Dobrý den, situace je taková. Máme úvěr hypoteční na RD 3,5 mil. Kč, sazbu 2,99 % do 11/2023 fixaci. Skrze covid/situaci na trhu se stavba pozdržela a my jsme nestihli termíny a nestihli vyčerpat. Máme vyčerpáno 1,9 mil. Kč a zbytek ne. Na podzim jsme žádali obchodní místo o prodloužení termínů, jednou nám již prodlužovali o půl roku. A nyní poslali naši žádost na centrálu a přišlo toto:
Termín na dokončení není nereálný, avšak z hlediska současné situace na trhu stavebních prací, je jeho splnění obtížně predikovatelné. Klienti provedli změnu projektu (podsklepení RD), což si vyžádalo další náklady na stavbu a v tuto chvíli cena obvyklá stávající nepokrývá čerpaný úvěr. Vzhledem ke změně projektu bude další čerpání HU vázáno na doložení rozhodnutí stavebního úřadu o změně stavby před jejím dokončením či písemné vyjádření stavebního úřadu , že budou tyto změny řešeny před vydáním souhlasu s užíváním stavby RD. Z výše uvedených důvodů schvaluji výjimku spočívající v prodloužení termínu na doložení kolaudace a závěrečné zprávě o stavu výstavby do 8.11.2022, prodloužení čerpání do 14.10.2022. Podmínkou dalšího čerpání nevyčerpané části HU, která bude také promítnuta do uzavíraného dodatku bude doložení rozhodnutí stavebního úřadu o změně stavby před jejím dokončením nebo písemné vyjádření stavebního úřadu, že budou tyto změny řešeny před vydáním souhlasu s užíváním stavby RD. Ostatní podmínky Smlouvy o hypotečním úvěru zůstávají beze změn. Poprosím vás tedy o souhlas stavebního úřadu a poté vyhotovíme dodatky na prodloužení čerpání.
Máme předložit nový projekt s podsklepením, zdržel nám jej soused, nyní již čekáme na razítko SÚ a zjišťovali jsme u naší banky zda nám teď povolí čerpání, když máme odhad 2,1 mil. Kč a vyčerpáno 1,9 mil. Kč. Poradkyně volala, že řekli, že čerpat nemohu. Že nemají na základě čeho. Tomu rozumíme, nemají ten dodatek jak nám avizovali výše. Poradkyně nám sdělila, že jediná možnost aktuálně je udělat novou hypoteční smlouvu na tu nevyčerpanou částku 1,5 mil. Kč a ponechat tu starou na tu vyčerpanou částku. Chtějí udělat smlouvu s novou hypoteční sazbou cca 4,3 % na těch nevyčerpaných 1,5 mil. Kč s fixaci na 5 let, ne se stejnou sazbu. My se bráníme, že jsme měli mít dodatek beze změny ostatních podmínek a na základě toho jsme jednali, výslovně tam ten schvalovatel píše, že ostatní podmínky smlouvy se nemění. Obchodní místo jedná proti tomu, co ten schvalovatel napsal (v tom emailu výše). Vypadá to jakoby to nebyli administrativně schopni udělat skrze dodatek, což není náš problém, ale jejich. Máme fixaci do r. 2023. Aktuálně potřebujeme čerpat, stavba je v běhu - má na toto banka právo? Předem děkuj za odpověď.
Dobrý den,
vzhledem k aktuálnímu dění (vysoká inflace) cena peněz neustále roste. Není tak možné držet staré sazby donekonečna opakovaným prodlužováním doby čerpání. Postup banky se mi zdá velmi vstřícný (prodlužuje opakovaně dobru čerpání, neúčtuje Vám sankce za nevyčerpání úvěru, atd.). Kdyby banka nechtěla postupovat vstřícně, dobu čerpání by Vám neprodloužila a účtovala by Vám 5% sankci z nevyčerpané částky. Bez podrobného prostudování celého případu těžko soudit, co Vám kdo slíbil (centrála, pobočka) a do kdy nabízené podmínky platily.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, jsem v insolvenci, ale únorový příjem mi bude dělat 14 800 Kč. Mám strach, že mi to zruší. Podle výpočtu kalkulačky nemám ani na tu nejnižší splátku, budu v mínusu 1 000 Kč. Ale jsem ochotná to dorovnat. Můžou mi oddlužení zrušit? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, po zemřelé babičce probíhá dědické řízení, které ještě není u konce. Co se týče účtu, hotovost se následně rozdělí mezi dědice (stav ke dni úmrtí). Co se ale stane s penězi, které přijdou na účet až po několika dnech od úmrtí? Děkuji za odpověď. Kateřina
Dobrý den, mám dotaz. Mám půjčku u nebankovní společnosti a dali mi tam úroky, A hrozí, že přijde nějaký interní pracovník. Zajímá mě, co může interní pracovník udělat. A jestli je nejdřív potřeba to dát k soudu, aby přišel exekutor nebo aby mi sáhli na účet. A jestli musí nejdřív poslat písemně, že se něco takové bude dít. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, před dvěma lety jsem měl exekuci a blokaci na účtu, kdy jsem využil svého práva na jednorázový výběr. Exekuce byla následně vyřešena a účet mi byl odblokován a mohl jsem ho opět volně používat. Nyní mi byl účet opětovně zablokován kvůli exekuci a chci se zeptat - když se jedná o novou exekuci a novou blokaci, mám nárok na jednorázový výběr ve výši trojnásobku životního minima? Děkuji za odpověď
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Správně zvolené pojištění na hory ochrání především vaši peněženku. Když už se stane úraz nebo někomu způsobíte škodu, pojištěni za vás uhradí veškeré výdaje. V opačném případě můžete čelit statisícovým až milionovým exekucím. Podívejte se, co doporučují ve společnosti Broker Trust všem, kdo vybírají pojištění na hory a kdo se připravují na odjezd na zasněžené svahy.
Silným motivem k dlouhodobému investování by se mohly stát pro řadu Čechů vlastní děti. Jak ukázal průzkum, který pro Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) provedla agentura Perfect Crowd, až 66 % respondentů svým potomkům spoří, aby jim v budoucnu ulehčilo vstup do dospělosti. Nejpočetnější skupina dotázaných, konkrétně 29 %, podle citovaného průzkumu naspoří ročně do 10 000 Kč, mezi 10 tisíci a 30 tisíci Kč ročně pak odloží 28 % Čechů.
Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.