Dobrý den, v roce 2020 mi zemřel tatínek. Měl nějaké akcie z kuponové privatizace. Akcie byly převedeny v roce 2020 v rámci dědického řízení na mě a sestru a notář nám doporučil navštívit Českou spořitelnu a podat si žádost o vypořádání dědictví, což jsme také ještě ten den udělaly. V ČS s námi sepsali žádost. Z jednání jsme pochopily, že akcie jsou převedeny již na naše jména a „leží někde v depozitu“. Pokud bychom chtěly s nimi nakládat, musely bychom si pak založit majetkový účet, kde by se převedly. Po necelých dvou letech přišla na tatínkové jméno složenka na výplatu protiplnění z O2. Pochopila jsem, že ve spořitelně nám dědictví nepřevedli. Ve věci O2 jsem jednala přímo a požádala o výplatu na naše jména. Začala jsem se ale víc zajímat o to, proč to v ČS nepřevedli. Zjistila jsem také, že v dědickém řízení byla pohledávka za Českou spořitelnou z akcií Unipetrol, a že tyto akcie nejsou již rok obchodovatelné, ale ČS nám tuto pohledávku nevyplatila. Navštívily jsme ČS znovu a tam nám řekli, že nedlouho po první schůzce nám někdo z ústředí volal, a sdělil nám, že máme někde vyplnit formulář. Ani já ani sestra si tuto situaci nepamatujeme, nicméně ČS tvrdí, že se nám dovolali a my jsme nic neudělaly, tak je to naše vina a my jsme o tyto peníze přišly (jednalo se o cca 16 tis. Kč). Je zajímavé, že si to ani jedna nepamatujeme, ale je také možné, že jsme tomuto hovoru nepřikládaly žádný význam, když jsme chvíli před tím byly ve spořitelně, kde jsme o vypořádaní dědictví požádaly. Že nám bude někdo volat nám tehdy nikdo neřekl. Kromě toho by nás nenapadlo, že takovéto důležité záležitosti se vyřizují neznámým telefonátem. Nyní nás ČS odkázala na PPS banku. Hledala jsem na internetu, ale našla jsem pouze PPF banku a zjistila jsem, že PPS znamená Positive Pay Systém, který se zavádí ke zvýšení bezpečnosti zákazníků při platbách šekem. Na vašich stránkách jsem našla dotazy týkající se i dřívějších kuponových akcií, proto se na vás obracím s tímto dotazem a prosím o radu, co bychom měly udělat, abychom peníze z Unipetrolu mohly ještě získat. Dále jsem se chtěla zeptat, zda se dají někde dohledat kuponové akcie, např. mé vlastní, když nemám majetkový účet, a jak zjistit, zda mají ještě nějakou hodnotu. Děkuji mockrát za odpovědi.
Dobrý den,
Česká spořitelna Vám zděděné akcie bez majetkového účtu převést nemohla. Abyste mohla nabýt akcie (koupí, darem, dědictvím), musíte mít založený majetkový účet (jinak není akcie kam připsat). Akcie z kuponové privatizace, o které jejich majitelé doposud neprojevili zájem, jsou vedeny v tzv. nezařazené evidenci CDCP, kde s nimi nemůžete nakládat (nelze je prodat ani převést na jinou osobu, např. darem).
Vlastnictví akcií z kuponové privatizace si můžete ověřit dotazem na CDCP (požádejte o výpis z nezařazené evidence pro vaše rodné číslo).
Za Unipetrol protiplnění nezískáte - lhůta pro žádost o výplatu peněz skončila v roce 2021. S akciemi je to jako s jiným majetkem (auto, dům, atd.) - musíte se o svůj majetek starat, jinak riskujete ztrátu jeho hodnoty.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, jsem v insolvenci, ale únorový příjem mi bude dělat 14 800 Kč. Mám strach, že mi to zruší. Podle výpočtu kalkulačky nemám ani na tu nejnižší splátku, budu v mínusu 1 000 Kč. Ale jsem ochotná to dorovnat. Můžou mi oddlužení zrušit? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, po zemřelé babičce probíhá dědické řízení, které ještě není u konce. Co se týče účtu, hotovost se následně rozdělí mezi dědice (stav ke dni úmrtí). Co se ale stane s penězi, které přijdou na účet až po několika dnech od úmrtí? Děkuji za odpověď. Kateřina
Dobrý den, mám dotaz. Mám půjčku u nebankovní společnosti a dali mi tam úroky, A hrozí, že přijde nějaký interní pracovník. Zajímá mě, co může interní pracovník udělat. A jestli je nejdřív potřeba to dát k soudu, aby přišel exekutor nebo aby mi sáhli na účet. A jestli musí nejdřív poslat písemně, že se něco takové bude dít. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, před dvěma lety jsem měl exekuci a blokaci na účtu, kdy jsem využil svého práva na jednorázový výběr. Exekuce byla následně vyřešena a účet mi byl odblokován a mohl jsem ho opět volně používat. Nyní mi byl účet opětovně zablokován kvůli exekuci a chci se zeptat - když se jedná o novou exekuci a novou blokaci, mám nárok na jednorázový výběr ve výši trojnásobku životního minima? Děkuji za odpověď
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Správně zvolené pojištění na hory ochrání především vaši peněženku. Když už se stane úraz nebo někomu způsobíte škodu, pojištěni za vás uhradí veškeré výdaje. V opačném případě můžete čelit statisícovým až milionovým exekucím. Podívejte se, co doporučují ve společnosti Broker Trust všem, kdo vybírají pojištění na hory a kdo se připravují na odjezd na zasněžené svahy.
Silným motivem k dlouhodobému investování by se mohly stát pro řadu Čechů vlastní děti. Jak ukázal průzkum, který pro Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) provedla agentura Perfect Crowd, až 66 % respondentů svým potomkům spoří, aby jim v budoucnu ulehčilo vstup do dospělosti. Nejpočetnější skupina dotázaných, konkrétně 29 %, podle citovaného průzkumu naspoří ročně do 10 000 Kč, mezi 10 tisíci a 30 tisíci Kč ročně pak odloží 28 % Čechů.
Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.