Máme možnost koupě pozemku bez sítí, které jsou v dostupné vzdálenosti. Zasíťování však bude trvat nějakou dobu (ČEZ x měsíců). Zde máme obavy nezkolaudování domku do 24 měsíců od uzavření hypotéky. Jsme před rozhodnutím: A - zda vzít hypotéku na pozemek a v klidu udělat sítě a poté druhou hypotéku na stavbu RD nebo B - uzavřít hypotéku, která pokryje pozemek i stavbu RD s rizikem, že nestihneme kolaudaci do 24 měsíců. Chtěli bychom si vzít hypotéku na pozemek (pro stavbu RD) a tímto pozemkem také ručit. Následně si pak vzít hypotéku na stavbu RD. Bylo by možné druhou hypotéku ručit RD, který v době sjednání hypotéky vlastně ještě nemáme? Mockrát děkujeme za odpověď.
Dobrý den,
elektřina (ČEZ) je ještě to nejjednodušší, máte-li přípojku do 50 m (stačí zaplatit poplatek za rezervovaný příkon, např. 3x20A = 10 000 Kč, postavíte elektroměrný sloupek (cca 10 000 Kč) a distributor Vás musí do 12 měsíců připojit (o nic dalšího se nestaráte). Kanalizace, voda a plyn jsou daleko výživnější, neb je řešíte zcela ve své režii a nejsou zde žádné pevné lhůty, do kdy Vás musí distributor připojit. Do hry mimo stavebního úřadu (který musí dodržovat platné zákony a nemůže Vás při splnění podmínek odmítnout) vstupuje Rada města, která Vám musí schválit věcné břemeno na vaše přípojky v obecním pozemku (před žádostí o územní souhlas). U vstřícné obce resp. rozumných místních politiků není problém, ale taktéž můžete narazit na neochotu nebo žádosti o úplatek, a pak Vám pod různými záminkami mohou stavbu blokovat třeba roky. Taktéž je rozdíl mezi stavbou samotných přípojek (stačí územní souhlas) a prodlužováním páteřních sítí (nutné stavební povolení/více razítek - kanalizace je pak vodním dílem, které neschvaluje stavební úřad ale vodoprávní úřad).
Máte-li hlavní řády vedeny přímo kolem pozemku (ve vzdálenosti pár metrů) a vstřícnou Radu města, pak spíše přípojky realizovat do 24 měsíců stihnete. V případě chybějících hlavních řádů a neochotné Rady města bych raději počítal více let.
Stavba (RD) je nedílnou součástí pozemku (nemůžete ručit pozemkem jedné bance a stavbou druhé bance). Budou-li obě hypotéky u stejné banky (na pozemek a na stavbu), pak není problém (na stavbu se čerpá překlenovací úvěr, který se po kolaudaci mění v řádnou hypotéku).
Doporučuji náš článek Jak na zasíťování pozemku: Elektrická přípojka
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, smlouva na energie byla uzavřena na dobu určitou. V obchodních podmínkách dodavatele, které platily v době uzavření smlouvy, bylo ujednání, že v případě, když nebudeme chtít smlouvu znovu prodloužit, musíme dát výpověď 3 měsíce před ukončením této doby. V novele energetického zákonu je psáno o době 20 dní před ukončením, par.11. Čím se prosím řídit, abychom nepromeškali dobu k ukončení vztahu s dodavatelem? Děkuji
Dobrý den, prosím, mám doma dluhopisy (měly být vyplacené na konci 2025) firmy, která nyní na začátku října zanikla. Jak byste mi prosím nyní doporučili postupovat, abych se dostal ke svým penězům? Na jakoukoliv komunikaci nereagují. Děkuji a hezký den.
Dobrý den, před 6ti lety jsme si založili stavební spoření, abychom dosáhli na úvěr na bydlení. Vedeno na manželku (v té době ještě přítelkyně). K tomu nám navrhl poradce na každé dítě (2) založit též spoření, též vedeno na ženu. Na dětském se uspořilo jen něco kolem 36 tis., u ženy bylo 57 000 Kč. Dostali jsme úvěr 800 tis. Žena ale po svatbě spadla do insolvence (5/24) a těch 57 tisíc jí bylo použito na umoření dluhů. Dětské účty se dále neplatí, ale už uplynula 6ti letá doba. Jak peníze vybrat a nepřijít o ně? Se ženou se rozvádíme, ale ještě návrh podaný nebyl. Jak řešit tyto účty Děkuji
Dobrý den, mám dotaz - mám zablokovaný účet z důvodu dluhu u pojišťovny. Přišly mi na něj peníze. Chtěl bych z těch peněz co mám na účtu to vyrovnat, to prý to nejde. Neexistuje nějaký formulář, který bych vyplnil a tím pádem by se ten dluh strhnul a já bych se dostal ke zbytku peněz?
Pokračování dotazu č. 24217: Dobrý den, děkuji za odpověď. Insolvenci manžel podal na svou firmu, takže jako právnická osoba. Co se týká pojistky, tak pojistník jsem já jako manželka a manžel je tam hlášený jako pojištěný. Jak se tedy vyplácí úrazové (když manžel má úraz)? Musí se hlásit insolvenčnímu správci? Děkuji s přeji hezký večer.
Dobrý den, chci se zeptat, manžel má insolvenci kvůli úpadku firmy. Já manželka mám sjednané pojištění úrazové i pro případ nemocenské. Na mou pojistku, kterou platím já, je hlášený manžel jako pojistník. V případě úrazu a vyplacení bychom museli částku nahlásit správci insolvence? Děkuji moc za objasnění. Petra
Pokračování dotazu č. 24204: Dobrý den, děkuji za odpověď - doplním. Jedná se o havarijní pojištění na auto a údajně pro vozidlo taxi měla být částka navýšená. Auto jezdilo asi dva měsíce a bylo pojištěno v rámci flotily vozidel firmy. Děkuji za odpověď.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Hypotéka pouze na jednoho z manželů: Jak to funguje? Pojištění odpovědnosti: Ochrana, kterou oceníte v nečekaných situacích a jak zúžení společného jmění manželů ovlivňuje vaši hypotéku? To vše se dozvíte v 19. dílu hypotečních novinek.
Pětileté úrokové sazby dlouhodobě používáme při konstrukci Indexu GOFI 70, který sleduje vývoj nabídkových cen na českém hypotečním trhu. Aktuálně však najdou uplatnění pouze v minimálním množství případů.
RB prodlužuje tradiční PODZIMNÍ HYPODNY do 30.11.2024. Tématem zůstává Odpovědná hypotéka.