Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka #24046,Nepravdivé údaje v žádosti o půjčku

Nepravdivé údaje v žádosti o půjčku, Půjčka

14.9.2024 Půjčka

Dobrý den, v polovině října mám nastoupit do vysněné práce, ale budu muset dojíždět. Problém je v tom, že se mi rozbilo auto a na nové jsem neměl finance. Využil jsem tedy možnosti, že mám u jedné nebankovní společnosti úvěr a zažádal jsem o navýšení jeho rámce. Nejdříve jsem v žádosti uvedl, že jsem nezaměstnán, ale to mi samozřejmě neschválili. Vyplnil jsem žádost znovu a uvedl, že jsem zaměstnaný u zatím budoucího zaměstnavatele již nyní a navýšení rámce mi na základě této informace schválili. Nyní mám ale strach, že když jsem prvně vyplnil, že jsem nezaměstnaný a navýšení bylo zamítnuto, tak následně při uvedení opaku, kdy bylo navýšení schváleno, vyskočí na ně informace z té první žádosti, kde jsem uvedl, že jsem nezaměstnán. Mám teď velký strach, že skončím ve vězení za úvěrový podvod. Měl jsem v plánu po zkušební době vzít půjčku u své banky a úvěr u nebankovní společnosti celý zaplatit a ukončit. Chci se Vás tedy zeptat, jestli nebankovní společnost dodatečně kontroluje pravdivost údajů, když řádně splácím a jak nejčastěji se na toto tedy přijde. Bohužel jsem až po činu začal teprve zjišťovat, čeho jsem se vlastně dopustil, ale finanční situace mě k tomu dohnala. Děkuji

Dobrý den, uvádění nepravdivých údajů v žádosti o úvěr lze kvalifikovat jako úvěrový podvod - důrazně toto nedoporučuji, ať už je Vaše situace jakákoliv (nelze argumentovat "já ty peníze opravdu potřebuji, dohnala mě k tomu situace"). Dle Zákona o spotřebitelském úvěru má věřitel povinnost ověřit dlužníkovu bonitu/schopnost splácet před poskytnutím půjčky. Tuto povinnost mají mimo bank i nebankovní poskytovatelé úvěrů. Každá instituce má trochu jiný postup - nelze odhadovat, jak, kdy a zdali vůbec se na toto přijde. Nebankovní půjčky jsou extrémně nevýhodné. Refinancování nebankovních půjček později u banky je jistě dobrý nápad, ale pro schválení žádosti nesmíte mít v registrech negativní záznamy. Do registrů se mimo nesplácení a opožděných splátek zapisují i zamítnuté žádosti o úvěr a jiné přečiny (např. falšování údajů). Dobře vše zvažte.