Pokud přicházíte na tuto stránku, pravděpodobně hledáte jasné a srozumitelné informace o mateřské, rodičovské dovolené a slevě na manželku. Jako noví rodiče nebo očekávající otcové a matky se chcete rychle zorientovat v tom, na co máte nárok, jaké podmínky musíte splnit a jaké finanční výhody můžete využít. Připravili jsme pro vás komplexní přehled těchto témat formou otázek a odpovědí, abyste měli všechny důležité informace na jednom místě, a mohli se lépe rozhodnout.
Mateřská vs. rodičovská: mateřská je určena především pro matky po porodu, zatímco rodičovská je pro oba rodiče a trvá déle.
Nárok na mateřskou: vyžaduje se alespoň 270 dní nemocenského pojištění v posledních dvou letech.
Výpočet mateřské/otcovské: 70 % z průměrného příjmu, s redukčními hranicemi pro vyšší příjmy.
Kombinace s prací: na mateřské je přivýdělek možný, ale s omezeními. Na rodičovské jsou možnosti flexibilnější.
Sleva na manželku: uplatnitelná, pokud příjem manžela/ky nepřesahuje 68 000 Kč a pečuje o dítě mladší tří let.
Jaký je rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou?
Mateřská a rodičovská dovolená jsou dva na sebe navazující typy „volna“, které rodičům umožňují pečovat o dítě.
Mateřská dovolená
Mateřská dovolená je určena především pro matky, které se zotavují z porodu a pečují o novorozence. Během mateřské dovolené pobírá matka peněžitou pomoc v mateřství (PPM), která jí částečně nahrazuje příjem, z příjmu se také vypočítává.
Kromě prvních 6 týdnů po porodu, kdy peněžitá pomoc v mateřství náleží výhradně matce, má později na dávku nárok i otec dítěte (případně manžel ženy, která dítě porodila). V tomto případě se pak dovolené říká otcovská.
Ženy, které nesplní podmínky pro čerpání peněžité pomoci v mateřství, nenastupují na mateřskou dovolenou, ale rovnou na dovolenou rodičovskou, s nástupem ihned po porodu.
Rodičovská dovolená
Rodičovská dovolená je určena pro matku i otce a umožňuje jim pečovat o dítě až do jeho tří nebo čtyř let věku. Čtyřleté období se vztahuje na děti narozené do konce roku 2023, na mladší děti už je období tříleté.
Rodičovská dovolená navazuje na mateřskou dovolenou, případně začíná porodem dítěte. Během rodičovské dovolené pobírá rodič rodičovský příspěvek, jehož výše se odvíjí od zvolené varianty čerpání.
Kdo má nárok na mateřskou a jaké jsou podmínky?
Nárok na mateřskou má žena, která byla nemocensky pojištěna (platila nemocenské pojištění) alespoň 270 dní v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou. Délka pojištění se posuzuje ke dni nástupu na mateřskou dovolenou, což je obvykle 6-8 týdnů před očekávaným termínem porodu.
Muž má nárok na otcovskou dovolenou nejdříve od sedmého týdne věku dítěte (po šestinedělí). Také musí splnit podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění, na mateřskou musí odejít alespoň na 7 dní v kuse.
Jak se vypočítává výše mateřské/otcovské?
Peněžitá pomoc v mateřství a peněžitá pomoc v otcovství se počítá z denního vyměřovacího základu, což je v podstatě průměrný příjem za posledních 12 měsíců před nástupem na mateřskou (u OSVČ se vychází ze zaplaceného pojistného na nemocenské pojištění). Z denního vyměřovacího základu se vypočítá 70 %, a to je částka mateřské/otcovské na jeden den, vyplácí se podle počtu dní v měsíci.
Pro matky a otce s vyššími příjmy jsou stanoveny tři redukční hranice, které omezuje maximální výši denní mateřské. Vypočtená peněžitá pomoc v mateřství se do výše první redukční hranice zachová celá. Z částky mezi první a druhou redukční hranicí se počítá 60 %, z částky mezi druhou a třetí redukční hranicí se počítá 30 %. A k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží vůbec.
