Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #23766,OSVČ a DPČ

OSVČ a DPČ, Daně

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč
10.7.2024 Daně

Dobrý den,
od srpna začínám pracovat jako OSVČ, průměrný předpokládány příjem je 800 000 Kč za 12 měsíců. K tomu budu zároveň mít DPČ, u které se předpokládá hrubá měsíční mzda přibližně 30 000 Kč.

1) Jaká je nejvhodnější kombinace jak tyto činnosti skloubit? Přemýšlím především nad zálohami na sociální a zdravotní. Ty by za mě měl odvádět zaměstnavatel, u kterého budu mít DPČ. Jsem pak zálohy povinen odvádět i sám v rámci OSVČ činnosti nebo stačí jednou od DPČ zaměstnavatele?

2) Další dotaz mám k samotnému OSVČ a paušálu. Pokud budu mít další závislou činnost (DPČ), nemám možnost uplatňovat daňový paušál. Platí nějaká podobná podmínka i pro určení výdajového paušálu? Ten by dle mé profese (živnost volná - programátor) měl být 60%.

Dobrý den, při práci na DPČ v této výši bude Vaše OSVČ činnost vedlejší. V prvním roce podnikání nebudete mít povinnost platit zálohy - vše doplatíte až po konci roku v rámci ročního vyúčtování daní, sociálního a zdravotního pojištění na základě skutečně dosaženého zisku. Daňový paušál v kombinaci s jinými příjmy používat nelze. Výdajový paušál používat můžete, pro programátora to bude 60%.