Pokračování dotazu č. 12281: Děkuji za odpověď. Mám ještě otázku. Jak dlouhá doba obvykle uplyne od první nezaplacené částky k vydaní exekučního příkazu soudem, nikoli k samotné práci exekutora? A jak je to s věřiteli v mimobankovním sektoru jako například Cetelem, Provident apod.? Vím že oni tyto věci předávají přímo vymahatelským firmám. Dokonce to dělají i banky, např. Equa Bank. Co mají tyto vymahatelské firmy společné s exekutory a mají stejná práva? Jak je možné, že exekutor musí čekat na soud a oni ne? Navíc pokud získám peníze v průběhu času, od doby kdy věřitelé (bankovní či nebankovní sektor) věc postoupí do soudního řízení? Mohu dluh znovu začít splácet, či zaplatit celý, nebo již musím počkat jak to vše dopadne? Pokud začnu splácet dluh v období kdy se problémem již zabývá soud, ale nedošlo ještě k rozsudku, může být tento soud zrušen? A poslední otázka, v případě že finančně nejsem schopen splácet své závazky dle smluvních ustanoveních o úvěru, které jsem uzavřel s bankami, ale pravidelně splácím ve výši jež mi umožňují současné finanční možnosti, může i tak banka dát věc k soudu a může soud rozhodnout o exekuci? Děkuji
Dobrý den,
porušíte-li podmínky úvěrové smlouvy (např. nesplácíte řádně a včas), může Vám věřitel půjčky zesplatnit a požadovat po dlužníkovi okamžité navrácení celé dlužné částky. Toho dlužník obvykle není schopen a věřitel začíná dluh vymáhat. Část věřitelů vymáhá dluhy interně (obvykle soudní cestou/exekučně) a ostatní tyto tzv. úvěry v selhání odprodávají dalším subjektům (nejčastěji společnostem, které se specializují na vymáhání problematických pohledávek).
Příklad: Dlužíte 100 000 Kč, přestanete splácet a banka si vyhodnotí, že je pro ni jednodušší pohledávku prodat jiné společnosti za část ceny (např. 40 000 Kč). Banka inkasuje část peněz hned, nemá s tím žádné další starosti/administrativní náklady a v reportingu sníží množství úvěrů v selhání. Banka se tak může naplno věnovat svému oboru podnikání, což je půjčování peněz (nikoliv vymáhání dluhů). Pohledávku koupí firma, která se specializuje na vymáhání pohledávek. Je to WIN-WIN (každý se věnuje tomu, co umí nejlépe - není to nic proti neplatícím klientům).
Exekutor má na rozdíl od vymahatelské firmy více možností, jak dluh vymoci (může obstavit majetek, blokovat účet, zajistit srážky ze mzdy, atd.), ale může konat až po té, co soud nařídí exekuci. Vymahatelská firma se obvykle snaží nejprve domluvit s dlužníky "po dobrém" na splátkovém kalendáři a teprve v případě selhání těchto snah žádá firma soud o povolení exekuce (pak opět nastupuje exekutor).
Každý poskytovatel půjček (banky, nebankovní společnosti) postupuje trochu jinak a nelze obecně říci, kdo bude jak ve vašem případě dále jednat (a jak rychle). Vždy je lepší (a pro Vás levnější) problémům předcházet a snažit se s věřiteli domluvit. Dluh se totiž navyšuje nejen o úroky z prodlení a smluvní pokuty, ale též o náklady vymáhání. A ty mohou být značné.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, jsem v insolvenci, ale únorový příjem mi bude dělat 14 800 Kč. Mám strach, že mi to zruší. Podle výpočtu kalkulačky nemám ani na tu nejnižší splátku, budu v mínusu 1 000 Kč. Ale jsem ochotná to dorovnat. Můžou mi oddlužení zrušit? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, po zemřelé babičce probíhá dědické řízení, které ještě není u konce. Co se týče účtu, hotovost se následně rozdělí mezi dědice (stav ke dni úmrtí). Co se ale stane s penězi, které přijdou na účet až po několika dnech od úmrtí? Děkuji za odpověď. Kateřina
Dobrý den, mám dotaz. Mám půjčku u nebankovní společnosti a dali mi tam úroky, A hrozí, že přijde nějaký interní pracovník. Zajímá mě, co může interní pracovník udělat. A jestli je nejdřív potřeba to dát k soudu, aby přišel exekutor nebo aby mi sáhli na účet. A jestli musí nejdřív poslat písemně, že se něco takové bude dít. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, před dvěma lety jsem měl exekuci a blokaci na účtu, kdy jsem využil svého práva na jednorázový výběr. Exekuce byla následně vyřešena a účet mi byl odblokován a mohl jsem ho opět volně používat. Nyní mi byl účet opětovně zablokován kvůli exekuci a chci se zeptat - když se jedná o novou exekuci a novou blokaci, mám nárok na jednorázový výběr ve výši trojnásobku životního minima? Děkuji za odpověď
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Správně zvolené pojištění na hory ochrání především vaši peněženku. Když už se stane úraz nebo někomu způsobíte škodu, pojištěni za vás uhradí veškeré výdaje. V opačném případě můžete čelit statisícovým až milionovým exekucím. Podívejte se, co doporučují ve společnosti Broker Trust všem, kdo vybírají pojištění na hory a kdo se připravují na odjezd na zasněžené svahy.
Silným motivem k dlouhodobému investování by se mohly stát pro řadu Čechů vlastní děti. Jak ukázal průzkum, který pro Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) provedla agentura Perfect Crowd, až 66 % respondentů svým potomkům spoří, aby jim v budoucnu ulehčilo vstup do dospělosti. Nejpočetnější skupina dotázaných, konkrétně 29 %, podle citovaného průzkumu naspoří ročně do 10 000 Kč, mezi 10 tisíci a 30 tisíci Kč ročně pak odloží 28 % Čechů.
Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.