Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #12590,Jak sepsat závěť s podmínkou

Jak sepsat závěť s podmínkou, Osobní a rodinné finance

Pokračování dotazu č. 12574: Dobrý den, za odpověď děkuji a upřesňuji, že zmiňovaný vnuk nemá žádné sourozence, jeho otec (můj syn) je s jeho matkou rozvedený a žije s námi rodiči. Jak nyní vnuk žije zda řádně, nebo marnotratně nevím, neboť mě prostě "pohřbil za živa", nezajímám ho. Dříve žil ve stejném městě jako já, teď tu nežije, takže ani já, ani nikdo z rodiny o něm nic neví. Chci sepsat závěť a svůj majetek stejným dílem odkázat svým 3 dětem. Bude právně platné, pokud jeho otce (mého syna) zaváži, že nechci aby po něm dědil zmiňovaný vnuk? On totiž ani o otce nemá zájem a v případě smrti mého syna, že si přeji, aby můj majetek dostala neslyšící vnučka? Mám raději závěť sepsat u notáře?

Dobrý den,

závěť doporučuji sepsat u notáře, který Vám poradí, jak a co přesně do závěti uvést, aby bylo vše platné a právně vymahatelné. Podmínka pro dědice "aby jednou v budoucnu on sám vydědil své dítě (tedy zákonného dědice)" může tzv. odporovat veřejnému pořádku. Můžete např. odkázat svůj majetek dědici s podmínkou, že se postará o vašeho psa nebo že musí nejprve dostudovat. Ale nemůžete po někom chtít, aby se např. rozvedl, setrval v manželství, vydědil své děti, atd. K takovýmto podmínkám "odporujícím veřejnému pořádku" se nepřihlíží. Pokud byste v závěti uvedla splnitelnou podmínku, měla byste také ustanovit osobu, která na splnění podmínky dohlédne.