Banky.cz Články Peníze Mateřská, rodičovská a sleva na manželku

Mateřská, rodičovská a sleva na manželku

Mateřská a rodičovská dovolená
16.9.2024 Peníze

Pokud přicházíte na tuto stránku, pravděpodobně hledáte jasné a srozumitelné informace o mateřské, rodičovské dovolené a slevě na manželku. Jako noví rodiče nebo očekávající otcové a matky se chcete rychle zorientovat v tom, na co máte nárok, jaké podmínky musíte splnit a jaké finanční výhody můžete využít. Připravili jsme pro vás komplexní přehled těchto témat formou otázek a odpovědí, abyste měli všechny důležité informace na jednom místě, a mohli se lépe rozhodnout.

REKLAMA

Co si z článku odnést:

  • Mateřská vs. rodičovská: mateřská je určena především pro matky po porodu, zatímco rodičovská je pro oba rodiče a trvá déle.
  • Nárok na mateřskou: vyžaduje se alespoň 270 dní nemocenského pojištění v posledních dvou letech.
  • Výpočet mateřské/otcovské: 70 % z průměrného příjmu, s redukčními hranicemi pro vyšší příjmy.
  • Kombinace s prací: na mateřské je přivýdělek možný, ale s omezeními. Na rodičovské jsou možnosti flexibilnější.
  • Sleva na manželku: uplatnitelná, pokud příjem manžela/ky nepřesahuje 68 000 Kč a pečuje o dítě mladší tří let.

Jaký je rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou?

Mateřská a rodičovská dovolená jsou dva na sebe navazující typy „volna“, které rodičům umožňují pečovat o dítě. 

Mateřská dovolená

Mateřská dovolená je určena především pro matky, které se zotavují z porodu a pečují o novorozence. Během mateřské dovolené pobírá matka peněžitou pomoc v mateřství (PPM), která jí částečně nahrazuje příjem, z příjmu se také vypočítává. 

Kromě prvních 6 týdnů po porodu, kdy peněžitá pomoc v mateřství náleží výhradně matce, má později na dávku nárok i otec dítěte (případně manžel ženy, která dítě porodila). V tomto případě se pak dovolené říká otcovská. 

Ženy, které nesplní podmínky pro čerpání peněžité pomoci v mateřství, nenastupují na mateřskou dovolenou, ale rovnou na dovolenou rodičovskou, s nástupem ihned po porodu.

Rodičovská dovolená

Rodičovská dovolená je určena pro matku i otce a umožňuje jim pečovat o dítě až do jeho tří nebo čtyř let věku. Čtyřleté období se vztahuje na děti narozené do konce roku 2023, na mladší děti už je období tříleté. 

Rodičovská dovolená navazuje na mateřskou dovolenou, případně začíná porodem dítěte. Během rodičovské dovolené pobírá rodič rodičovský příspěvek, jehož výše se odvíjí od zvolené varianty čerpání.

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Kdo má nárok na mateřskou a jaké jsou podmínky?

Nárok na mateřskou má žena, která byla nemocensky pojištěna (platila nemocenské pojištění) alespoň 270 dní v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou. Délka pojištění se posuzuje ke dni nástupu na mateřskou dovolenou, což je obvykle 6-8 týdnů před očekávaným termínem porodu. 

Muž má nárok na otcovskou dovolenou nejdříve od sedmého týdne věku dítěte (po šestinedělí). Také musí splnit podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění, na mateřskou musí odejít alespoň na 7 dní v kuse.

Jak se vypočítává výše mateřské/otcovské?

Peněžitá pomoc v mateřství a peněžitá pomoc v otcovství se počítá z denního vyměřovacího základu, což je v podstatě průměrný příjem za posledních 12 měsíců před nástupem na mateřskou (u OSVČ se vychází ze zaplaceného pojistného na nemocenské pojištění). Z denního vyměřovacího základu se vypočítá 70 %, a to je částka mateřské/otcovské na jeden den, vyplácí se podle počtu dní v měsíci.

Pro matky a otce s vyššími příjmy jsou stanoveny tři redukční hranice, které omezuje maximální výši denní mateřské. Vypočtená peněžitá pomoc v mateřství se do výše první redukční hranice zachová celá. Z částky mezi první a druhou redukční hranicí se počítá 60 %, z částky mezi druhou a třetí redukční hranicí se počítá 30 %. A k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží vůbec

Jak dlouho trvá mateřská a rodičovská dovolená?

