Dobrý den, abych to vysvětlila. Můj přítel s bývalou přítelkyní koupil dům (100 let starý a používaný jako chata bez kanalizace, úplně v dezolátním stavu) jako podílové spoluvlastnictví. Byli spolu asi rok od koupi a na domě akorát zbourali nějaké zdi. Jinak ona do toho nedala ani korunu ani žádnou práci neodvedla a peníze neměli na opravu. No jelikož mi rodiče šetřili, tak jsme se rozhodli, že od ní odkoupím její podíl (ideální 1/2) a opravíme to z mých financí. Přítel žádné finance nemá, takže všechno platím pouze já. Banka řekla, že jsme to znehodnotili (tím, že jsme tam udělali betonové podlahy a kanalizaci a vlastně to komplet rekonstruujeme aby to byl plnohodnotný dům). To je poprvé co nám tu žádost zamítli s textem: Vaše žádost o vyvázání spolužadatelky a přistoupení nové byla zamítnuta. Důvodem je nízká současná hodnota zastavované nemovitosti a tím pádem nedostatečné krytí stávajícího úvěru. Řešení: Vklad mimořádné splátky nebo nabídnutí jiné nemovitosti do zástavy nebo předložení aktuální rozestavěnosti s současnou tržní hodnotou 430 000 Kč s tím, že je vždy nutné ale počítat s i prostředky na dokončeni celkové rekonstrukce. No tvrdili, že to má hodnotu jen 400 000 Kč a oni potřebuji 430 tis. Tak jsme udělali kompletně novou střechu s krytinou a za ty dva měsíce co jsme tam narvali 150 000 Kč jsme zkusili požádat znovu. S tím, že jsem jim dala odhad od jejich odhadce asi z ledna 2019 kdy byl dům ohodnocen na 450 000 Kč a od té doby jsme udělali zateplení, srovnání pozemku a tu střechu. Prostě úplně jiný dům (vše z mých peněz). Tak jsme makali a dřeli teďka 5 měsíců a že to zkusíme znovu, že už by se jim to mohlo líbit. A nyní si myslí, že potřebujeme 600 000 Kč na dokončení stavby a chtějí odhad za dalších 5 000 Kč. A abychom měli 600tisíc na účtu. Přitom nám stačí 150tisíc a můžeme jít bydlet. A samozřejmě nemusíme mít ty peníze, protože máme každý měsíc výplaty a nechceme se zbytečně zadlužit. Vím, že tam do zimy budeme bydlet, ale jestli to nepřepíšou, tak je nesmysl, abych to opravovala jako jediná a jako jediná na to neměla nárok. Nevíte jak to udělat, aby se to přepsalo a všichni jsme měli klid? Jeho ex přítelkyně už dlouho nepracuje a bere si samé půjčky a není ochotna si ani po 3 letech změnit trvalé bydliště. Jestli se dá třeba přejít k jiné bance v období fixace nebo já nevím. Už jsem opravdu zoufalá. Protože my to opravíme nastěhujeme se a ona řekne, že chce svou polovinu. Nebo se vyplatit u té banky? Opravdu nevím. Bývalá přítelkyně si nic nenárokuje zatím a je ochotná nám to dát zadarmo zatím.
Dobrý den,
jestli vše správně chápu, tak Váš přítel vlastní se svou ex dům a Vy jim ho za Vaše peníze opravujete, ano? Zhodnocujete tak za své peníze cizí majetek. Jedna věc je vyvázání z hypotéky a druhá změna majitele nemovitosti. Pokud dům stále vlastní z 50% přítelova ex, nemusí Vám ho vůbec prodat. A pokud by ho byla ochotna prodat (či jste požádali soud o vypořádání podílového spoluvlastnictví), bylo by to za aktuální tržní cenu. Velmi těžko budete obhajovat, jako jste někomu za své peníze zhodnocovala cizí majetek. Soud se totiž zeptá: 1) proč jste tak konala? 2) Jestli majitel vůbec souhlasil s provedenou rekonstrukcí? V nehorším možném případě by majitel (přítelova ex) nemusela s provedenými stavebními pracemi souhlasit a mohla by žádat uvedení do původního stavu. Je to absurdní, ale Vy přece nemůžete někomu zcela cizímu rekonstruovat za své peníze jeho majetek.
Doporučuji nejdříve vyřešit majetkové vypořádání (přepis 50% podílu na Vás) a až následně řešit hypotéku.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, jsem v insolvenci, ale únorový příjem mi bude dělat 14 800 Kč. Mám strach, že mi to zruší. Podle výpočtu kalkulačky nemám ani na tu nejnižší splátku, budu v mínusu 1 000 Kč. Ale jsem ochotná to dorovnat. Můžou mi oddlužení zrušit? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, po zemřelé babičce probíhá dědické řízení, které ještě není u konce. Co se týče účtu, hotovost se následně rozdělí mezi dědice (stav ke dni úmrtí). Co se ale stane s penězi, které přijdou na účet až po několika dnech od úmrtí? Děkuji za odpověď. Kateřina
Dobrý den, mám dotaz. Mám půjčku u nebankovní společnosti a dali mi tam úroky, A hrozí, že přijde nějaký interní pracovník. Zajímá mě, co může interní pracovník udělat. A jestli je nejdřív potřeba to dát k soudu, aby přišel exekutor nebo aby mi sáhli na účet. A jestli musí nejdřív poslat písemně, že se něco takové bude dít. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, před dvěma lety jsem měl exekuci a blokaci na účtu, kdy jsem využil svého práva na jednorázový výběr. Exekuce byla následně vyřešena a účet mi byl odblokován a mohl jsem ho opět volně používat. Nyní mi byl účet opětovně zablokován kvůli exekuci a chci se zeptat - když se jedná o novou exekuci a novou blokaci, mám nárok na jednorázový výběr ve výši trojnásobku životního minima? Děkuji za odpověď
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Správně zvolené pojištění na hory ochrání především vaši peněženku. Když už se stane úraz nebo někomu způsobíte škodu, pojištěni za vás uhradí veškeré výdaje. V opačném případě můžete čelit statisícovým až milionovým exekucím. Podívejte se, co doporučují ve společnosti Broker Trust všem, kdo vybírají pojištění na hory a kdo se připravují na odjezd na zasněžené svahy.
Silným motivem k dlouhodobému investování by se mohly stát pro řadu Čechů vlastní děti. Jak ukázal průzkum, který pro Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) provedla agentura Perfect Crowd, až 66 % respondentů svým potomkům spoří, aby jim v budoucnu ulehčilo vstup do dospělosti. Nejpočetnější skupina dotázaných, konkrétně 29 %, podle citovaného průzkumu naspoří ročně do 10 000 Kč, mezi 10 tisíci a 30 tisíci Kč ročně pak odloží 28 % Čechů.
Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.