Dobrý den p.Strasak, v lednu tohoto roku jsem se “nahodou” dovedela (mohu zaslat úplně informace o cele situaci), ze můj Termínovany Vklad v Eurech byl českou bankou zrušen (bez toho, ze by mě o tom informovali) a cely obnos byl přidán do výnosu banky.
Jelikož nežijí v ČR a bankovní zkušenosti mám jen ze zahraničí, jsem velmi překvapena postupem i přístupem.
V zahraničí mají “Dormant Accounts”, pokud na účtu není dlouhodobý pohyb, ale finance nejsou zábrany bankou.... i po 10letech. V těchto případech zákazník musí do banky a peníze se mu vyplatí.
Postupovala banka správně?
Dekuji za vyřízení.
M.
Dobrý den, termínovaný vklad vypisuje banka, tedy legálně může nastavit podmínky tak aby odpovídaly legislativě ČR a EU a je vždy jen na klientovi, jestli podmínky tohoto produktu přijme. Limitem například může být obecná promlčecí doba v obchodním styku, která dle Obchodního zákoníku činí 4 roky. Důležité bude, zda prostředky po vypršení TV mají být převedeny na nějaký váš účet, nebo je banka jen měla evidovat ve váš prospěch do promlčení?
Tedy v obecné rovině musím konstatovat, že je možné, že by banka po promlčení vkladu (4 roky po jeho splatnosti) odmítla vyplatit termínovaný vklad i úroky z něj. V takovém případě se můžete domáhat smíru přes ombudsmana příslušné banky, nebo můžete podat žalobu u soudu (není přitom vyloučeno, že konkrétní situaci posoudí v kontextu jiného zákona, nebo morálního práva).
Tzv. "spící účty", to může být jiná kapitola - pokud (např. běžný) účet existuje bez data splatnosti, není promlčení tohoto závazku banky časově omezeno, resp. závazky se pak promlčují až po opakovaných pokusech banky vyhledat majitele - tak jako jsme se o tom například zmínili u České spořitelny a jejich vkladních knížkách na doručitele (viz. flash-news). Ovšem rozumná banka i zde volí postup, kde příslušné prostředky věnuje na charitu, nikoliv zabaví, jak výše uvádíte.
I bez znalosti detailů vaší kauzy se zdá, že to bude k řešení pro právníky. Přeji vám hodně úspěchů.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, prodal jsem akcie podílového fondu, který jsem držel na den přesně 3 roky. Podle potvrzení o obchodu došlo k nákupu 30.9.2021 ve 23:59:59 a k prodeji 30.9.2024 ve 23:59:59. Vztahuje se na tento případ tříletý časový test pro osvobození daně nebo nikoli (protože doba od nabytí po prodej nepřekročila tři roky)? Děkuji předem za odpověď.
Pokračování dotazu č. 24817: Dobrý den, jedná se o Příspěvek na péči ve 2. stupni závislosti (lehká mentální retardace a juvenilní artritida), vyplácí ÚP, dcera dochází do soukromé speciální školy, kde se hradí školné. Děkuji mockrát
Dobrý den, jsem v insolvenci, ale únorový příjem mi bude dělat 14 800 Kč. Mám strach, že mi to zruší. Podle výpočtu kalkulačky nemám ani na tu nejnižší splátku, budu v mínusu 1 000 Kč. Ale jsem ochotná to dorovnat. Můžou mi oddlužení zrušit? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, po zemřelé babičce probíhá dědické řízení, které ještě není u konce. Co se týče účtu, hotovost se následně rozdělí mezi dědice (stav ke dni úmrtí). Co se ale stane s penězi, které přijdou na účet až po několika dnech od úmrtí? Děkuji za odpověď. Kateřina
Dobrý den, jsem rezident ČR a mám na Slovensku spořící účet u Fio banky. I když jsem doložila daňový domicil, sráží mi banka daň z úroků ve výši 19%. Mám tento příjem (nad 20 tisíc) dát do daňového přiznání do přílohy 3 v ČR a započíst sraženou daň ze Slovenska? Děkuji Dana
Dobrý den, mám dotaz. Mám půjčku u nebankovní společnosti a dali mi tam úroky, A hrozí, že přijde nějaký interní pracovník. Zajímá mě, co může interní pracovník udělat. A jestli je nejdřív potřeba to dát k soudu, aby přišel exekutor nebo aby mi sáhli na účet. A jestli musí nejdřív poslat písemně, že se něco takové bude dít. Děkuji za odpověď.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Správně zvolené pojištění na hory ochrání především vaši peněženku. Když už se stane úraz nebo někomu způsobíte škodu, pojištěni za vás uhradí veškeré výdaje. V opačném případě můžete čelit statisícovým až milionovým exekucím. Podívejte se, co doporučují ve společnosti Broker Trust všem, kdo vybírají pojištění na hory a kdo se připravují na odjezd na zasněžené svahy.
Silným motivem k dlouhodobému investování by se mohly stát pro řadu Čechů vlastní děti. Jak ukázal průzkum, který pro Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) provedla agentura Perfect Crowd, až 66 % respondentů svým potomkům spoří, aby jim v budoucnu ulehčilo vstup do dospělosti. Nejpočetnější skupina dotázaných, konkrétně 29 %, podle citovaného průzkumu naspoří ročně do 10 000 Kč, mezi 10 tisíci a 30 tisíci Kč ročně pak odloží 28 % Čechů.
Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.