Dobrý den, mám naspořené nějaké peníze asi necelých 500 000 Kč. Jsou to úspory asi za 10-15 let. Mám pouze svůj běžný účet a jsem taková konzerva, že abych měl peníze na spoření s úrokem 0,5 % (nebo jiného zanedbatelného procenta) radši doma než v bance, při těch všech zprávách co člověk dokáže dnes zachytit v televizi, (např. narážím na situaci v Řecku, kdy se v krizi člověk ani nedostal ke svým úsporám). Ale k dotazu - řešíme teď s přítelkyní koupi pozemku, byť v nejhorší možné době (napůl na hypotéku). Chtěl bych tuto částku použít na část kupní ceny pozemku abychom čerpali z hypo co nejméně než se postaví protože současně bydlíme v nájmu (do toho malé dítě, přítelkyně doma s rodičovskou...). Říkal jsem to nedávno kamarádovi a ten mi řekl, že když si najednou vložím tuto částku na účet, tak mě může banka nahlásit na FÚ kvůli nějakému limitu vkladu proti zamezení praní špinavých peněz a musím vysvětlit původ peněz. Za několik let si opravdu nezakládám účetnictví jestli jsem někomu před 5 lety prodal použitý počítač nebo starou sekačku, nějaký díl z auta apod. Upřímně nevím jak bych to pak dokazoval. Otázka tedy zní, jestli je toto pravda? Jak by to potom dělali lidé, kteří obchodují v mnohem větších částkách? Fakt se mi nechce žádat prodávajícího, zda mi přijme částku v hotovosti a nepřipadal bych mu jako pak nějakej mafián :-) Ani nevím jaké potvrzení by mi potom musel prodávající dávat oproti mé hotovosti, asi bych se necítil moc bezpečně když bych mu dal tolik peněz a odcházel jen s nějakým pokladním dokladem jako když si jdu koupit boty do krámu :-) Děkuji moc za radu. R.
Dobrý den,
mít doma takto vysokou hotovost je velmi rizikové. Peníze mohou být odcizeny nebo poškozeny živelnou událostí (požár, vytopení, atd.). To se Vám na běžném účtu nestane. Důrazně doporučuji mít peníze uložené v bance. Úrok 0,5% je velmi nízký, ale pořád je to více než 0% (peníze doma). Mnohem podstatnějším benefitem je ale bezpečné uložení peněz a možnost s penězi disponovat. Jak sám píšete, platit za koupi pozemku 0,5 mil. Kč hotově je velmi rizikové (prodávající Vám pak bude tvrdit, že jste mu nezaplatil, můžete být okraden, atd.). Navíc jsou hotovostní transakce možné jen do výše 270 000 Kč (platit hotově více zakazuje zákon).
Provedete-li podezřelou a nestandardní transakci (např. je-li váš měsíční obrat běžně 25 000 Kč a Vy vložíte hotově 0,5 mil. Kč), může Vás banka požádat o vysvětlení. Pokud byste banku nepřesvědčil o legálnosti peněz, byl by podán podnět Analytickému útvaru MF (tento útvar se zabývá praním špinavých peněz a financováním terorismu). Finančnímu úřadu se takové transakce nehlásí (nejde o daň ale o potenciální legalizaci výnosů z trestné činnosti).
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, jsem v insolvenci, ale únorový příjem mi bude dělat 14 800 Kč. Mám strach, že mi to zruší. Podle výpočtu kalkulačky nemám ani na tu nejnižší splátku, budu v mínusu 1 000 Kč. Ale jsem ochotná to dorovnat. Můžou mi oddlužení zrušit? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, po zemřelé babičce probíhá dědické řízení, které ještě není u konce. Co se týče účtu, hotovost se následně rozdělí mezi dědice (stav ke dni úmrtí). Co se ale stane s penězi, které přijdou na účet až po několika dnech od úmrtí? Děkuji za odpověď. Kateřina
Dobrý den, mám dotaz. Mám půjčku u nebankovní společnosti a dali mi tam úroky, A hrozí, že přijde nějaký interní pracovník. Zajímá mě, co může interní pracovník udělat. A jestli je nejdřív potřeba to dát k soudu, aby přišel exekutor nebo aby mi sáhli na účet. A jestli musí nejdřív poslat písemně, že se něco takové bude dít. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, před dvěma lety jsem měl exekuci a blokaci na účtu, kdy jsem využil svého práva na jednorázový výběr. Exekuce byla následně vyřešena a účet mi byl odblokován a mohl jsem ho opět volně používat. Nyní mi byl účet opětovně zablokován kvůli exekuci a chci se zeptat - když se jedná o novou exekuci a novou blokaci, mám nárok na jednorázový výběr ve výši trojnásobku životního minima? Děkuji za odpověď
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Správně zvolené pojištění na hory ochrání především vaši peněženku. Když už se stane úraz nebo někomu způsobíte škodu, pojištěni za vás uhradí veškeré výdaje. V opačném případě můžete čelit statisícovým až milionovým exekucím. Podívejte se, co doporučují ve společnosti Broker Trust všem, kdo vybírají pojištění na hory a kdo se připravují na odjezd na zasněžené svahy.
Silným motivem k dlouhodobému investování by se mohly stát pro řadu Čechů vlastní děti. Jak ukázal průzkum, který pro Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) provedla agentura Perfect Crowd, až 66 % respondentů svým potomkům spoří, aby jim v budoucnu ulehčilo vstup do dospělosti. Nejpočetnější skupina dotázaných, konkrétně 29 %, podle citovaného průzkumu naspoří ročně do 10 000 Kč, mezi 10 tisíci a 30 tisíci Kč ročně pak odloží 28 % Čechů.
Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.