Dobrý den, mám trochu opačný dotaz. Půjčil jsem peníze kdysi důvěryhodné osobě, postupně mi dluh i po malých částkách splácela. Na půjčku je sepsán platný dlužní úpis. Poslední splátka byla minulý měsíc v říjnu z účtu dcery dlužníka. V listopadu splátka nepřišla. Začal jsem se zajímat proč a následně jsem se dozvěděl, že dlužník na sebe udělal insolvenci, údajně mne nahlásil do dluhů. Nic jsem netušil a nyní jsem prý bez možnosti získat svoje peníze zpět. Nemohl jsem se přihlásit k ostatním dluhům, protože jsem to nevěděl. Údajně jsem byl mezi věřiteli uveden. Je to účelově připravený podvod. Mohu toto jednání nějak napadnout např. podat trestní oznámení pro vědomý podvod? Je nějaká zákonná povinnost informovat věřitele, že dlužník na sebe vyhlásil insolvenci? Pokud by dluh nebyl splácen od začátku, měl bych alespoň nějaké podezření, ale takto se mi to jeví jako účelový podvod. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
půjčování peněz je náročným a rizikovým oborem. Banky na to mají nemalé týmy analytiků a právníků, kteří mimo jiné periodicky kontrolují, není-li dlužník v insolvenci či exekuci. Insolvenční soud oslovuje věřitele uvedené dlužníkem k přihlášení pohledávek. Navíc jsou všechny informace zveřejňovány v insolvenčním rejstříku (již 2 hodiny od podání návrhu na úpadek). Proto půjčování peněz laikům (v rodině, známým či jako přivýdělek) nedoporučuji.
Máte-li pocit že došlo k podvodu, domáhejte se svých práv soudní cestou a podejte trestní oznámení. Nicméně vězte, že dle zákona o spotřebitelské úvěru má i věřitel při poskytování půjček řadu povinností. Musí se předem přesvědčit, že dlužník má schopnosti úvěr splatit, atd.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, jsem v insolvenci, ale únorový příjem mi bude dělat 14 800 Kč. Mám strach, že mi to zruší. Podle výpočtu kalkulačky nemám ani na tu nejnižší splátku, budu v mínusu 1 000 Kč. Ale jsem ochotná to dorovnat. Můžou mi oddlužení zrušit? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, po zemřelé babičce probíhá dědické řízení, které ještě není u konce. Co se týče účtu, hotovost se následně rozdělí mezi dědice (stav ke dni úmrtí). Co se ale stane s penězi, které přijdou na účet až po několika dnech od úmrtí? Děkuji za odpověď. Kateřina
Dobrý den, mám dotaz. Mám půjčku u nebankovní společnosti a dali mi tam úroky, A hrozí, že přijde nějaký interní pracovník. Zajímá mě, co může interní pracovník udělat. A jestli je nejdřív potřeba to dát k soudu, aby přišel exekutor nebo aby mi sáhli na účet. A jestli musí nejdřív poslat písemně, že se něco takové bude dít. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, před dvěma lety jsem měl exekuci a blokaci na účtu, kdy jsem využil svého práva na jednorázový výběr. Exekuce byla následně vyřešena a účet mi byl odblokován a mohl jsem ho opět volně používat. Nyní mi byl účet opětovně zablokován kvůli exekuci a chci se zeptat - když se jedná o novou exekuci a novou blokaci, mám nárok na jednorázový výběr ve výši trojnásobku životního minima? Děkuji za odpověď
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Správně zvolené pojištění na hory ochrání především vaši peněženku. Když už se stane úraz nebo někomu způsobíte škodu, pojištěni za vás uhradí veškeré výdaje. V opačném případě můžete čelit statisícovým až milionovým exekucím. Podívejte se, co doporučují ve společnosti Broker Trust všem, kdo vybírají pojištění na hory a kdo se připravují na odjezd na zasněžené svahy.
Silným motivem k dlouhodobému investování by se mohly stát pro řadu Čechů vlastní děti. Jak ukázal průzkum, který pro Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) provedla agentura Perfect Crowd, až 66 % respondentů svým potomkům spoří, aby jim v budoucnu ulehčilo vstup do dospělosti. Nejpočetnější skupina dotázaných, konkrétně 29 %, podle citovaného průzkumu naspoří ročně do 10 000 Kč, mezi 10 tisíci a 30 tisíci Kč ročně pak odloží 28 % Čechů.
Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.