Dobrý den, ráda bych se zeptala na obdobnou situaci, kdy zemřel tatínek a já jsem disponentem účtu. Za života projevil přání, abych mu zařizovala pohřeb a věci související, a peníze na něj použila z bankovního účtu. Vše jsem zajistila, pohřeb farářem varhaníka, opravu hrobky a smuteční předměty na památku. Na vše mám doklady. Zbývající peníze předám notáři k rozdělení. Povoluje toto zákon a lze uplatnit tyto položky? Děkuji za Vaše vyjádření.
Dobrý den, uvažuji o tom, že bych začal podnikat jako freelancer a potřeboval bych se informovat, jaké podmínky tedy musím splnit abych tak mohl dosáhnout. Pro upřesnění chci tedy poskytovat své grafické designy na trička externím firmám do USA a potřeboval bych vědět, jakým způsobem tohoto mohu dosáhnout. Musím v tomto případě být vlastníkem živnostenského listu? Nebo OSVČ? A jakým způsobem se příjmy z tohoto druhu podnikání daní když mé příjmy jsou pouze ve formě honoráře?
Pokračování dotazu č. 10525: Vážený pane Strašáku, původně jsem se ptala na zletilé děti a dítě je podle zákona neopominutelný dědic. Vydědit je nechceme, jen jsem se ptala, když je v závěti odkázána částka, která je nižší než čtvrtina jeho zákonného dědického podílu a děti = nepominutelní dědicové by to soudně napadly, jestli jim soud přiřkne částku odpovídající té čtvrtině jeho zákonného dědického podílu nebo nebude ustanovení závěti respektovat a přiřkne jim dědický podíl celý. Děkuji předem za odpověď.
Dobrý den, manžel sepsal u notáře závěť, v níž chtěl omezit dědické podíly našim 3 zletilým dětem na minimální možnou část (což je tuším dle zákona v současné době pro každého 1/4 z jeho podílu). Notář tam ale napsal, že každému dítěti odkazuje určitou částku, která ale nedosahuje výše ani té 1/4 podílu. Je tato závěť platná? A pokud budou děti závěť rozporovat, přisoudí jim soud ten nejnižší zákonný podíl nebo celý dědický podíl?
Dobrý den, od 8.10. 2019 jsem na neschopence se zády, 10.6. 2020 mi posudkový lékař ukončil neschopenku k 30.6., přitom jsem mu říkala, že 11.6. jdu k ortopedovi a vypadá to na operaci nohy. Ortoped stanovil operaci na 22.7. Muže mi obvodní lékařka přesunout neschopenku na jinou diagnozu (operace nohy), abych zbytečně nepřišla o peníze?
Dobry den, v rámci dědického řízení před opatrovnickým soudem budu prokazovat, že část nespadá do SJM, a tudíž ani mému nezletilému dítěti. Akorát určitou část nemám přesně podloženou důkazy. Můžu se tady v případě, že by tento soud prokázal opak, dopustit nějakého trestného činu nebo bude max. pouze upraveno rozdělení dědictví a původní dohoda bude zamítnuta? Děkuji
Dobrý den, z předchozího téměř 30 letého podnikání si s sebou nesu několik exekucí. Většinu se mi jich podařilo v minulosti splatit. Před necelými třemi roky jsem těžce onemocněl, následovali 2 operace páteře, rehabilitace, lázně. Celý rok jsem doufal, že svoji práci obnovím alespoň v omezeném rozsahu. I když jsem byl zcela bez příjmu, alespoň částečně jsem své závazky hradil ještě celý rok v době nemoci. Po roce prac. neschopnosti mně byl přiznán invalidní důchod 1. stupně a ošetřující lékař mi sdělil, že se ke svému podnikání nemohu vrátit. Veškerou svoji podnikatelskou činnost jsem tedy pozastavil a zaregistroval jsem se na úřadu práce. Vzhledem k mému onemocnění jsem od Úřadu práce za celý rok nedostal ani jednu pracovní nabídku. Postupně jsem požádal všechny exekutory o odklad výkonu rozhodnutí do konce června 2020. Místo očekávaného zlepšení zdravotního stavu však došlo k dalšímu zhoršení, proto mě můj ošetřující lékař navrhl 2-5 dalších stabilizačních operací páteře. Zároveň mi byl přiznán invalidní důchod 3. stupně (ovšem bez nároku na výplatu). První z těchto dalších operací jsem prodělal v březnu 2020, další operace by měla následovat po rehabilitacích a srůstu implantátu někdy v říjnu 2020. Bydlím v domě, který sloužil primárně k podnikání. Obytná část je provizorní podkrovní vestavba. Vlastním ideální polovinu nemovitosti. Pečuji o dvě děti, 3 a 9 let. Jejich matka s námi již rok nebydlí, na děti nijak nepřispívá, v posledním roce strávila 4 měsíce v psychiatrické léčebně. Od 1.1. 2020 jsem oficiálně na rodičovské dovolené. Rodičovský příspěvek mám necelých 5 000 Kč, 1 200 přídavky na děti, 550 Kč příspěvek na mobilitu, 6 500 příspěvek na bydlení. K tomu jsem měl příjem z práce na Dohodu ve výši cca 5 000 měsíčně. Od počátku koronavirové krize však byly všechny dohody zrušeny. Je z takovéto životní situace nějaká cesta ven bez toho, abychom přišli o střechu nad hlavou? Předem děkuji za odpověď. Pavel
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.