Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice #23846,Maminka investovala do akcií a vydělala peníze

Maminka investovala do akcií a vydělala peníze, Akcie a investice

Investika
31.7.2024 Akcie a investice

Dobrý den, můžete mi poradit? Maminka si u banky nakoupila akcie před 3 roky, poradil ji to bankéř u ČSOB. Je jí 86 let. Teď ji přišel výpis a má tam velkou sumu peněz. Ona tomu nerozumí, já taky ne. Řekli ji, že si peníze může nechat převést na účet nebo převést na jiné jméno nebo to půjde do dědictví. Můžete mi poradit, jaké by bylo nejlepší řešení? A dá se to ukončit? Zrušit tu smlouvu? Divím se, že ji v tomto věku něco takového nabídli, nic nám neřekla. Až teď. Prosim o radu, děkuji Jana

Dobrý den, akcie nejsou sprosté slovo a zejména v posledních 2 letech se jednalo o jedno z nejvýkonnějších aktiv (roční zhodnocení bylo obvykle dvojciferné). Před zahájením investování musí každý klient vyplnit investiční dotazník, kde blíže popisuje svou životní a majetkovou situaci, vztah k riziku atd. Na základě vyplněného dotazníku jsou nebo nejsou klientovi umožněny investice do konkrétních segmentů (akcie, dluhopisy, fondy atd.). Neznám detailně tyto informace o Vaší mamince, a tudíž nemohu spolehlivě posoudit, zdali byla nabídka akcií v pořádku. Velké banky si ale z důvodu reputačního rizika nemohou dovolit v tomto složitém procesu jakkoliv pochybit a máte u nich nejvyšší míru jistoty poctivého přístupu.

Maminka může akcie kdykoliv prodat a peníze si nechat převést na svůj účet. Co by pro ni bylo aktuálně lepší nedokáži bez znalosti detailů posoudit (jaké akcie maminka drží, jaká je její životní a majetková situace, jaký má vztah k riziku, jak je na tom zdravotně atd.). Za mě je obecně lepší mít peníze nebo majetek (akcie, nemovitosti) na své jméno až do smrti a převod na potomky řešit až v rámci dědického řízení. Dědická daň byla zrušena, převodem majetku za života byste ušetřili jen poplatky notáři za vyřízení dědictví, které nejsou vysoké. Naše poradna je plná příběhů seniorů, kteří za života převedli svůj majetek na děti/vnuky a Ti jej následně úmyslně či neúmyslně prohospodařili.