Dobrý den, v roce 2014 a 2015 jsem si hrál s kryptoměnou bitcoin. Něco jsem nakoupil a zkoušel jsem i těžit. Část bitcoinu jsem použil na nákup zboží. Pak jsem to přestal řešit a víceméně jsem na to všechno po čase zapomněl. Letos jsem se k tomu opět dostal a zjistil, že kryptopeněžence něco málo zbylo a tak jsem zjišťoval jakou to má hodnotu. Jednalo se o hodnotu přes 36 000 Kč. Vzhledem k tomu, že se mi tyto peníze hodily, rozhodl jsem se, že BTC směním (simplecoin) za koruny. Transakce proběhla bez problémů a peníze mám na BÚ. Tento rok jsem se začal zajímat o investování do podílových fondů, ETF a akcií. Narazil jsem na téma danění. Postupně jsem se tímto tématem prokousal až k danění kryptoměn. Zjistil jsem, že bych měl onen příjem zdanit. Vzhledem k tomu, že jsem v letech 2014-2015 neměl ani tušení o nějakých daních nemám tudíž žádný doklad o tom, co jsem nakoupil a co vytěžil. Mám následující dotazy: 1. Budu muset zaplatit daň z celé částky? 2. Kolik procent bude daň? Četl jsem o 15% ale zaznamenal jsem i 23%. 3. Co by se stalo kdybych daň neodvedl? Přišel by někdo na to? Jde mi o to, že nebýt mého aktuálního zájmu o investice, nikdy bych se nedozvěděl o nějakém danění. Děkuji.
Dobrý den,
neznalost zákona neomlouvá. Finančnímu úřadu nemůžete říct "o povinnosti danit zisk z kryptoměn jsem nevěděl, tak jsem nic nedanil". Daní se zisk při směně krypto na fiat (nebo krypta na krypto). Ziskem se rozumí rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou. Nemá smysl spekulovat, co by se stalo, kdybyste zisk nezdanil a jestli by na to někdo přišel. Zatímco pokuta za rychlou jízdu je relativně nízká a pravděpodobnost dopadení (mimo měřené úseky) taktéž, pravděpodobnost odhalení daňového nedoplatku je vysoká a sankce jsou extrémní (i desítky procent ročně z dlužné částky). Více info v našem článku Jak na zdanění kryptoměn
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, jsem v insolvenci, ale únorový příjem mi bude dělat 14 800 Kč. Mám strach, že mi to zruší. Podle výpočtu kalkulačky nemám ani na tu nejnižší splátku, budu v mínusu 1 000 Kč. Ale jsem ochotná to dorovnat. Můžou mi oddlužení zrušit? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, po zemřelé babičce probíhá dědické řízení, které ještě není u konce. Co se týče účtu, hotovost se následně rozdělí mezi dědice (stav ke dni úmrtí). Co se ale stane s penězi, které přijdou na účet až po několika dnech od úmrtí? Děkuji za odpověď. Kateřina
Dobrý den, mám dotaz. Mám půjčku u nebankovní společnosti a dali mi tam úroky, A hrozí, že přijde nějaký interní pracovník. Zajímá mě, co může interní pracovník udělat. A jestli je nejdřív potřeba to dát k soudu, aby přišel exekutor nebo aby mi sáhli na účet. A jestli musí nejdřív poslat písemně, že se něco takové bude dít. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, před dvěma lety jsem měl exekuci a blokaci na účtu, kdy jsem využil svého práva na jednorázový výběr. Exekuce byla následně vyřešena a účet mi byl odblokován a mohl jsem ho opět volně používat. Nyní mi byl účet opětovně zablokován kvůli exekuci a chci se zeptat - když se jedná o novou exekuci a novou blokaci, mám nárok na jednorázový výběr ve výši trojnásobku životního minima? Děkuji za odpověď
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Správně zvolené pojištění na hory ochrání především vaši peněženku. Když už se stane úraz nebo někomu způsobíte škodu, pojištěni za vás uhradí veškeré výdaje. V opačném případě můžete čelit statisícovým až milionovým exekucím. Podívejte se, co doporučují ve společnosti Broker Trust všem, kdo vybírají pojištění na hory a kdo se připravují na odjezd na zasněžené svahy.
Silným motivem k dlouhodobému investování by se mohly stát pro řadu Čechů vlastní děti. Jak ukázal průzkum, který pro Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) provedla agentura Perfect Crowd, až 66 % respondentů svým potomkům spoří, aby jim v budoucnu ulehčilo vstup do dospělosti. Nejpočetnější skupina dotázaných, konkrétně 29 %, podle citovaného průzkumu naspoří ročně do 10 000 Kč, mezi 10 tisíci a 30 tisíci Kč ročně pak odloží 28 % Čechů.
Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.