Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #23697,Rodiče nestíhají splácet půjčky

Rodiče nestíhají splácet půjčky, Exekuce a insolvence

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o pomoc v tíživé finanční situaci, ve které se nacházejí moji rodiče. Oba jsou důchodci ve věku 69 let a začínají mít problémy se splácením svých finančních závazků. Celková výše jejich dluhů činí přibližně 460 000 Kč, které mají u několika nebankovních společností. Situaci zhoršila skutečnost, že můj otec musel před pár měsíci kvůli vážné srdeční nemoci předčasně ukončit zaměstnání, což výrazně snížilo jejich příjem. K tomu ještě otec splácí měsíčně okolo 1 500 Kč na exekuci, kterou mu strhávají z důchodu. Exekuce je již velmi stará a brzy bude doplacena. Jinak nemají s placením závazků žádný problém, ať už běžných nebo půjček. Celé to vzniklo tím, že se maminka vždy unáhlila, když něco chtěla, a namísto naspoření si to chtěla koupit hned. Vzhledem k tomu, že otec byl v registru dlužníků, nemohli dostat seriózní půjčku a tak se uchýlili k nebankovním společnostem, což je asi to nejhorší, co mohli udělat. Nyní toho velmi litují a chtěli by s tím něco dělat. Jejich čistý příjem je okolo 52 000 Kč. Měsíční splátky za půjčky činí dohromady 23 500 Kč, což je pro ně neúnosné. K tomu jim před měsícem zvedli nájem na 18 000 Kč a jsou ve stavu, kdy budou muset refinancovat u těchto nebankovních společností pro snížení měsíčních splátek, a tím se tak ještě více zadluží. Bohužel jim sám finančně v takovém měřítku pomoci nemohu, a proto bych jim rád pomohl najít jiné řešení, které by jim umožnilo snížit měsíční splátky a lépe zvládat jejich finanční situaci. Vzhledem k jejich věku a tomu, že otec je veden v registru dlužníků, si myslím, že možnosti konsolidace půjček u bank jsou velmi omezené, zdali vůbec možné. Rád bych se tedy informoval o následujících možnostech: Konsolidace půjček – Existuje nějaká seriózní nebankovní společnost nebo banka, kde existuje reálná šance, že by byla ochotná konsolidovat jejich půjčky do jedné splátky s nižší měsíční částkou? Insolvence – