Pokračování dotazu č. 11205: Dobrý den, reaguji na Vaši odpověď ohledně spořeni pro dítě. Můžete mi prosím doporučit nejlepší stavební spoření pro dítě? Jsou nějaké zásadní rozdíly ve spoření pro dospělého a spořeni pro dítě? Své bydlení mám. Mám také mikro byt na investici. Využívám Hit účet od Equa bank s 1% úrokovou sazbou. Přesto stále přemýšlím, kde bych mohla investovat peníze, samozřejmě bez rizika. Důchodové a Stavební spoření mám. Uvažuji o částce cca 8 000 Kč měsíčně jako investici s tím, že min na 5 let bych peníze nepotřebovala a spořila si pro dítě a na tzv horší časy. Děkuji Vám předem za Váš čas
Dobrý den,
děkuji za doplnění a chválím vaši současnou finanční situaci (byt, druhý byt na investici, stavební spoření, doplňkové penzijní spoření, spořící účet). Přehled produktu stavební spoření pro děti naleznete v našem srovnávači. Podmínky všech 5 stavebních spořitelen jsou velmi podobné, za nejlepší považuji ČS (neplatíte zde poplatky za sjednání spoření jako u RB a ČMSS, ale zároveň zde ani nemáte podmínku pravidelného spoření jako u Modré pyramidy a mají velmi dobrý internetbanking - na rozdíl od Monety). Rozdíly mezi stavebním spořením pro děti a dospělé nejsou (u dětských pouze některé spořitelny nabízejí odpuštění poplatku za sjednání).
RB s úrokem 3% do 150 000 Kč na 6 měsíců Vaši otázku neřeší. Spořící účet nabídne momentálně dlouhodobě nejvíce 1% (Equa a Hello, případně 1,1% J&T Banka při fixaci na 3 měsíce pro vklady od 0,5 mil. Kč výše). Inflaci máme stále nad 3% (aktuálně 3,3%), tedy pokud byste měla své peníze uložené tzv. bezrizikově na spořícím účtu po dobu 5 let, ročně bystě tratila min. 2% - za 5 let byste si za své úspory koupila o 10% méně než dnes.
Spořit dětem peníze, které jim chcete předat za 10 a více let, obecně nemá moc smysl, neboť by došlo k velké ztrátě na hodnotě (i 20% a více). Kdo nemůže spořit více než pár stovek měsíčně, nemá samozřejmě na výběr a musí se spokojit se stavebním spoření, které aspoň pokryje inflaci. Kdo ale může spořit měsíčně např. 8 000 Kč, mohl by uvažovat např. o dalším investičním bytu na hypotéku. Za takovouto měsíční splátku byste získala hypotéku cca 2,3 mil. Kč s úrokem 1,79% a se splatností 30 let. To na menší byt v krajském městě či v okolí Prahy stačí. Nebude Vás trápit vysoká inflace, nebudete řešit která banka dává aktuálně na spořícím účtu o desetinu procenta méně nebo více. Hodnota nemovitostí poroste min. o inflaci a není vůbec špatný pocit mít peníze půjčené za 1,79% při inflaci 3,3 %.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, potřebovala bych poradit. Chci koupit investiční byt, cena 3 290 000 Kč po rekonstrukci. Potřebuji půjčit 1 500 000 Kč. Měsíčně můžu splácet 15 000 Kč z pronájmu. Podle RK dostanu 10 000 Kč. Co byste mi doporučil - půjčku nebo hypotéku? Byt mám městský. Nemovitost žádnou nevlastním. Syn začne za 2 roky vydělávat. Chci mít možnost dřívějšího splacení bez pokut. Mnohokrát děkuji.
Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně slevy na manželku v daňovém přiznání. Započítává se do limitu 68 000 Kč za rok rovněž jednorázově vyplacená výsluhová penze z penzijního připojištění (tj. vyplaceno 50% naspořených peněz, státních příspěvků a výnosů po 15 letech penzijního připojištění)? Děkuji
Dobrý den, mám několik bankovních a nebankovních půjček. V bance mi odmítli konsolidaci.
Ma otázka zní, co lépe udělat pro získání konsolidace. Splatit úplně ty nejmenší 2 půjčky nebo si nechat půjčky otevřené a vše řádně splácet? Jde mi o bankovní a nebankovní registry. Když půjdu do banky za 6 měsíců a ta se podívá do registru, tak co je lepší? Když část svých závazků budu mít již splacenou nebo spíše že vše budu řádně splácet? Děkuji.
Dobry den, ptala jsem se jiz v minulosti. Ziji v zahranici (Velka Britanie), kde jsem v zamestnaneckem pomeru. Jsem danovym rezidentem ve Velke Britanii. Mam v CR ucet u CREDITAS banky - jde o sporici ucet (ceske koruny). Nechci danit uroky z toho sporiciho uctu v miste trvale adresy, teda ve V. Britanii, ale v CR. V prosinci 2024 jsem dostala sms od Creditas sdelujici, ze potvrzeni o danovem domicilu expiruje k 31.12. a budou mi danit dle zakona c. 586/1992 Sb. o dani z prijmu. Nyni v lednu 2025 dalsi sms sdelujici, ze mi nastavili na uctu dan dle zakona c.586/1992 Sb. o dani z prijmu. A dale sdeluji, ze ma-li byt na mem uctu nastavena jina srazkova dan, mam dolozit platne potvrzeni o dan. domicilu pro dany kalendarni rok. Zarazi me ta cast hovorici o " jina srazkova dan ". Mela jsem za to, ze srazkova dan je jen jedna, teda ve vysi 15 % a pouziva se pro zdaneni uroku na uctu. Nechci danit tyto prijmy ze spor. uctu v trv. bydlisti, ale chci danit v CR. Dekuji za objasneni. Hezky den.
Dobrý den, v roce 2024 jsem zkoušel obchodovat na Roboforex a Robomarkets v měnových párech, ale ve výsledku jsem nic nevydělal a skončil ve ztrátě. Musím tuto ztrátu uvést v daňovém přiznání v příloze č. 2 / ř.10? Jsem zaměstnanec a daňové přiznání mi bude dělat zaměstnavatel. Děkuji za odpověď, s pozdravem.
Pokračování dotazu č. 24548: Dobrý den, chci se ještě doptat na můj předešlý dotaz ohledně prohlášení poplatníka. Takže i kdybych ten růžový papír omylem během jednoho roku podepsala u dvou různých zaměstnavatelů před 4 lety, tak nyní už nemusím řešit nápravu?
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Co byste řekli na možnost, získat za své nákupy odměnu v podobě vrácení určité částky? Zní vám to dobře? Tento atraktivní bonus je spojený s pojmem cashback. Pojďme se tedy společně podívat na to, co to přesně cashback je, jak funguje, jak ho začít využívat a s jakými výhodami je spojený.
Jak funguje vymáhání dluhů v praxi? Od první upomínky, přes soud, až po exekuci vede dlouhá cesta, během které máte více možností, než si možná myslíte. Nezaplacená splátka ještě neznamená exekuci na účtu nebo zabavený majetek. Naopak: při správném postupu můžete i vážné finanční problémy vyřešit s minimem následků. Připravili jsme pro vás přehledného průvodce vymáháním dluhů, včetně praktických tipů, jak se bránit a na co máte právo.
Češi opouštějí „starý“ typ penzijního spoření, jehož výnos v uplynulých letech zdaleka nepokryl ani inflaci. V rámci dobrovolného spoření na stáří s podporou státu jsou naopak na vzestupu doplňkové penzijní spoření (DPS) a dlouhodobý investiční produkt (DIP), který byl spuštěn na začátku letošního roku. Jeho cílem je motivovat více lidi, aby se zabezpečili na stáří.