Mateřská dovolená trvá 28 týdnů, v případě narození dvou a více dětí 37 týdnů. Začíná 6 – 8 týdnů před předpokládaným termínem porodu. Muž smí na otcovskou dovolenou nastoupit nejdříve v 7. týdnu věku dítěte.

Rodičovská dovolená může trvat až 4 roky u dětí narozených do konce roku 2023, u mladších dětí už jen maximálně 3 roky. Rodičovský příspěvek se vyplácí, dokud jej rodič nevyčerpá, nebo dokud dítě nedosáhne hraničního věku. Délka rodičovské dovolené a výše rodičovského příspěvku pak závisí na zvolené variantě čerpání, celková vyplacená částka je totiž pro všechny stejná.

Online srovnání dětských účtů

Jaké kroky musím podniknout pro žádost o mateřskou?

Jste-li zaměstnaná, mateřskou žádáte prostřednictvím svého zaměstnavatele. Budete potřebovat vyplnit žádost o mateřskou dovolenou a doložit těhotenský průkaz s vyznačeným termínem porodu. Zaměstnavatel pak vše potřebné vyřídí s příslušnou okresní správou sociálního zabezpečení (OSSZ). 

Jste-li OSVČ, žádost podáte přímo na příslušnou OSSZ. Ale pozor: nárok na ni máte jen tehdy, když jste si dostatečně dlouho platila i nemocenské pojištění. Pokud ne, od prvního dne života dítěte budete pobírat rodičovský příspěvek (mateřská se přeskakuje).

Jaké jsou možnosti kombinace mateřské dovolené a práce?

Na mateřské dovolené si lez přivydělat jakkoliv vysokou částku, ale nesmí se (zatím ještě) jednat o stejnou činnost u stejného zaměstnavatele, jakou rodič vykonával před nástupem na mateřskou. Práce smí být pro stejného zaměstnavatele, ale s jinou náplní. Nebo pro jiného zaměstnavatele s jakoukoliv náplní, ale se souhlasem současného zaměstnavatele).

OSVČ, které pobírají peněžitou pomoc v mateřství, nemohou na mateřské pokračovat v podnikání. Toto omezení se jich netýká, pokud šly rovnou na rodičovskou dovolenou, viz níže. Jestliže OSVČ podnikala před nástupem na mateřskou jen na vedlejší činnost, smí ve svém podnikání pokračovat i na mateřské dovolené.

V jednání jsou návrhy na zrušení omezení přivýdělku na mateřské dovolené.  

Běžný účet bez poplatků

Jaké jsou možnosti kombinace rodičovské dovolené a práce?

Možnosti nejsou nijak omezeny. Na rodičovské dovolené si můžete přivydělat jakkoliv vysoké částky. Můžete pracovat pro svého zaměstnavatele nebo i podnikat, pokračovat v podnikání atp. 

Jediné stanovené omezení se týká docházky dítěte mladšího 2 let do školky/jeslí. Maximální možná docházka se stanovila na 92 hodiny měsíčně. Od dosažení dvou let věku se již docházka dítěte nesleduje, padá tedy i toto omezení.

Jak se uplatňuje sleva na manželku?

Slevu na manželku/manžela si můžete uplatnit, pokud váš manžel/ka nemá roční příjem přesahující 68 000 Kč, a přitom pečuje o dítě mladší tří let. Slevu uplatňujete v daňovém přiznání za rok, ve kterém byly splněny podmínky.

Pamatujte, že jde o slevu na dani, takže nezakládá nárok na daňový bonus (se slevou na manželku nelze jít s daní do mínusu, narozdíl od daňového bonusu na dítě).

Podrobný návod jsme pro vás připravili v článku: Sleva na manželku: Jak ušetřit na daních v roce 2024

Lze uplatnit slevu na manželku, která je na mateřské dovolené?

Peněžitá pomoc v mateřství se počítá do příjmů. Proto: slevu na dani na manželku s nízkými příjmy lze uplatnit jen v tom případě, že byl příjem z mateřské za uplynulý rok nižší než 68 000 Kč (například když manželka pobírala mateřskou jen na počátku roku, a následně šla na rodičovskou dovolenou).

