Dobrý den p.Strasak, v lednu tohoto roku jsem se “nahodou” dovedela (mohu zaslat úplně informace o cele situaci), ze můj Termínovany Vklad v Eurech byl českou bankou zrušen (bez toho, ze by mě o tom informovali) a cely obnos byl přidán do výnosu banky.
Jelikož nežijí v ČR a bankovní zkušenosti mám jen ze zahraničí, jsem velmi překvapena postupem i přístupem.
V zahraničí mají “Dormant Accounts”, pokud na účtu není dlouhodobý pohyb, ale finance nejsou zábrany bankou.... i po 10letech. V těchto případech zákazník musí do banky a peníze se mu vyplatí.
Postupovala banka správně?
Dekuji za vyřízení.
M.
Dobrý den, termínovaný vklad vypisuje banka, tedy legálně může nastavit podmínky tak aby odpovídaly legislativě ČR a EU a je vždy jen na klientovi, jestli podmínky tohoto produktu přijme. Limitem například může být obecná promlčecí doba v obchodním styku, která dle Obchodního zákoníku činí 4 roky. Důležité bude, zda prostředky po vypršení TV mají být převedeny na nějaký váš účet, nebo je banka jen měla evidovat ve váš prospěch do promlčení?
Tedy v obecné rovině musím konstatovat, že je možné, že by banka po promlčení vkladu (4 roky po jeho splatnosti) odmítla vyplatit termínovaný vklad i úroky z něj. V takovém případě se můžete domáhat smíru přes ombudsmana příslušné banky, nebo můžete podat žalobu u soudu (není přitom vyloučeno, že konkrétní situaci posoudí v kontextu jiného zákona, nebo morálního práva).
Tzv. "spící účty", to může být jiná kapitola - pokud (např. běžný) účet existuje bez data splatnosti, není promlčení tohoto závazku banky časově omezeno, resp. závazky se pak promlčují až po opakovaných pokusech banky vyhledat majitele - tak jako jsme se o tom například zmínili u České spořitelny a jejich vkladních knížkách na doručitele (viz. flash-news). Ovšem rozumná banka i zde volí postup, kde příslušné prostředky věnuje na charitu, nikoliv zabaví, jak výše uvádíte.
I bez znalosti detailů vaší kauzy se zdá, že to bude k řešení pro právníky. Přeji vám hodně úspěchů.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, v roce 2024 jsem byla na RD s prvním dítětem, kterému byly v červnu 3 roky. V září se narodilo druhé dítě. Výše mé mateřské je přes 30 000 Kč. Může manžel uplatnit daňové zvýhodnění na manželku za rok 2024 a 2025? Mezi MD a RD v roce 2025 druhého dítěte si budu vybírat dovolenou, cca měsíc.
Dobrý den, v zahraniční (polské) bance mám založený bankovní účet a tan i spořící účet, kde mám nějaké peníze. Každým měsícem mi tam banka na tomto spořícím účtu připíše úroky a zároveň i z nich i strhne daň. Chtěl bych vědět, zda je potřeba tuto skutečnost uvádět do našeho českého daňového přiznání z příjmu FO i přes to, že již polská banka daň z těchto úroků strhla. Nebo zda to není u nás potřeba hlásit? Nejedná se o žádné vysoké připsané částky (maximálně jednotky stokorun ročně). Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, mám s přítelem zažádáno o hypoteční úvěr, přítel je momentálně třetí měsíc na neschopence, stal se mu pracovní úraz, čeká ho i menší operace. Je možné, aby toto banka (aniž bychom něco ohledně toho dokládali) zjistila? Doložili jsme vše co po nás chtěla, roční příjem, veškeré papíry, ale najednou se ukázal tenhle zádrhel. Děkuji
Dobrý den, v roce 2017 jsem doplatila insolvenci a přesto je každá moje žádost o půjčku zamítána. Na otázku co je důvodem se dozvím pouze to, že takto je nastavený systém. V současné době nemám žádné dluhy ani exekuce, pracovní smlouva je na dobu neurčitou, nejsem ve zkušební době a ani ve výpovědi a příjem je také dostatečný. Ráda bych se zeptal, jak to tedy doopravdy je. Znamená ukončená insolvence doživotí zamítání žádostí o půjčku? Děkuji
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli lze založit účet (popř. jaký?), který je možno použít na transakce Tunisko - Česká republika. Jde mi především o to, aby se na účet daly vložit peníze v hotovosti v Tunisku a já s nimi mohla disponovat následně v České republice. A zároveň, aby se dal tento účet využít případně pro platby nebo výběry také v Tunisku. Děkuji
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
České zdravotnictví čelí rostoucím obavám o svou finanční budoucnost. Podle průzkumu ČAP zhruba 56 % Čechů věří, že stát nebude schopen dlouhodobě zdravotnický systém financovat.
Uvažujete o podnikání, či rovnou o založení vlastní firmy a váháte, zda zvolit společnost s ručením omezeným? V České republice funguje více než půl milionu s.r.o. a tento počet stále roste. Ukážeme vám, jak založit s.r.o., jaké jsou náklady na založení s.r.o., co všechno budete potřebovat a jak celý proces zvládnout co nejsnáz. Dozvíte se také, jaké jsou výhody a nevýhody s.r.o. ve srovnání s podnikáním na živnostenský list, daňové souvislosti i specifika přechodu na s.r.o. z živnosti a ze zaměstnání. To vše v otázkách a odpovědích.
Cestování do Velké Británie 2025 přinese zásadní změnu. Od 2. dubna budete potřebovat elektronické povolení ETA. Jde o obdobu americké ESTA nebo kanadské eTA – systémů, které se ve světě běžně používají pro kontrolu vstupu do země.