Dobrý den, řeknu nejdříve, co podle Policie NENÍ podvod: měl jsem kamarádku, která tajně pracovala jako naháněčka obětí do podvodů fiktivní firmě EKON-FINANCE podvodníka Jana Alexandra Karabello. Byl jsem přemluven do takovéto konstrukce: vezmu si úvěr u ČMSS a koupím zadlužený dům tak, že z úvěru vyplatím dluhy a ulevím jedné rodině v nesnázích, která mi bude platit měsíční nájem. Realita: do týdne se stala nemovitost nepřevoditelná (přesně mířená exekuce), avšak ze strany ČMSS dodnes, po 6 letech, nebyla žádná reakce z titulu postavení zástavního věřitele. Karabello úplně zmizel (t.č.34 exekucí u 19 exekutorů), prodávající zcela nekomunikoval. ČMSS mě odbyla, že tohle je můj problém a v květnu 2012 odmítla vůbec převzít můj návrh na soudní prodej nemovitosti. Tvrzení, že do věci nutně musel být zatažený prodejce ČMSS dodnes ignoruje. Když jsem sháněl informace u prodejce, u kterého jsme sjednali úvěr, odbyl mě jednou větou. Poté zemřela spolumajitelka (matka), syn zcela ignoroval a protahoval dědické řízení a ještě před jeho skončením vyhlásil úpadek. Takže ČMSS vše vymáhá po mně, prošel jsem exekucí, jsem v úpadku, zatímco podvodník v klidu bydlí ve svém oddluženém domě. Zato ČMSS nikdy - znovu opakuji nikdy - po prodejci (zástavním dlužníku) nevyžadovala plnění zástavní smlouvy ani jej nepokutovala za to, že zástavní dlužník stvrdil zjevně lživé údaje. Sám jsem si pak zkomplikoval situaci tím, že jsem poslouchal právníka, kterého mi dodala kamarádka, takže došlo k promlčení výpovědi kupní smlouvy. Znovu opakuji: policie, banka ani finanční úřad (skrz fiktivní firmu EKON-FINANCE, která si vzala provizi a zřejmě nezdanila) na výše uvedeném nevidí nic protizákonného. Finanční arbitr v té věci nerozhoduje. Mohu se tedy ujistit, zda existuje nějaký kontrolní orgán bankovního trhu, který by vůbec tuto situaci alespoň vyslechl a případně zahájil nějaké kroky? Mně se to totiž jeví tak, že se ČMSS prostě rozhodla využít situace, kdy ji nikdo nekontroluje, a sedřít mě z kůže. Nyní ze svého cestou splátkového kalendáře platím celkem: úvěr s úroky ČMSS, dluhy podvodníka, odměnu exekutora a tří advokátních kanceláří, náklady všech možných nalézacích řízení, podal jsem 2 trestní oznámení, nespočetněkrát celou situaci ČMSS vysvětloval mailem i telefonicky... a přitom jsem ve smlouvě nelhal (na rozdíl od zástavního dlužníka) a dokud jsem měl peníze, dodržoval jsem smlouvy beze zbytku (na rozdíl od ČMSS, pro kterou je její vlastní zástavní smlouva cár papíru). Děkuji za odpověď a zdravím L.
Dobrý den,
u ČMSS jste si bral hypotéku (se zástavou nemovitosti) nebo úvěr ze stavebního spoření (bez zástavy nemovitosti)? Hovoříte-li o zástavě, pak předpokládám, že hypotéku. Pak mi ale není jasné, jak mohla ČMSS coby zástavu akceptovat zadluženou nemovitost. Hypotéky se poskytují na základě ocenění nemovitosti a odhadce musel dluhy a všechny další právní vady započíst do zástavní hodnoty nemovitosti (která pak byla pravděpodobně nulová).
Každá kupní smlouva na nemovitost by měla obsahovat klauzuli, která zavazuje prodávajícího nemovitost nezatížit dluhem, a dále prohlášení všech zúčastněných stran, že nejsou v exekuci, insolvenci a nemají žádné jiné dluhy, které by mohly transakci ohrozit. Smlouva na úschovu peněz musela obsahovat ujednání, že uschovatel (notář/advokát) peníze prodávajícímu vyplatí jen tehdy, bude-li nemovitost převedena na kupujícího a zároveň nebude do momentu převodu zatížena žádným věcným břemenem ani jinou právní vadou.
Nákup nemovitosti je vždy potenciálním rizikem, ale užitím vhodně formulovaných smluv (kupní, o úschově) lze riziko podvodu minimalizovat (uschovatel nevyplatí peníze prodávajícímu dříve, než kupující na sebe bude mít nemovitost napsanou a to zcela bez jakýchkoliv právních vad).
