Banky.cz Bankovní poradna zdarma Platba #23920,Nelíbí se postup banky u transakce s konverzí měn

Nelíbí se postup banky u transakce s konverzí měn, Platba

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč
16.8.2024 Platba

Pokračování dotazu č. 23918: Dobrý den, k níže uvedenému dotazu: Já nerozporuji, že jsem pochybila. Nicméně jsem do banky volala několik dnů před tím, než banka platbu připsala, tudíž ji přece mohla nějak zastavit nebo opravit, aby klient neutrpěl takovou ztrátu, když peníze na tomto účtu od prvopočátku nechtěl?

Dobrý den, těžko soudit, jestli banka mohla nebo nemohla tuto transakci na Vaše přání pozastavit či zcela zrušit. Podstatné je, že z pohledu platné legislativy banka tuto povinnost nemá. Kdyby se bance podařilo transakci stopnout, bylo by to příjemný nadstandard. Ale nemůžete se dožadovat něčeho (přes Finančního arbitra či soudně), co banka se zákona poskytovat nemusí (častokráte ani nemůže - co transakce to unikát, někdy něco jde, jindy nikoliv).

Zkusím ještě jeden příměr: U truhláře si necháte vyrobit kuchyni na míru s dodáním za 2 měsíce. Po měsíci si vše rozmyslíte a chcete objednávku stornovat. Truhlář má třeba už celou kuchyň vyrobenou (přestože je datum dodání až za měsíc). Nebo na ni má již objednaný materiál, který nelze vrátit ani uplatnit jinak. Nebo kuchyň vyrobená není a ani na ni není objednaný materiál. Mnoho možností, do kterých nevidíte. Ať už je to jakkoliv, truhlář nemá ze zákona povinnost objednávku stornovat/platbu vrátit. Pokud ale třeba ještě nebyl nakoupen ani materiál a nikomu nevznikla škoda, je možné zaujmout nadstandardně pro-klientský přístup a peníze vrátit. Je podstatné, že je to možný (nikoliv povinný) postup, který je navíc realizovatelný jen za určitých okolností.