Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka #23757,Půjčila jsem peníze známým, jaký dostanu úrok?

Půjčila jsem peníze známým, jaký dostanu úrok?, Půjčka

8.7.2024 Půjčka

Dobrý den, zapůjčila jsem známým na 6 let 300 000 Kč na roční úrok 5%. Dluh měl být splacen až na konci. Po 2 letech bylo jednorázově splaceno 100 000 Kč. Existuje kalkulačka, kde bych si mohla spočítat částku, kterou po 4 letech obdržím? A nebo kolik přibližně nakonec včetně úroků mohu dostat? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, výpočet zjednodušeně: Roční úrok 5% z částky 300 000 Kč činí 15 000 Kč. Pokud by jistina byla splacena až na konci (po 6 letech) a úroky byly placeny každoročně, obdržela byste celkem na úrocích po 6 letech 90 000 Kč (včetně jistiny byste dostala zpět 390 000 Kč). Pakliže bylo po 2 letech splaceno z jistiny 100 000 Kč, bude úrok za zbývající roky nižší o 33% (-5 000 Kč/rok). Celkem byste tak na úrocích měla dostat 70 000 Kč.

Půjčování peněz je velmi komplikovanou disciplínou se značnými riziky. Doporučuji jej přenechat bankám. Banky v minulých letech nabízely u vkladů i úrok přes 6%. Půjčením peněz za 5% jste se tak připravila o úrokový rozdíl 1% a navíc podstupujete zbytečné riziko (známý Vám půjčku vrátit nemusí, u bank jsou vklady pojištěny na 100% hodnoty).