Naopak rodičovská se do příjmů nepočítá, tedy s rodičovskou lze tuto slevu uplatit nezávisle na výši příjmů z rodičovské. 

Co dělat, pokud manžel/ka nemá dostatečné příjmy na uplatnění slevy?

Pokud váš manžel/ka nemá dostatečné příjmy, uplatnit slevu na vás coby manžela/ku s nízkými příjmy zkrátka nemůže. Jedinou cestou, jak slevu uplatnit, bude zvýšení příjmů: formou brigády či částečného úvazku. 

Jaké jsou aktuální změny v legislativě týkající se rodičovské a mateřské?

Legislativa se průběžně mění, proto je důležité sledovat aktuální informace například na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. V posledních letech došlo například ke změnám ve výši rodičovského příspěvku a ve způsobu jeho čerpání. Zkrátila se délka trvání rodičovské dovolené: z maximálních 4 let na 3 roky.

V jednání jsou návrhy na zkrácení garance stejného pracovního místa ze 3 let na 2. Další navrženou změnou je umožnění práce během mateřské na dohodu (DPP nebo DPČ) u stejného zaměstnavatele na stejný druh práce, jako má rodič uveden v pracovní smlouvě. Kdy a zda budou tyto návrhy přijaty, zatím není známo.

Jak plánovat finance během rodičovské dovolené?

Odpověď je vcelku jednoznačná: vytvořte si rozpočet, zvažte možnosti přivýdělku a využijte dostupné sociální dávky a podpory. Na rodičovství je vhodné se finančně připravovat předem, neboť příjmy se v tomto období značně sníží, ale výdaje se závratně zvýší. 

REKLAMA

ANKETA k článku Mateřská, rodičovská a sleva na manželku

Víte, jaký je rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou?

Počet odpovědí: 61

KOMENTÁŘE k článku Mateřská, rodičovská a sleva na manželku

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Black Friday a slevy: Jak to s nimi ve skutečnosti je?

Black Friday a slevy: Jak to s nimi ve skutečnosti je?

19.11.2024 Peníze

Věděli jste, že Češi během slevové akce Black Friday v roce 2022 utratili okolo 7 miliard korun? Toto číslo je důkazem toho, že Black Friday rezonuje mezi zákazníky nejen ve světě, ale také u nás. Ne všechno, co se třpytí, je ale zlato. Řada spotřebitelů má pochybnosti, zda jsou slevy opravdu tak výhodné, jak se zdá. V následujících řádcích se podíváme na to, jak se během Black Friday nenechat napálit a nakoupit opravdu výhodně.

Mzdová kalkulačka 2024: Výpočet čisté mzdy snadno

Mzdová kalkulačka 2024: Výpočet čisté mzdy snadno

15.11.2024 Peníze

Chcete vědět, kolik peněz obdržíte každý měsíc na účet po odečtení daně a sociálního a zdravotního pojištění a kolik peněz za vás odvede váš zaměstnavatel? Tyto informace vám poskytne mzdová kalkulačka, do které stačí zadat hrubou mzdu a daňové slevy a získáte výpočet čisté mzdy.

Minimální mzda 2024: Aktuální výše a co musíte vědět

Minimální mzda 2024: Aktuální výše a co musíte vědět

14.11.2024 Peníze

V roce 2024 vzrostla minimální mzda v ČR na 18 900 Kč měsíčně, přičemž minimální hodinová mzda činí 112,50 Kč. Navýšení ovlivní mnoho zaměstnanců, ale i jejich zaměstnavatelů. Přinášíme vám všechny důležité, a hlavně aktuální informace o vývoji minimální mzdy v ČR. Jaké odvody se z minimální mzdy strhávají, jaké příplatky k minimální mzdě musí zaměstnavatel ještě vyplácet. Ale i jak se minimální mzda promítá do různých pracovních úvazků, do zaručené mzdy.

Předčasné důchody: Podmínky se od října opět zpřísnily

Předčasné důchody: Podmínky se od října opět zpřísnily

12.11.2024 Peníze

V říjnu 2024 došlo ke zpřísnění podmínek pro odchod do předčasného starobního důchodu. Pokud zvažujete dřívější odchod do penze, zjistěte, jaký dopad bude mít tento krok na vaše finance. V tomto článku vám přiblížíme klíčové změny, jako jsou požadovaná doba důchodového pojištění, krácení důchodu za předčasný odchod, valorizace důchodů a další důležité body.

