Dobrý den, potřebovala bych od Vás radu ohledně vytěsněných akcií O2, nejsem si totiž jista zda jsem nebo nejsem povinna podat daňové přiznání za loňský rok a pokud ano, tak z jaké částky. Našla jsem Váš portál na internetu a potřebovala bych poradit. Jinak si daně dokáži vypočítat sama, ale tentokráte si nejsem jista. Jenom krátce na vysvětlení: Vlastnila jsem 500 ks akcií O2, které jsem postupně dokupovala. Celkově lze říci, že 400 akcií jsem vlastnila po dobu 10 - 15 let, tedy hodně dlouho a už ani nedovedu nalézt za kolik jsem je nakoupila. Před dvěma lety jsem dokoupila 100 ks akcií za 25.172,80 Kč a v loňském roce mi všech 500 ks nakoupených akcií bylo vytěsněno a dostala jsem za všechny vytěsněné akcie částku přesahující 100 000 Kč, přesně 135 023 Kč. Předpokládám, že za 400 ks akcií bych daně platit neměla a ani podávat přiznání, protože byl splněn časový test. Zbývajících 100 ks akcií bych měla zdanit, tam vím, že jsem je nakoupila za částku 25 100 Kč, vytěsnění těchto 100 ks proběhlo současně s ostatními akciemi a představuje částku 27 000 Kč. Čistý zisk je tedy kolem 1 900 Kč. Ještě dodávám, že nemám jiný příjem, pouze starobní důchod. Tady je tedy otázka: Mám podat daňové přiznání? Pokud ano, uvedená částka bude celková tj. 135 023 Kč nebo pouze 27 000 Kč? Dále potřebuji vědět, zda musím k přiznání dodat nějaké přílohy.
Dobrý den, moje maminka si od 1.11. 2011 platila penzijní připojištění u České pojišťovny, to již byla ve starobním důchodu. V květnu 2019 zemřela a já jsem byla ve smlouvě určena jako 100 % dědic, abych byla přesná, ve smlouvě je uvedeno "oprávněná osoba pro pozůstalostní penzi". Na účtě by mělo být dle výpisu z r. 2018 31 117 Kč splátky od ledna do dubna 2019. Nyní jsem zažádala o výplatu z důvodu jejího úmrtí na pobočce České pojišťovny, kde mi bylo sděleno, že na účtě je cca 25 tis. Kč. Pracovnice proto volala na centrálu do Prahy, kde jí bylo sděleno, že tato částka je bez státní podpory a že tato mi bude vyplacena ve druhém termínu. Tj. jako první bych měla dostat již zmíněných 25 tis. Kč a poté bude zažádáno o přiznání státního příspěvku, který mi má být doplacen v dalším termínu. O všem bych měla být informována dopisem o výplatu také státního příspěvku by měla žádat pobočka České pojišťovny. Tolik informace od zástupkyně České pojišťovny, u níž však bylo patrné, že o správnosti informací nebyla příliš přesvědčená a byla o tomto postupu ze strany České pojišťovny stejně překvapená jako já. Na internetu jsem nenašla žádné informace, zda mám opravdu nárok také na výplatu státního příspěvku, či zda pouze částky bez tohoto státního příspěvku, tedy pouze o odbytné. Píšu opětovně, že smlouva je koncipována tak, že já jsem "oprávněná osoba pro pozůstalostní penzi". A rovněž bych se chtěla zeptat, zda mám povinnost tento příjem nahlásit např. při ročním zúčtování daně. Již jsem se na Vás obracela s jinými a vždy jsem dostala jasnou a přehlednou odpověď, za což Vám velice děkuji a přeji Vám hezké dny.
Dobrý den, jsem OSVČ a vzala jsem si půjčku. Uvádí se načerpání půjčky do daňového přiznání? A pokud jsem zároveň letos překročila hranici obratu 1 milion, jak v příjmech figuruje tato půjčka? Pokud se mi bude o účetnictví starat účetní, stačí když doložím příjmy z práce, nebo je potřeba uvést i půjčky?
Pokračování dotazu č. 19393: Děkuji za odpověď. Určitě máte pravdu, nicméně potřebovala bych odpověď na otázku, kterou jsem dala v prvním dotazu. Musí být maminka jako majitelka účtu přítomna v bance, až bude potřebovat potvrdit žádost pro zasílání důchodu na účet? Nebo stačí, když bude žádost od ní doma podepsaná?
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.