Jak dlouho trvá mateřská a rodičovská dovolená?
Mateřská dovolená trvá 28 týdnů, v případě narození dvou a více dětí 37 týdnů. Začíná 6 – 8 týdnů před předpokládaným termínem porodu. Muž smí na otcovskou dovolenou nastoupit nejdříve v 7. týdnu věku dítěte.
Rodičovská dovolená může trvat až 4 roky u dětí narozených do konce roku 2023, u mladších dětí už jen maximálně 3 roky. Rodičovský příspěvek se vyplácí, dokud jej rodič nevyčerpá, nebo dokud dítě nedosáhne hraničního věku. Délka rodičovské dovolené a výše rodičovského příspěvku pak závisí na zvolené variantě čerpání, celková vyplacená částka je totiž pro všechny stejná.
Jaké kroky musím podniknout pro žádost o mateřskou?
Jste-li zaměstnaná, mateřskou žádáte prostřednictvím svého zaměstnavatele. Budete potřebovat vyplnit žádost o mateřskou dovolenou a doložit těhotenský průkaz s vyznačeným termínem porodu. Zaměstnavatel pak vše potřebné vyřídí s příslušnou okresní správou sociálního zabezpečení (OSSZ).
Jste-li OSVČ, žádost podáte přímo na příslušnou OSSZ. Ale pozor: nárok na ni máte jen tehdy, když jste si dostatečně dlouho platila i nemocenské pojištění. Pokud ne, od prvního dne života dítěte budete pobírat rodičovský příspěvek (mateřská se přeskakuje).
Jaké jsou možnosti kombinace mateřské dovolené a práce?
Na mateřské dovolené si lez přivydělat jakkoliv vysokou částku, ale nesmí se (zatím ještě) jednat o stejnou činnost u stejného zaměstnavatele, jakou rodič vykonával před nástupem na mateřskou. Práce smí být pro stejného zaměstnavatele, ale s jinou náplní. Nebo pro jiného zaměstnavatele s jakoukoliv náplní, ale se souhlasem současného zaměstnavatele).
OSVČ, které pobírají peněžitou pomoc v mateřství, nemohou na mateřské pokračovat v podnikání. Toto omezení se jich netýká, pokud šly rovnou na rodičovskou dovolenou, viz níže. Jestliže OSVČ podnikala před nástupem na mateřskou jen na vedlejší činnost, smí ve svém podnikání pokračovat i na mateřské dovolené.
V jednání jsou návrhy na zrušení omezení přivýdělku na mateřské dovolené.
Jaké jsou možnosti kombinace rodičovské dovolené a práce?
Možnosti nejsou nijak omezeny. Na rodičovské dovolené si můžete přivydělat jakkoliv vysoké částky. Můžete pracovat pro svého zaměstnavatele nebo i podnikat, pokračovat v podnikání atp.
Jediné stanovené omezení se týká docházky dítěte mladšího 2 let do školky/jeslí. Maximální možná docházka se stanovila na 92 hodiny měsíčně. Od dosažení dvou let věku se již docházka dítěte nesleduje, padá tedy i toto omezení.
Jak se uplatňuje sleva na manželku?
Slevu na manželku/manžela si můžete uplatnit, pokud váš manžel/ka nemá roční příjem přesahující 68 000 Kč, a přitom pečuje o dítě mladší tří let. Slevu uplatňujete v daňovém přiznání za rok, ve kterém byly splněny podmínky.
Pamatujte, že jde o slevu na dani, takže nezakládá nárok na daňový bonus (se slevou na manželku nelze jít s daní do mínusu, narozdíl od daňového bonusu na dítě).
Lze uplatnit slevu na manželku, která je na mateřské dovolené?
Peněžitá pomoc v mateřství se počítá do příjmů. Proto: slevu na dani na manželku s nízkými příjmy lze uplatnit jen v tom případě, že byl příjem z mateřské za uplynulý rok nižší než 68 000 Kč (například když manželka pobírala mateřskou jen na počátku roku, a následně šla na rodičovskou dovolenou).