Výpočet čisté mzdy 2024 - kalkulačka

Výpočet čisté mzdy 2024 - kalkulačka

10.11.2024 Peníze

V pracovních inzerátech i v pracovní smlouvě se uvádí hrubá mzda. Většinu z nás však ale zajímá mzda čistá, tedy částka, která vám zůstane po odečtení všech odvodů. Spočítejte si vaši čistou mzdu. Odpovíme na otázky, které se týkají výpočtu čisté mzdy, a přiblížíme si, co vše se strhává z hrubé mzdy a jaké slevy na dani můžete využít.

Z naší bankovní poradny

Nedostatek prostředků k platbě

10.9.2017 Běžný účet
Dobrý den, pokud bych měl u vás běžný účet, jaká je obvyklá praxe ve věci, kterou uvedu dále. Příklad ze života: klient má nedostatek finančních prostředků na běžném účtu. Aniž by si to uvědomil, prostě to přehlédl, zadá příkaz k úhradě na vyšší částku. Nemá žádný kontokorent, nic, co by umožnilo jít do mínusu. Co se stane dál? Bude vaším systémem nebo pracovníkem nějak včas upozorněn, nebo bude neprovedená transakce automaticky sankcionována ceníkovým poplatkem? Např. u jedné nejmenované banky to je 40 Kč. Děkuji mockrát za vyčerpávající informace mailem. Marcel Dobrý den, tuto situaci řeší každá banka trochu jinak. Jako vůbec nejlepší mi přijde platbu pozastavit do momentu, kdy bude opět na účtu dostatek prostředků. Tak postupuje např. Equa bank, která při nedostatku prostředků platbu neodešle, ale "zaparkuje ji" do sekce "budoucí platby" a v poznámce vidíte popis "čeká na dostatek prostředků na účtu". Jakmile peníze na účet dorazí, platba se automaticky odešle. Toto řešení poskytuje ochranu v případě, kdy by Vám někdo zcizil platební kartu a prolomil PIN - zloděj pak nemůže vybrat více, než máte na účtu. Jiné banky platbu odešlou a chybějící peníze vedou jako nepovolený debet s úrokem až 25% nebo si účtují jiné poplatky.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Přeplatek na pojistném

20.3.2017 Pojištění
Vážení, v 11.listopadu 2016 jsem na poště Praha 14, 198 00 uhradil 199,- Kč jako platbu pojistného u AIG pojišťovna. Moje smlouva s pojišťovnou však byla zrušena, neboť jsem byl takřka 2 měsíce v nemocnici - a nemohl reagovat např. na upomínky. V současné době už měsíc pátrám po tom, kde a na jakém účtu skončila má platba 199,-Kč. Pošta mě odkazuje na pojišťovnu, tam mi ale řekli, že dle mého variabilního symbolu 7545005474 dnes již zrušený účet nevykazuje nedoplatek, resp. přeplatek. Vodítkem by mohl být můj omyl, na složence jsem uvedl č.konta 2018550408/2600, přičemž správné číslo konta mělo být 2018500408/2600. Žádám vás tímto o pomoc. Sice jde o titěrnou částku, avšak já se na celou věc začal dívat z principiálních důvodů. Pošta tvrdí, že platbu odeslala, pojišťovna tvrdí, že platbu neobdržela. Předem děkuji za radu či pomoc. Dobrý den, Pošta Vám nepomůže, ta jen provádí platby dle Vašich instrukcí (neví, komu a proč posíláte peníze). Je třeba případně kontaktovat přímo AIG pojišťovnu, sdělit jí, kolik a kam jste kdy poslal a požádat o vrácení přeplatku na pojistném. Pokud jste ale na složence uvedl špatné číslo účtu, pak peníze AIG pojišťovna vůbec neobdržela (a tudíž u Vás neeviduje žádný přeplatek) a peníze dostal někdo jiný (nebo cílový účet neexistoval a peníze se vrátily zpět Poště). A tady nastávají komplikace. Pokud byste platbu provedl ze svého bankovního účtu (což mimochodem nic nestojí na rozdíl od desítek korun za složenku), peníze by se Vám automaticky vrátily zpět na účet (v případě neexistujícího cílového účtu). Pokud by chybně zadaný cílový účet existoval, kontaktoval byste svou banku, která by následně vyzvala majitele cílového účtu k navrácení peněz. Obávám se, že 199 Kč poslaných přes Poštu složenkou takto nevypátráte. Založte si běžný účet u Equa bank (z pohodlí domova přes internet, banka smlouvu k podpisu pošle zdarma kurýrem), kde máte vše zcela zdarma (veškerý platební styk, platební karta, neomezené výběry z bankomatů všech bank, atd.) a bez jakýchkoliv podmínek. Platby provádějte z pohodlí domova přes internetbanking. A problém se zatoulanými penězi Vás již nepotká. ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Kam investovat úspory?

