Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #24166,Majetková práva k účtu v exekuci

Majetková práva k účtu v exekuci, Exekuce a insolvence

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Pokračování dotazu č. 24162: Děkuji za odpověď. Takže jsem to pochopil správně, majetková práva jsou tedy dočasně zmrazena. Ale tím pádem dočasně přecházejí na exekutora, stává se tedy dočasným majitelem účtu . To je první otázka. A druhá otázka, dá se to někde vyhledat v zákonech ČR, nemohu to najít. Jestli je to někde v soukromém právu nebo v bankovním. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, exekutor se nestává dočasným majitelem účtu, Vy o svá majetková práva nepřicházíte. Po dobu exekuce a blokace účtu pouze nemůžete se svým účtem disponovat (lze řešit převodem do režimu chráněného účtu). Vysvětlíme si to na příkladu odtaženého auta za špatné parkování - když Vám odtáhnou auto, majetková práva k autu nepřechází na Policii, obec ani pověřenou odtahovku - zůstávají Vám a je pouze dočasně omezena dispozice s autem (dokud neuhradíte dluh na pokutě). Vy zůstáváte nadále majitelem se všemi povinnostmi (placení povinného ručení atd.).