Dobrý den, kamarád z dětství se mi ozval s tím, že si vzal hypotéku na dům a půjčku na rekonstrukci a vozidlo. Dosud řádně splácel. Bohužel od něj odešla družka k novému příteli a požaduje vyplácení částky neadekvátní té, co v době žádosti o hypotéku poskytla. Momentálně se nachází v dost náročném psychickém stavu a čeká ho operace, takže bez pomoci kohokoliv je ve stavu, kdy neví jak z tohoto kolotoče ven a má pochopitelně strach, že o vše přijde. Požádal mě proto, abych se na vás obrátila s tímto dotazem (podotýkám, že je z Moravy). Dům je v jeho vlastnictví, půjčka a hypotéka na něj, družka se v trvalém bydlišti 3 měsíce nezdržuje, je u přítele. Dožaduje se sumy nikoliv 450 000 Kč ale 900 000 Kč s tím, že na sebe v případně nevrácení této částky chce převést zbytek hypotéky a ostatní dluhy mu ponechá. Podotýkám, že tuto částku nemá, protože si bral půjčku na rekonstrukci a další peníze investoval do výstavby domu, jak má toto ošetřeno nevím. Vím jen, že ona objednávala a on platil. V případě, ze má ona tyto účtenky u sebe, které vsak neplatila, nemůže prokázat nic o jejich placení a zároveň nemůže požadovat částku vyšší než kterou do domu prokazatelně investovala. Kamarád má před operací, nebude proto moci v tuto chvíli závazky hradit, bývala přítelkyně ho drtí tak, že on se psychicky hroutí a dostal se do situace z které neví kudy. Zatím má dům, který nechce prodat. Tzn. převést hypotéku na bývalou a žádnou exekuci. Ovšem v případě, že by šel na operaci, má obavy, že již nebude ve formě, kdy bude moci splácet a navíc neví co s bývalou, která si klade vysoké nároky. Děkuji Vám za odpověď, je to sice jeho SMUTNÝ příběh, ale rada bych mu nějak pomohla, než skončí na psychiatrii anebo hůře.
Dobrý den,
kdy přesně ex-přítelkyně půjčila Vašemu kamarádovi oněch 450 000 Kč? Jestliže před více než třemi lety, je dluh promlčen a nelze jej jakkoliv vymáhat. Kdyby půjčka promlčená nebyla, lze požadovat pouze navrácení jistiny a přiměřeného úroku, který určitě nebude ve výši 100% (např. 5% ročně, za 2 roky tedy celkem 496 000 Kč). Navíc věřitel má vždy povinnost se před poskytnutím půjčky přesvědčit, že dlužník má to půjčené peníze splatit (jinak je půjčka od počátku neplatná).
Jednalo se však vůbec o půjčku nebo spíše dar? Když spolu dva lidé žijí jako rodina (byť nesezdaně) a investují dohromady do společného bydlení, těžko si u toho navzájem půjčují. Rozpočítávat přesně, kdo a kdy platil jaký nákup, oběd nebo dovolenou může být komplikované. Pokud by ale ex-přítelkyně trvala na přesném "vyúčtování vztahu", měla by vymáhanou půjčku s přiměřeným úrokem ponížit o nájemné (evidentně zdarma bydlela v cizí nemovitosti - např. 5 000 Kč měsíčně, tedy za 2 roky 120 000 Kč).
Tyto rodinné záležitosti jsou obvykle komplikované. Vždy je lepší se rozumně domluvit než věc hnát k soudu. O převodu hypotéky ani nemovitosti na ex-družku však nemůže být řeč.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, přišlo mi od AML pro poslání platby na můj účet respektive přes kreditní kartu vložit na pět hodin 26% z této částky, aby platba proběhla a tohle mi píšou: Dobrý deň, pán Ladislav, volala, vedúca finančného oddelenia do spoločnosti AML. Bolo jej povedané, že by mohli predĺžiť lehotu splatnosti likvidity o týždeň, ale mali by ste sa pokúsiť nájsť tých 800 tisíc korún, pretože do konca mesiaca vám budú účtovať penále a podiel bude už 1 milión. Co dělat?
Dobrý den, prosím o radu. Nákup akcií 2 000 ks Moneta 105 Kč/akcie v 7/2024. Převod akcií na syna v 1/2025, cena 140 Kč/akcie. Syn prodej akcií 2 000 ks v 2/2025 za cca 140 Kč/akcie. Platí se daň ze zisku? A případně, kdo je povinen daň zaplatit? Děkuji, Pavel
Dobrý den, pokud kupuji osobní automobil k podnikání jako OSVČ fyzická osoba, je nutné sjednávat povinné ručení přímo na IČ podnikatele nebo může být sjednané na fyzickou osobu, která je zároveň OSVČ a vlastníkem automobilu? Jedná se mi o to, že jako fyzická osoba mám již u pojistek nějakou historii a nasbírané body, takže pojistka vychází o dost levněji než přímo na IČ, kde nemám prozatím žádnou historii. Podotýkám, že auto bude využívat jen jedna osoba, která je zároveň vlastníkem i OSVČ. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, jsem Ukrajinka, v ČR žiji 2,5 roku. Během této doby jsem neopustila zemi, pracuji v oblasti sociálních služeb, absolvovala jsem kurz českého jazyka, nemám dlouhodobé vízum, mám přechodný pobyt, mám českého snoubence, chceme se vzít. Mohu si půjčit peníze od banky?
Dobrý den, od loňského října jsem s manželkou v insolvenci. Chtěl bych se zeptat, jak to bude s daněmi. Manželka je na mateřské a synovi budou dva roky v květnu, takže budu žádat o slevu na manželku. A teď ta otázka - celá ta daň se použije za splátku věřitelům nebo jen nějaká část, podle měsíčního příjmu? Snad jsem otázku položil nějak srozumitelně. Děkuji za odpověď.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Pro mnoho jednotlivců, kteří se zabývají obchodováním na burze jako fyzické osoby, může být podávání daňového přiznání složitým procesem. I když nejsou profesionálními investory, musí se potýkat s otázkami jako zdaňování ostatních příjmů a příjmů z kapitálového majetku. Je důležité si uvědomit, že tato zákonná povinnost vyžaduje znalost aktuálních legislativních změn, jelikož chyby mohou mít finanční důsledky.
Zájem pojišťoven o to, zda kouříte, a kolik cigaret denně spotřebujete, může být pro mnoho lidí překvapující. Tyto otázky se objevují při sjednávání životního pojištění, protože kouření zásadně ovlivňuje zdravotní rizika a tím i výši pojistného. Správné a pravdivé informace jsou v této souvislosti klíčové, protože nesprávné údaje mohou vést k odmítnutí plnění nebo jiným komplikacím.
Rozhodování mezi nájemním a vlastnickým bydlením je pro mnoho Čechů zásadním krokem ovlivňujícím jejich finanční stabilitu a životní styl. Jak jsme na tom podle zkušenosti odborníků v současnosti? Jak se vyvíjí požadavky nájemníků a nakolik jsou lidé, rozhodnutí pro vlastní bydlení, ochotni „uchýlit“ se nakonec do nájmu? Kdo je typický vlastník a kdo typický nájemník?