18.3.2017 Akcie a investice
Dobrý den! V první řadě bych chtěl Váš server, jako jeho dlouholetý čtenář, velice pochválit. Před zhruba třemi lety jsem začal pracovat v bankovním sektoru a našel jsem na těchto stránkách mnoho skvělých a hlavně lehce pochopitelných rad i zajímavostí a aktualit. Upřímně řečeno, rad ohledně bankovnictví není v ČR nikdy dost proto palec nahoru pro Váš server :). Každopádně bych se nyní na Vás rád obrátil s prosbou o radu. Po třech letech v bankovní branži se mi nahromadily nějaké peníze a rád bych je co možná nejrozumněji investoval (samozřejmě s co možná nejzajímavějším výnosem a nejnižším rizikem). Mám už dva spořící účty, stavební spoření, na důchodové si posílám maximální částku, a v poslední době se začínám zajímat o pole investičních fondů a případně i dluhopisů. Zde právě bych rád položil svoji otázku. Myslíte si, že je zajímavější investovat do investičních fondů (aktuálně zvažuji u ING) a rovněž jsem na Vašich stránkách zahlédl i inzerci investování do dluhopisů nemovitostí přes CEE Real Estate. Mohl bych Vás požádat, o radu, čemu nebo komu se na tomto ošemetném poli vyhnout a nebo naopak kde zapojit své prostředky? Předem velmi děkuji za odpověď a přeji krásný zbytek dne. Dobrý den, jsme rádi, že se Vám náš portál Banky.cz líbí.  Vaši otázku "Kam investovat úspory?" bych si dovolil přetransformovat do "Čeho chci v životě dosáhnout, kam směřuji?". Peníze nám pomáhají realizovat životní sny. Někdo by rád celý život cestoval, střídal pracovní místa, žil v nájmu a hromadil majetek pro zajištění klidného stáří. Další by chtěl velký domek se zahradou a vychovávat hromadu dětí. Dle životních priorit lze pak doporučit optimální nakládání s osobními financemi a vhodné investice. Já bych viděl jako první životní cíl zajištění vlastní střechy nad hlavou. Přestanete platit nájem, získáte ideální podmínky pro založení rodiny a zajistíte si klidné stáří. Nemáte-li doposud vlastní bydlení, není lepší volby než investovat všechny své úspory do koupě nemovitosti a zbytek doplatit hypotékou.  Jste-li již v další životní etapě (vlastníte nemovitost, rodina zajištěna), pak teprve lze doporučit "investování". Očekávaný výnos je vždy úměrný riziku. Neexistuje nic jako výnosná bezriziková investice. Nejbezpečnějším uložením peněz je vklad v bance, který je do ekvivalentu 100 000 EUR zcela bezrizikový (díky pojištění vkladů), ale také velmi málo výnosný (úrok cca 1%). O něco rizikovější je investice do nemovitosti na pronájem (očekávaný výnos cca 5%, ale nemusíte mít štěstí na dobré nájemníky). Pak jsou dluhopisy, které jsou rizikovější než nemovitosti a měly by tudíž poskytovat vyšší výnos (5-8%). Bohužel díky současné deformované situaci na tuzemském peněžním a nemovitostním trhu (nedostatek nemovitostí, přebytek peněz) nabízený výnos z dluhopisů podle mého již neodpovídá podstupovanému riziku a z pohledu drobného investora bych volil raději něco jiného. Nakonec máme akcie. Nejvyšší riziko, ale také nejvyšší možný výnos nad 10%. Investovat můžete buď sám (koupíte nemovitost, dluhopisy, akcie) nebo přes zprostředkovatele (koupíte nemovitostní, dluhopisový či akciový fond). Fondy jsou pohodlnější, ale také výrazně nákladovější (platíte % za správu aktiv, vstupní a výstupní poplatky). Tzv. finanční poradci a reklamy lákají na očekávané výnosy bez započtení nákladů. Výnos 3-5% může v prospektu vypadat dobře, ale už Vám neřeknou, že třeba polovinu Vám pak strhnou na poplatcích.  Když investovat, pak bych osobně volil raději přímý nákup aktiv na sebe než fondy. Dobré podmínky pro obchodování na kapitálových trzích má Fio banka (přívětivá aplikace připomínající internetbanking, nízké poplatky).  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Běžný účet

