Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #23635,Pronájem bytu na dobu určitou a dřívější výpověď

Pronájem bytu na dobu určitou a dřívější výpověď, Reality

12.6.2024 Reality

Dobrý den, mám dotaz. Jsem v nájmu na dobu určitou do 28.2. 2025. Byt je ve 4 patře bez výtahu. Problém je v tom, že v srpnu tohoto roku jdu na operaci levého kolene a pak po rekonvalescenci na druhé koleno. Chtěla bych ze zdravotních důvodů dát výpověď z bytu dříve. Proti je pronajímatelka a hrozí mi tím, že mi nevrátí kauci. Četla jsem, že je možné ze závažných důvodu ukončit nájem i dříve. Žiji sama a je mi 64 let, děkuji za odpověď.

Dobrý den, v případě nájmu na dobu určitou může nájemník podat výpověď dle NOZ § 2287 (viz níže) v případě mimořádných a předem neočekávaných událostí. Příkladem těchto událostí může být stěhování za prací do jiného města nebo ztráta zaměstnání/výdělku/schopnost nájem dále hradit. Zdravotní důvod "nemůžu chodit a byt je ve vyšším patře bez výtahu" by se do tohoto paragrafu taktéž měl vejít. Podejte majiteli bytu výpověď dle NOZ § 2287 a trvejte na vrácení kauce.

NOZ § 2287 Nájemce může vypovědět nájem na dobu určitou, změní-li se okolnosti, z nichž strany při vzniku závazku ze smlouvy o nájmu zřejmě vycházely, do té míry, že po nájemci nelze rozumně požadovat, aby v nájmu pokračoval.