Naopak rodičovská se do příjmů nepočítá, tedy s rodičovskou lze tuto slevu uplatit nezávisle na výši příjmů z rodičovské.
Co dělat, pokud manžel/ka nemá dostatečné příjmy na uplatnění slevy?
Pokud váš manžel/ka nemá dostatečné příjmy, uplatnit slevu na vás coby manžela/ku s nízkými příjmy zkrátka nemůže. Jedinou cestou, jak slevu uplatnit, bude zvýšení příjmů: formou brigády či částečného úvazku.
Jaké jsou aktuální změny v legislativě týkající se rodičovské a mateřské?
Legislativa se průběžně mění, proto je důležité sledovat aktuální informace například na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. V posledních letech došlo například ke změnám ve výši rodičovského příspěvku a ve způsobu jeho čerpání. Zkrátila se délka trvání rodičovské dovolené: z maximálních 4 let na 3 roky.
V jednání jsou návrhy na zkrácení garance stejného pracovního místa ze 3 let na 2. Další navrženou změnou je umožnění práce během mateřské na dohodu (DPP nebo DPČ) u stejného zaměstnavatele na stejný druh práce, jako má rodič uveden v pracovní smlouvě. Kdy a zda budou tyto návrhy přijaty, zatím není známo.
Jak plánovat finance během rodičovské dovolené?
Odpověď je vcelku jednoznačná: vytvořte si rozpočet, zvažte možnosti přivýdělku a využijte dostupné sociální dávky a podpory. Na rodičovství je vhodné se finančně připravovat předem, neboť příjmy se v tomto období značně sníží, ale výdaje se závratně zvýší.
Věděli jste, že Češi během slevové akce Black Friday v roce 2022 utratili okolo 7 miliard korun? Toto číslo je důkazem toho, že Black Friday rezonuje mezi zákazníky nejen ve světě, ale také u nás. Ne všechno, co se třpytí, je ale zlato. Řada spotřebitelů má pochybnosti, zda jsou slevy opravdu tak výhodné, jak se zdá. V následujících řádcích se podíváme na to, jak se během Black Friday nenechat napálit a nakoupit opravdu výhodně.
Chcete vědět, kolik peněz obdržíte každý měsíc na účet po odečtení daně a sociálního a zdravotního pojištění a kolik peněz za vás odvede váš zaměstnavatel? Tyto informace vám poskytne mzdová kalkulačka, do které stačí zadat hrubou mzdu a daňové slevy a získáte výpočet čisté mzdy.
V roce 2024 vzrostla minimální mzda v ČR na 18 900 Kč měsíčně, přičemž minimální hodinová mzda činí 112,50 Kč. Navýšení ovlivní mnoho zaměstnanců, ale i jejich zaměstnavatelů. Přinášíme vám všechny důležité, a hlavně aktuální informace o vývoji minimální mzdy v ČR. Jaké odvody se z minimální mzdy strhávají, jaké příplatky k minimální mzdě musí zaměstnavatel ještě vyplácet. Ale i jak se minimální mzda promítá do různých pracovních úvazků, do zaručené mzdy.
V říjnu 2024 došlo ke zpřísnění podmínek pro odchod do předčasného starobního důchodu. Pokud zvažujete dřívější odchod do penze, zjistěte, jaký dopad bude mít tento krok na vaše finance. V tomto článku vám přiblížíme klíčové změny, jako jsou požadovaná doba důchodového pojištění, krácení důchodu za předčasný odchod, valorizace důchodů a další důležité body.
V pracovních inzerátech i v pracovní smlouvě se uvádí hrubá mzda. Většinu z nás však ale zajímá mzda čistá, tedy částka, která vám zůstane po odečtení všech odvodů. Spočítejte si vaši čistou mzdu. Odpovíme na otázky, které se týkají výpočtu čisté mzdy, a přiblížíme si, co vše se strhává z hrubé mzdy a jaké slevy na dani můžete využít.
KOMENTÁŘE k článku Mateřská, rodičovská a sleva na manželku
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.