letošního roku. Jeho cílem je motivovat více lidi, aby se zabezpečili na stáří.