Dobrý den, mám naspořené nějaké peníze asi necelých 500 000 Kč. Jsou to úspory asi za 10-15 let. Mám pouze svůj běžný účet a jsem taková konzerva, že abych měl peníze na spoření s úrokem 0,5 % (nebo jiného zanedbatelného procenta) radši doma než v bance, při těch všech zprávách co člověk dokáže dnes zachytit v televizi, (např. narážím na situaci v Řecku, kdy se v krizi člověk ani nedostal ke svým úsporám). Ale k dotazu - řešíme teď s přítelkyní koupi pozemku, byť v nejhorší možné době (napůl na hypotéku). Chtěl bych tuto částku použít na část kupní ceny pozemku abychom čerpali z hypo co nejméně než se postaví protože současně bydlíme v nájmu (do toho malé dítě, přítelkyně doma s rodičovskou...). Říkal jsem to nedávno kamarádovi a ten mi řekl, že když si najednou vložím tuto částku na účet, tak mě může banka nahlásit na FÚ kvůli nějakému limitu vkladu proti zamezení praní špinavých peněz a musím vysvětlit původ peněz. Za několik let si opravdu nezakládám účetnictví jestli jsem někomu před 5 lety prodal použitý počítač nebo starou sekačku, nějaký díl z auta apod. Upřímně nevím jak bych to pak dokazoval. Otázka tedy zní, jestli je toto pravda? Jak by to potom dělali lidé, kteří obchodují v mnohem větších částkách? Fakt se mi nechce žádat prodávajícího, zda mi přijme částku v hotovosti a nepřipadal bych mu jako pak nějakej mafián :-) Ani nevím jaké potvrzení by mi potom musel prodávající dávat oproti mé hotovosti, asi bych se necítil moc bezpečně když bych mu dal tolik peněz a odcházel jen s nějakým pokladním dokladem jako když si jdu koupit boty do krámu :-) Děkuji moc za radu. R.
Dobrý den,
mít doma takto vysokou hotovost je velmi rizikové. Peníze mohou být odcizeny nebo poškozeny živelnou událostí (požár, vytopení, atd.). To se Vám na běžném účtu nestane. Důrazně doporučuji mít peníze uložené v bance. Úrok 0,5% je velmi nízký, ale pořád je to více než 0% (peníze doma). Mnohem podstatnějším benefitem je ale bezpečné uložení peněz a možnost s penězi disponovat. Jak sám píšete, platit za koupi pozemku 0,5 mil. Kč hotově je velmi rizikové (prodávající Vám pak bude tvrdit, že jste mu nezaplatil, můžete být okraden, atd.). Navíc jsou hotovostní transakce možné jen do výše 270 000 Kč (platit hotově více zakazuje zákon).
Provedete-li podezřelou a nestandardní transakci (např. je-li váš měsíční obrat běžně 25 000 Kč a Vy vložíte hotově 0,5 mil. Kč), může Vás banka požádat o vysvětlení. Pokud byste banku nepřesvědčil o legálnosti peněz, byl by podán podnět Analytickému útvaru MF (tento útvar se zabývá praním špinavých peněz a financováním terorismu). Finančnímu úřadu se takové transakce nehlásí (nejde o daň ale o potenciální legalizaci výnosů z trestné činnosti).
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, v pátek mě kontaktovali z AiRally, vybrali si ode mě na mé jméno půjčky s tím, že peníze převedou na kryptoměny s tím, že až dokončíme proces, že vše vrátí i s výdělkem. Vše jsem ihned nahlásila na policií, na Revolut, dodala jsem i policejní protokol, zablokovala jsem účet. Ted jde o to, jaká je šance, že peníze získám zpět. Vše řeší Revolut, KB banka a Police, vše je už na kriminálce.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat - letos v květnu mi skončila insolvence. Bohužel jsem byla nucena vzít si v srpnu letošního roku 4 nebankovní půjčky, které jsem samozřejmě plánovala zaplatit, ale co čert nechtěl, zůstala jsem úplně sama se dvěma malými dětmi a na rodičovském příspěvku. Tudíž jsem nedokázala zaplatit ani první splátku, zkrátka nic. Teď u jedné společnosti došlo bohužel k zesplatnění a u dalších tří k tomu dojde v nejbližší době. Uplynula už 5 denní lhůta pro zaplacení celé částky na té první půjčce, tato částka je během 3 měsíců více než dvojnásobek toho co jsem si půjčila. Mě by teď ovšem zajímalo, co bude následovat, nebo co můžu udělat? Kdy dojde k exekuci? Případně bude tato exekuce na účet nebo na rodičovský příspěvek? Znamená to, že už v prosinci mi nepřijde žádná koruna, nebo to nějaký čas trvá? Jak to teď bude prosím, můžete mi poradit?
Moc dekuji
Dobrý den, mám jako dědic po mém zemřelém otci nárok nechat si za úplatu vytisknout výpisy z jeho bankovního účtu za poslední rok od jeho úmrtí? Banka mě odmítla, že na to nemám právo, kvůli bankovním tajemství. U notáře jsem podepisoval usnesení, že přebírám i otcovy dluhy, tak i majetek. Proto mi to přijde od banky dost nekorektní. Stěžují mi situaci, protože budu muset čekat až přijdou upomínky (třeba i s penále), místo toho abych to řešil předem. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, měl bych otázku týkající se zdanění kryptoměn, nicméně se nejedná o klasický prodej se ziskem. Popíši situaci. Vlastním např. 1 BTC zakoupený na ceně 50 000$. Tento BTC zamknu v DeFi protokolu jako collateral a vůči němu si půjčím USDT v hodnotě nákupu zboží na eshopu (pro jednoduchost výpočtu dejme tomu 10 000 USDT). Jakou formou se daní nákup zboží, pokud jej provedu na ceně 100 000$ za BTC? Hraje ve výpočtu daně nějakou roli hodnota collateralu v rámci DeFi platformy? Nebo se daň počítá z rozdílu hodnoty 10 000 USDT v době půjčky vs doba realizace nákupu na eshopu (okamžik konverze na CZK): Logicky by mi vycházelo, že možnost druhá (BTC jsem neprodal, čímž jsem de facto nerealizoval zisk z jeho ceny), nicméně v oblasti daní jsem ne úplně zkušený a neznám přesné vyznění zákona v této oblasti.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Již vyšly statistiky České bankovní asociace, nyní se tedy můžeme podívat na informace za měsíc říjen, které vyznívají veskrze pozitivně.
Plánujete investice do krypta? Pak byste měli být umět bezpečně rozpoznat krypto podvody, a také vědět, jak se chránit. Kryptoměny nabízejí skvělé investiční příležitosti, ale zároveň jsou lákadlem pro podvodníky. Shromáždili jsme pro vás ty nejdůležitější tipy, jak se vyhnout podvodům a podvodným kryptoměnovým projektům, jak nenaletět na phishing krypta a co dělat, pokud už jste své peníze podvodníkům přece jen poslali.
Máte v hlavě velké podnikatelské plány, které vám však narušuje představa toho, jak budete muset dlouho řešit nejrůznější administrativní úkony? V takovém případě je koncept prodeje takzvané ready-made společnosti určený přesně pro vás. Proč je právě tento způsob tak výhodný a co všechno klientovi přinese? Zdroj obrázku: Pixabay.com