Pokračování dotazu č. 12281: Děkuji za odpověď. Mám ještě otázku. Jak dlouhá doba obvykle uplyne od první nezaplacené částky k vydaní exekučního příkazu soudem, nikoli k samotné práci exekutora? A jak je to s věřiteli v mimobankovním sektoru jako například Cetelem, Provident apod.? Vím že oni tyto věci předávají přímo vymahatelským firmám. Dokonce to dělají i banky, např. Equa Bank. Co mají tyto vymahatelské firmy společné s exekutory a mají stejná práva? Jak je možné, že exekutor musí čekat na soud a oni ne? Navíc pokud získám peníze v průběhu času, od doby kdy věřitelé (bankovní či nebankovní sektor) věc postoupí do soudního řízení? Mohu dluh znovu začít splácet, či zaplatit celý, nebo již musím počkat jak to vše dopadne? Pokud začnu splácet dluh v období kdy se problémem již zabývá soud, ale nedošlo ještě k rozsudku, může být tento soud zrušen? A poslední otázka, v případě že finančně nejsem schopen splácet své závazky dle smluvních ustanoveních o úvěru, které jsem uzavřel s bankami, ale pravidelně splácím ve výši jež mi umožňují současné finanční možnosti, může i tak banka dát věc k soudu a může soud rozhodnout o exekuci? Děkuji
Dobrý den,
porušíte-li podmínky úvěrové smlouvy (např. nesplácíte řádně a včas), může Vám věřitel půjčky zesplatnit a požadovat po dlužníkovi okamžité navrácení celé dlužné částky. Toho dlužník obvykle není schopen a věřitel začíná dluh vymáhat. Část věřitelů vymáhá dluhy interně (obvykle soudní cestou/exekučně) a ostatní tyto tzv. úvěry v selhání odprodávají dalším subjektům (nejčastěji společnostem, které se specializují na vymáhání problematických pohledávek).
Příklad: Dlužíte 100 000 Kč, přestanete splácet a banka si vyhodnotí, že je pro ni jednodušší pohledávku prodat jiné společnosti za část ceny (např. 40 000 Kč). Banka inkasuje část peněz hned, nemá s tím žádné další starosti/administrativní náklady a v reportingu sníží množství úvěrů v selhání. Banka se tak může naplno věnovat svému oboru podnikání, což je půjčování peněz (nikoliv vymáhání dluhů). Pohledávku koupí firma, která se specializuje na vymáhání pohledávek. Je to WIN-WIN (každý se věnuje tomu, co umí nejlépe - není to nic proti neplatícím klientům).
Exekutor má na rozdíl od vymahatelské firmy více možností, jak dluh vymoci (může obstavit majetek, blokovat účet, zajistit srážky ze mzdy, atd.), ale může konat až po té, co soud nařídí exekuci. Vymahatelská firma se obvykle snaží nejprve domluvit s dlužníky "po dobrém" na splátkovém kalendáři a teprve v případě selhání těchto snah žádá firma soud o povolení exekuce (pak opět nastupuje exekutor).
Každý poskytovatel půjček (banky, nebankovní společnosti) postupuje trochu jinak a nelze obecně říci, kdo bude jak ve vašem případě dále jednat (a jak rychle). Vždy je lepší (a pro Vás levnější) problémům předcházet a snažit se s věřiteli domluvit. Dluh se totiž navyšuje nejen o úroky z prodlení a smluvní pokuty, ale též o náklady vymáhání. A ty mohou být značné.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, přišlo mi od AML pro poslání platby na můj účet respektive přes kreditní kartu vložit na pět hodin 26% z této částky, aby platba proběhla a tohle mi píšou: Dobrý deň, pán Ladislav, volala, vedúca finančného oddelenia do spoločnosti AML. Bolo jej povedané, že by mohli predĺžiť lehotu splatnosti likvidity o týždeň, ale mali by ste sa pokúsiť nájsť tých 800 tisíc korún, pretože do konca mesiaca vám budú účtovať penále a podiel bude už 1 milión. Co dělat?
Dobrý den, prosím o radu. Nákup akcií 2 000 ks Moneta 105 Kč/akcie v 7/2024. Převod akcií na syna v 1/2025, cena 140 Kč/akcie. Syn prodej akcií 2 000 ks v 2/2025 za cca 140 Kč/akcie. Platí se daň ze zisku? A případně, kdo je povinen daň zaplatit? Děkuji, Pavel
Dobrý den, pokud kupuji osobní automobil k podnikání jako OSVČ fyzická osoba, je nutné sjednávat povinné ručení přímo na IČ podnikatele nebo může být sjednané na fyzickou osobu, která je zároveň OSVČ a vlastníkem automobilu? Jedná se mi o to, že jako fyzická osoba mám již u pojistek nějakou historii a nasbírané body, takže pojistka vychází o dost levněji než přímo na IČ, kde nemám prozatím žádnou historii. Podotýkám, že auto bude využívat jen jedna osoba, která je zároveň vlastníkem i OSVČ. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, jsem Ukrajinka, v ČR žiji 2,5 roku. Během této doby jsem neopustila zemi, pracuji v oblasti sociálních služeb, absolvovala jsem kurz českého jazyka, nemám dlouhodobé vízum, mám přechodný pobyt, mám českého snoubence, chceme se vzít. Mohu si půjčit peníze od banky?
Dobrý den, od loňského října jsem s manželkou v insolvenci. Chtěl bych se zeptat, jak to bude s daněmi. Manželka je na mateřské a synovi budou dva roky v květnu, takže budu žádat o slevu na manželku. A teď ta otázka - celá ta daň se použije za splátku věřitelům nebo jen nějaká část, podle měsíčního příjmu? Snad jsem otázku položil nějak srozumitelně. Děkuji za odpověď.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Pro mnoho jednotlivců, kteří se zabývají obchodováním na burze jako fyzické osoby, může být podávání daňového přiznání složitým procesem. I když nejsou profesionálními investory, musí se potýkat s otázkami jako zdaňování ostatních příjmů a příjmů z kapitálového majetku. Je důležité si uvědomit, že tato zákonná povinnost vyžaduje znalost aktuálních legislativních změn, jelikož chyby mohou mít finanční důsledky.
Zájem pojišťoven o to, zda kouříte, a kolik cigaret denně spotřebujete, může být pro mnoho lidí překvapující. Tyto otázky se objevují při sjednávání životního pojištění, protože kouření zásadně ovlivňuje zdravotní rizika a tím i výši pojistného. Správné a pravdivé informace jsou v této souvislosti klíčové, protože nesprávné údaje mohou vést k odmítnutí plnění nebo jiným komplikacím.
Rozhodování mezi nájemním a vlastnickým bydlením je pro mnoho Čechů zásadním krokem ovlivňujícím jejich finanční stabilitu a životní styl. Jak jsme na tom podle zkušenosti odborníků v současnosti? Jak se vyvíjí požadavky nájemníků a nakolik jsou lidé, rozhodnutí pro vlastní bydlení, ochotni „uchýlit“ se nakonec do nájmu? Kdo je typický vlastník a kdo typický nájemník?