Dobrý den, dcera na mateřské dovolené v 06/2021 koupila auto. Koupila ho od ukrajinské lékařky - dostala k tomu i zelenou kartu. Říkala, že auto je pojištěno do 03/2022 ještě od předchozího vlastníka (mám výstřižek z ČKP), který již není v ČR. 1.2.2022 dorazil dopis ohledně neuhrazeného pojištění od ČKP, kde je období 8.9 -25.11.2021 na částku 5 435 Kč. Dotaz zní: ČKP uvádí, že Česká kancelář pojistitelů je právnickou osobou, která byla zřízena Zákonem o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla (zákon č. 168/1999 Sb.) a není tedy státním úřadem. Příspěvek do Garančního fondu není pojištění a ani ho nenahrazuje. Jde o povinnou platbu vyplývající ze zákona za období, kdy k vozidlu není sjednáno pojištění odpovědnosti a jeho výši tedy nelze srovnávat s výší pojištění. Informaci o tom, že povinné ručení zaniklo jsme nedostali. Pojištovna tu povinnost nemá. Takže 2 měsíce (červenec, srpen) bylo auto pojištěno. Na základě čeho byla smlouva ukončena nám jako třetí osobě pojištovna neřekne. Měli jsme za to, že do 30. 3.2022 je pojistné hrazeno. Ohánějí se zákonem, ale není zákonná povinnost obeslání o nezaplacení? Auto není 5 měsíců pojištěno (nechci domýšlet co by se stalo v případě nehody, to bychom se nedoplatili vůbec). Povinné ručení jsme sjednali okamžitě, když jsme dostali dopis. A co že má nyní sazbu 12 Kč na den a v dopise je 5x vyšší? Recenze a zkušenosti ostatních na googlu jsou strašidelné. Je nějaká právní možnost se bránit?
Dobrý den,
každý musí mít sjednané povinné ručení na své jméno. Argument "auto bylo pojištěné na předchozího vlastníka" je zcela mimo. Při koupi auta si vždy musíte sjednat nové povinné ručení na své jméno. Předchozí vlastník může pojišťovnu k datu prodeji požádat o ukončení pojištění a o vrácení přeplatku. Každý řidič má jiný rizikový profil (jiný věk, bydliště, historii, atd.) a platí jinak vysoké pojistné. 5x vyšší denní sazba placená ČKP není povinným ručením - je to sankce za provozování nepojištěného vozidla. Bránit se není proti čemu - pochybila vaše dcera. Výzvu od ČKP berte jako velmi slušné a levné upozornění, že jste pochybili. Protože jak píšete, v případě zaviněné nehody to mohlo být pro vaši dceru likvidační.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, mám dotaz. Mám půjčku u nebankovní společnosti a dali mi tam úroky, A hrozí, že přijde nějaký interní pracovník. Zajímá mě, co může interní pracovník udělat. A jestli je nejdřív potřeba to dát k soudu, aby přišel exekutor nebo aby mi sáhli na účet. A jestli musí nejdřív poslat písemně, že se něco takové bude dít. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, před dvěma lety jsem měl exekuci a blokaci na účtu, kdy jsem využil svého práva na jednorázový výběr. Exekuce byla následně vyřešena a účet mi byl odblokován a mohl jsem ho opět volně používat. Nyní mi byl účet opětovně zablokován kvůli exekuci a chci se zeptat - když se jedná o novou exekuci a novou blokaci, mám nárok na jednorázový výběr ve výši trojnásobku životního minima? Děkuji za odpověď
Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu. Máme s manželkou insolvenci 3,5 roku, manželka pracuje na poloviční úvazek, protože máme dítě 6 let, s platem okolo 18 000 Kč. Já pracují jako řidič v mezinárodní dopravě, plat mám 18 500 Kč přes pásku a okolo 18 000 Kč beru diety, více jako půlku z těch diet utratím za jídlo a hygienu v zahraničí. Ins. správce po mně chce, abych ty diety posílal jemu ve formě mimořádných splátek. Už teď z těch diet mu posílám 8 000 Kč a kdybych měl mu posílat ještě více, tak už nebudu mít za co se stravovat. Můžu vás poprosit o radu mám dělat? Mockrát děkuji
Dobrý den, mám dotaz - před dvěma léty jsem koupil auto od člověka, který nemohl nakládat se svým majetkem, ale přes to auto prodal. Udělal se přepis, vyřídil jsem povinné ručení a jezdil do doby, než mi přišel dopis od exekutora, že kupní smlouva je neplatná a auto zabavují. Všechny úkony proti tomu jsem udělal, ale nevím co dál dělat s povinným ručením, které nemůžu zrušit, i když autem nejezdím. Už rok stojí u exekutora, nic se neděje a já stále platím. Proto se chci zeptat - dá se to přepsat na předešlého majitele, od kterého jsem to koupil? Abych se toho zbavil nadobro, děkuji.
Pokračování dotazu č. 24804: Dobrý den, upřesním jen, že chci, aby to šlo rovným dílem na pohledávky v insolvenci. Je mi divné, že je možné si nárokovat moje vklady placené z nezabavitelné částky a vklady zaměstnavatele, děkuji.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Správně zvolené pojištění na hory ochrání především vaši peněženku. Když už se stane úraz nebo někomu způsobíte škodu, pojištěni za vás uhradí veškeré výdaje. V opačném případě můžete čelit statisícovým až milionovým exekucím. Podívejte se, co doporučují ve společnosti Broker Trust všem, kdo vybírají pojištění na hory a kdo se připravují na odjezd na zasněžené svahy.
Silným motivem k dlouhodobému investování by se mohly stát pro řadu Čechů vlastní děti. Jak ukázal průzkum, který pro Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) provedla agentura Perfect Crowd, až 66 % respondentů svým potomkům spoří, aby jim v budoucnu ulehčilo vstup do dospělosti. Nejpočetnější skupina dotázaných, konkrétně 29 %, podle citovaného průzkumu naspoří ročně do 10 000 Kč, mezi 10 tisíci a 30 tisíci Kč ročně pak odloží 28 % Čechů.
Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.