Běžný účet je základním produktem všech českých bank. Jedná se o základní účet pro platební styk, který slouží zejména pro ukládání peněz a peněžní transakce. V dnešní době je běžný účet nezbytný k základním finančním operacím a vyžaduje ho většina zaměstnavatelů k tomu, aby na něj svým zaměstnancům mohla zasílat výplatu. Jaké jsou funkce běžného účtu?Běžný účet plní několik základních funkcí: Vkládání a výběr peněz: Jednou z klíčových funkcí je vkládání peněz a jejich výběr.Bankovní převody: Prostřednictvím běžného účtu je možné provádět bankovní převody ve prospěch jiných lidí, úřadů nebo firem.Platby kartou: Se založením běžného účtu se pojí získání jedné nebo více platebních karet, které umožňují platit bezhotovostně.Placení výdajů: Pomocí běžného účtu je možné jednoduše zadat trvalý příklad, inkaso nebo SIPO.Bankovní identita: Se založením běžného účtu máte možnost využívat internetové bankovnictví, jež může posloužit i pro takzvanou bankovní identitu.Výhody běžného účtu„K hlavním výhodám běžných účtů patří bezpečnost, vložené peníze jsou totiž ze zákona pojištěny do výše ekvivalentu 100 000 EUR (cca 2,5 mil. Kč). Nespornou předností je i skutečnost, že většina bank nabízí sjednání i vedení běžného účtu zdarma. Běžný účet je zárukou pohodlného placení i příjmu plateb. Získáte díky němu i dokonalý přehled o všech transakcích,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz. Nevýhody běžného účtuBěžný účet je kromě výhod spojený i s několika nevýhodami. Patří k nim zejména skutečnost, že běžné účty zpravidla nebývají na rozdíl od spořicích účtů nijak úročeny. Setkat se můžete také s různými poplatky, například za výběr z bankomatů cizích bank nebo za výběr peněz v zahraničí. Jak vybrat běžný účet?V dnešní době takřka všechny banky nabízejí běžný účet zdarma, jinými slovy můžete získat běžný účet, jehož sjednání a vedení je zdarma. Na co se při výběru zaměřit, aby se vám podařilo vybrat nejvýhodnější bankovní účet? Úroková sazba: Valná většina běžných účtů v současné době žádný úrok nenabízí, výjimečně však můžete narazit i na běžné účty s úrokem, obvykle však velmi nízkým.Podmínky: Běžné účty se mohou lišit svými podmínkami, některé banky mohou mít například bezplatné vedení účtu podmíněno minimálními měsíčními výběry apod.Poplatky: Základní funkce jsou u běžných účtů zpravidla zdarma. Pokročilejší funkce ale mohou být spojené s poplatky.Dostupnost banky: V potaz byste měli při výběru vzít i dostupnost nejbližší pobočky zvolené banky a jejich bankomatů.Další produkty banky: Při výběru je dobré se zaměřit také na další produkty banky, ať už se jedná o spořicí účet nebo hypotéku.Mobilní aplikace a internetové bankovnictví: Ověřit byste si měli i to, zda banka nabízí mobilní aplikaci a internetové bankovnictví, které vám usnadní správu peněz.Podpora okamžitých plateb: Řada lidí od bankovního účtu vyžaduje podporu okamžitých plateb.Bonusy: Některé banky za založení běžného účtu nabízejí nejrůznější bonusy nebo slevy.Zákaznický servis: V případě, že se něco pokazí, oceníte kvalitní zákaznický servis dostupný 24/7. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena