Dobrý den, měla bych velkou prosbu o radu. Jedná se o uplatnění úroků z Buřinky. Jelikož je půjčka napsaná na maminku (kombinovali jsme takto finance na koupi domu - nám s manželem nevystačila bonita, ale dluh platíme my), nemůžeme dluh zahrnout do ročního uplatnění úroků, stejně jako uplatňujeme daň třeba z hypotéky. Když do daňového přiznání chtěla buřinku uplatnit maminka, bylo jí řečeno, že na úroky nemá nárok, jelikož nemovitost nevlastní. Situaci jsme řešili i přímo i s bankou. Komunikace ale byla celkem složitá, protože na pobočce nevěděli co s tím a informace předali na dálku na centrálu. Chtěli jsme do dluhu zahrnout mě nebo manžela. Nakonec nám přišla žádost jako kdyby o celý nový úvěr v plné výši na nás. Takže jsme se moc nepochopili. O to zájem nemáme, protože zaplacené úroky by propadly. Zkoumali jsme následně poradenství a diskuze u lidí, kteří řeší něco podobného. Zjistili jsme, že aby někdo z nás mohl úroky uplatňovat, musela bych být já nebo manžel spoludlužníkem buřinky, o což jsme se snažili, nebo maminka spolumajitelka nemovitosti nebo by u nás musela mít trvalé bydliště (tím trvalým bydlištěm bychom to řešit nechtěli). Také někde uvádí, že by neměl být problém s uplatněním, když se jedná o rodinu v první linii, což jsme. Někde zas píši, že tyto podmínky musíme splňovat všechny. Celé je to tedy zapeklité. Rádi bychom to však pořešili, protože ročně by nám měli vracet cca 10 000 Kč. Za x let co budeme dluh platit, je to docela dost peněz. Když jsme žádali Buřinku o půjčku, psali jsme ji právě na maminku (kvůli bonitě) a jelikož byla vdaná, spoludlužník byl automaticky její manžel. Ten bohužel ale na konci roku 2018 zemřel a tak je dluh nyní jen na maminku. Proto teoreticky nevidím problém v tom, že bychom byli do stávajícího úvěru zahrnuti pouze jako spoludlužníci. Naopak pro Buřinku lépe, kdyby se nedej bože s maminkou něco stalo. Měli byste prosím nějaký nápad, co s tím? Nebo je to takto neřešitelné? Mockrát děkuji za Váš čas a přeji hezký den.
Dobrý den,
slevu na dani za zaplacené úroky z účelového úvěru na bydlení (hypotéky) můžete uplatnit jen při splnění 3 podmínek:
Buď by se tedy maminka musela stát spolumajitelem nemovitosti, nebo byste Vy musela přistoupit k úvěrové smlouvy maminky. Každopádně v tuto chvíli není žádná možnost, jak nepřijít o slevu na dani zpětně za rok 2020. Platíte tím tak za váš trik, kdy jste obešli pravidla obezřetného úvěrování tím, že jste si část peněz půjčili na cizí jméno.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, jsem v insolvenci, ale únorový příjem mi bude dělat 14 800 Kč. Mám strach, že mi to zruší. Podle výpočtu kalkulačky nemám ani na tu nejnižší splátku, budu v mínusu 1 000 Kč. Ale jsem ochotná to dorovnat. Můžou mi oddlužení zrušit? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, po zemřelé babičce probíhá dědické řízení, které ještě není u konce. Co se týče účtu, hotovost se následně rozdělí mezi dědice (stav ke dni úmrtí). Co se ale stane s penězi, které přijdou na účet až po několika dnech od úmrtí? Děkuji za odpověď. Kateřina
Dobrý den, mám dotaz. Mám půjčku u nebankovní společnosti a dali mi tam úroky, A hrozí, že přijde nějaký interní pracovník. Zajímá mě, co může interní pracovník udělat. A jestli je nejdřív potřeba to dát k soudu, aby přišel exekutor nebo aby mi sáhli na účet. A jestli musí nejdřív poslat písemně, že se něco takové bude dít. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, před dvěma lety jsem měl exekuci a blokaci na účtu, kdy jsem využil svého práva na jednorázový výběr. Exekuce byla následně vyřešena a účet mi byl odblokován a mohl jsem ho opět volně používat. Nyní mi byl účet opětovně zablokován kvůli exekuci a chci se zeptat - když se jedná o novou exekuci a novou blokaci, mám nárok na jednorázový výběr ve výši trojnásobku životního minima? Děkuji za odpověď
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Správně zvolené pojištění na hory ochrání především vaši peněženku. Když už se stane úraz nebo někomu způsobíte škodu, pojištěni za vás uhradí veškeré výdaje. V opačném případě můžete čelit statisícovým až milionovým exekucím. Podívejte se, co doporučují ve společnosti Broker Trust všem, kdo vybírají pojištění na hory a kdo se připravují na odjezd na zasněžené svahy.
Silným motivem k dlouhodobému investování by se mohly stát pro řadu Čechů vlastní děti. Jak ukázal průzkum, který pro Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) provedla agentura Perfect Crowd, až 66 % respondentů svým potomkům spoří, aby jim v budoucnu ulehčilo vstup do dospělosti. Nejpočetnější skupina dotázaných, konkrétně 29 %, podle citovaného průzkumu naspoří ročně do 10 000 Kč, mezi 10 tisíci a 30 tisíci Kč ročně pak odloží 28 % Čechů.
Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.