Dobrý den, v roce 2020 mi zemřel tatínek. Měl nějaké akcie z kuponové privatizace. Akcie byly převedeny v roce 2020 v rámci dědického řízení na mě a sestru a notář nám doporučil navštívit Českou spořitelnu a podat si žádost o vypořádání dědictví, což jsme také ještě ten den udělaly. V ČS s námi sepsali žádost. Z jednání jsme pochopily, že akcie jsou převedeny již na naše jména a „leží někde v depozitu“. Pokud bychom chtěly s nimi nakládat, musely bychom si pak založit majetkový účet, kde by se převedly. Po necelých dvou letech přišla na tatínkové jméno složenka na výplatu protiplnění z O2. Pochopila jsem, že ve spořitelně nám dědictví nepřevedli. Ve věci O2 jsem jednala přímo a požádala o výplatu na naše jména. Začala jsem se ale víc zajímat o to, proč to v ČS nepřevedli. Zjistila jsem také, že v dědickém řízení byla pohledávka za Českou spořitelnou z akcií Unipetrol, a že tyto akcie nejsou již rok obchodovatelné, ale ČS nám tuto pohledávku nevyplatila. Navštívily jsme ČS znovu a tam nám řekli, že nedlouho po první schůzce nám někdo z ústředí volal, a sdělil nám, že máme někde vyplnit formulář. Ani já ani sestra si tuto situaci nepamatujeme, nicméně ČS tvrdí, že se nám dovolali a my jsme nic neudělaly, tak je to naše vina a my jsme o tyto peníze přišly (jednalo se o cca 16 tis. Kč). Je zajímavé, že si to ani jedna nepamatujeme, ale je také možné, že jsme tomuto hovoru nepřikládaly žádný význam, když jsme chvíli před tím byly ve spořitelně, kde jsme o vypořádaní dědictví požádaly. Že nám bude někdo volat nám tehdy nikdo neřekl. Kromě toho by nás nenapadlo, že takovéto důležité záležitosti se vyřizují neznámým telefonátem. Nyní nás ČS odkázala na PPS banku. Hledala jsem na internetu, ale našla jsem pouze PPF banku a zjistila jsem, že PPS znamená Positive Pay Systém, který se zavádí ke zvýšení bezpečnosti zákazníků při platbách šekem. Na vašich stránkách jsem našla dotazy týkající se i dřívějších kuponových akcií, proto se na vás obracím s tímto dotazem a prosím o radu, co bychom měly udělat, abychom peníze z Unipetrolu mohly ještě získat. Dále jsem se chtěla zeptat, zda se dají někde dohledat kuponové akcie, např. mé vlastní, když nemám majetkový účet, a jak zjistit, zda mají ještě nějakou hodnotu. Děkuji mockrát za odpovědi.
Dobrý den,
Česká spořitelna Vám zděděné akcie bez majetkového účtu převést nemohla. Abyste mohla nabýt akcie (koupí, darem, dědictvím), musíte mít založený majetkový účet (jinak není akcie kam připsat). Akcie z kuponové privatizace, o které jejich majitelé doposud neprojevili zájem, jsou vedeny v tzv. nezařazené evidenci CDCP, kde s nimi nemůžete nakládat (nelze je prodat ani převést na jinou osobu, např. darem).
Vlastnictví akcií z kuponové privatizace si můžete ověřit dotazem na CDCP (požádejte o výpis z nezařazené evidence pro vaše rodné číslo).
Za Unipetrol protiplnění nezískáte - lhůta pro žádost o výplatu peněz skončila v roce 2021. S akciemi je to jako s jiným majetkem (auto, dům, atd.) - musíte se o svůj majetek starat, jinak riskujete ztrátu jeho hodnoty.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, potřebovala bych poradit. Chci koupit investiční byt, cena 3 290 000 Kč po rekonstrukci. Potřebuji půjčit 1 500 000 Kč. Měsíčně můžu splácet 15 000 Kč z pronájmu. Podle RK dostanu 10 000 Kč. Co byste mi doporučil - půjčku nebo hypotéku? Byt mám městský. Nemovitost žádnou nevlastním. Syn začne za 2 roky vydělávat. Chci mít možnost dřívějšího splacení bez pokut. Mnohokrát děkuji.
Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně slevy na manželku v daňovém přiznání. Započítává se do limitu 68 000 Kč za rok rovněž jednorázově vyplacená výsluhová penze z penzijního připojištění (tj. vyplaceno 50% naspořených peněz, státních příspěvků a výnosů po 15 letech penzijního připojištění)? Děkuji
Dobrý den, mám několik bankovních a nebankovních půjček. V bance mi odmítli konsolidaci.
Ma otázka zní, co lépe udělat pro získání konsolidace. Splatit úplně ty nejmenší 2 půjčky nebo si nechat půjčky otevřené a vše řádně splácet? Jde mi o bankovní a nebankovní registry. Když půjdu do banky za 6 měsíců a ta se podívá do registru, tak co je lepší? Když část svých závazků budu mít již splacenou nebo spíše že vše budu řádně splácet? Děkuji.
Dobry den, ptala jsem se jiz v minulosti. Ziji v zahranici (Velka Britanie), kde jsem v zamestnaneckem pomeru. Jsem danovym rezidentem ve Velke Britanii. Mam v CR ucet u CREDITAS banky - jde o sporici ucet (ceske koruny). Nechci danit uroky z toho sporiciho uctu v miste trvale adresy, teda ve V. Britanii, ale v CR. V prosinci 2024 jsem dostala sms od Creditas sdelujici, ze potvrzeni o danovem domicilu expiruje k 31.12. a budou mi danit dle zakona c. 586/1992 Sb. o dani z prijmu. Nyni v lednu 2025 dalsi sms sdelujici, ze mi nastavili na uctu dan dle zakona c.586/1992 Sb. o dani z prijmu. A dale sdeluji, ze ma-li byt na mem uctu nastavena jina srazkova dan, mam dolozit platne potvrzeni o dan. domicilu pro dany kalendarni rok. Zarazi me ta cast hovorici o " jina srazkova dan ". Mela jsem za to, ze srazkova dan je jen jedna, teda ve vysi 15 % a pouziva se pro zdaneni uroku na uctu. Nechci danit tyto prijmy ze spor. uctu v trv. bydlisti, ale chci danit v CR. Dekuji za objasneni. Hezky den.
Dobrý den, v roce 2024 jsem zkoušel obchodovat na Roboforex a Robomarkets v měnových párech, ale ve výsledku jsem nic nevydělal a skončil ve ztrátě. Musím tuto ztrátu uvést v daňovém přiznání v příloze č. 2 / ř.10? Jsem zaměstnanec a daňové přiznání mi bude dělat zaměstnavatel. Děkuji za odpověď, s pozdravem.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Rozhodování mezi nájemním a vlastnickým bydlením je pro mnoho Čechů zásadním krokem ovlivňujícím jejich finanční stabilitu a životní styl. Jak jsme na tom podle zkušenosti odborníků v současnosti? Jak se vyvíjí požadavky nájemníků a nakolik jsou lidé, rozhodnutí pro vlastní bydlení, ochotni „uchýlit“ se nakonec do nájmu? Kdo je typický vlastník a kdo typický nájemník?
Co byste řekli na možnost, získat za své nákupy odměnu v podobě vrácení určité částky? Zní vám to dobře? Tento atraktivní bonus je spojený s pojmem cashback. Pojďme se tedy společně podívat na to, co to přesně cashback je, jak funguje, jak ho začít využívat a s jakými výhodami je spojený.
Jak funguje vymáhání dluhů v praxi? Od první upomínky, přes soud, až po exekuci vede dlouhá cesta, během které máte více možností, než si možná myslíte. Nezaplacená splátka ještě neznamená exekuci na účtu nebo zabavený majetek. Naopak: při správném postupu můžete i vážné finanční problémy vyřešit s minimem následků. Připravili jsme pro vás přehledného průvodce vymáháním dluhů, včetně praktických tipů, jak se bránit a na co máte právo.