Z Vašeho vyjádření se zdá, že jste si zcela dobrovolně na úvěr koupil zadluženou nemovitost (a někdo Vám to vhodně "prodal" jako pomoc rodině v tísni, která Vám to bude splácet nájmem). A když už jste přišel na to, že to nebyl nejlepší nápad, všechny obranné právní kroky jste promeškal. Obávám se, že s tímto již mnoho nenaděláte. Prodávajícího a Vaši kamarádku, která Vám tak dobře poradila, můžete žalovat pro podvod. Ale svůj dluh vůči ČMSS splácet musíte. Na ČMSS bych se nezlobil za to, že chce peníze po Vás, protože pro ni jste partnerem Vy - to Vám půjčila peníze (ne prodávajícímu, ani Vaší kamarádce). V tomto Vám žádný bankovní dohledový orgán pomoci nemůže.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý deň prajem, pane Budín. Obraciam sa na Vás s pár dotazmi :) Platil som už prostredníctvom karty na zahraničných stránkach, samozrejme, že aspoň podľa môjho poznania na overených napr. (Gondwana Records). Všetko bolo zatiaľ ok. Tak som si povedal, že si stiahnem nejaké videjko zo SexArtu. Zaplatil som kartou a asi po hodine mi prišla sms, že z bezpečnostých dôvodov mi bola karta zablokovaná. Ak som pochopil správne, je to kvôli tomu, že ide o utajené miesto 866-452-5108, neskôr som za číslom zbadal miesto US. Kartu mi odblokovali, ale ako som znova navštívil stranku, karta sa opäť zablokovala. Chcel by som vedieť, či sa dá tomu predísť, alebo sa na to. Druhá vec, isto viete asi aká je fin. gramotnosť, preto sa opýtam. Mám založený druhý pilier a vidím v internetbankingu, že je tam istý pohyb peňazí, hore dole, nie veľké čiastky. Jedná sa o zhodnocovanie, prípadne opak u daného fondu? Veľká vďaka za odpovede a pekné sviatky prajem.
S pozdravom K. Špeťuch
Dobry den, měl jsem dluh, když jsem žil v Praze. Úroky z tohoto dluhu byly absurdní, takže i po té, co jsem zaplatil přes 500 000 Kč, jsem stále dostával účty. Jako cizinec jsem odešel a přestěhoval se do JARu. To bylo před 10 lety a nemám v plánu se vrátit do Prahy. Nicméně, je nějaký způsob, jak zjistit, kolik ještě dlužím, a případně jednat o snížení, například zaplatit 10% z původní částky? Je také možné, že promlčecí lhůta už dávno uplynula, takže dluh možná ani není v evidenci, ale jsem jen zvědavý to zjistit. Pokud by však dluh stále existoval, možná bych měl zájem dohodnout se na jeho vyrovnání, abych si očistil jméno. Musím ale říct, že celý systém je nastavený nespravedlivě, protože úroky, které jsem platil, byly tak nehorázné, že je prakticky nemožné se z dluhů dostat. S pozdravem, Toyo
Pokračování dotazu č. 24440: Dobrý den, v minulém dotazu jsem neuvedl podrobné informace. Od 1.1. 2024 do 31.10. 2024 jsem byl zaměstnanec, zaměstnavatel za mě platil odvody. Od 1.11. 2024 jsem veden na pracovním úřadě jako uchazeč o zaměstnání. Za listopad a prosinec jsem dostal podporu v nezaměstnanosti. Budu muset vyplňovat daňové přiznáni za rok 2024?
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Plánujete rodičovskou dovolenou a zajímá vás, jaká finanční podpora vás čeká? Naše podrobná příručka k rodičovskému příspěvku pro rok 2024, a především kalkulačka pro jeho výpočet, vám poskytne všechny potřebné informace.
Jak funguje vrácení DPH je otázka, kterou si klade mnoho podnikatelů působících v rámci Evropské unie. Vrácení DPH umožňuje registrovaným plátcům daně z přidané hodnoty získat zpět DPH za zboží a služby pořízené v jiných členských státech EU. Tento proces je zásadní pro optimalizaci nákladů a je řízen specifickými pravidly a podmínkami, které je třeba dodržovat.
Nedokáží vaše příjmy dostatečně pokrýt náklady na bydlení ani po obdržení příspěvku na bydlení? Pak pro vás může být řešením doplatek na bydlení. Poradíme vám, jak doplatek na bydlení funguje, kdo o něj může zažádat i jak se doplatek počítá v souvislosti s životním minimem.