Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #23778,Proč není dobrý nápad nechat si zasílat výplatu na cizí účet?

Proč není dobrý nápad nechat si zasílat výplatu na cizí účet?, Běžný účet

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč
12.7.2024 Běžný účet

Dobrý den, myslím, že není úplně pravda co tady píšete. Pokud dlužníkovi v exekuci jsou pravidelně strhávány peníze ze mzdy, tak na zbývající část mzdy ma dlužník nárok. A pokud tuto zbývající mzdu posílá na cizí účet, rozhodně to není nelegální a určitě tím nepoškozuje věřitele.

Dobrý den, dlužník v exekuci (stejně jako kdokoliv jiný) si samozřejmě může nechat zasílat mzdu na zcela libovolný účet (i cizí či v zahraničí). Jen to je velmi nepraktické a v případě dlužníka v exekuci tím navíc můžete ohrozit majitele cizího účtu. Exekutor může postihnout i cizí účty, na kterých se nachází peníze dlužníka.

Příklad 1: Dlužník si bude zasílat nezabavitelnou část mzdy na účet kamaráda, exekutor zablokuje účet kamaráda, dlužník se domáhá nezabavitelného minima podáním vylučovací žaloby, kamarád má zablokovaný účet i své peníze a čeká na vyřešení celé situace, což pro něj může být velmi nepříjemné.

Příklad 2: Dlužník si bude zasílat nezabavitelnou část mzdy na účet kamaráda, kamarád peníze zpronevěří/odmítne je vydat dlužníkovi nebo se sám dostane do exekuce/insolvence (peníze dlužníka postihne exekutor/ins. správce kamaráda) či umře/stane se mu jiná nepříjemná událost (peníze dlužníka skončí v dědickém řízení a/nebo budou po delší dobu nedostupné).

Zasílání výplaty na cizí účet je naprosto legální. Jen to není dobrý nápad. Dlužníkům v exekuci/insolvenci se zablokovaným účtem doporučuji chráněný účet.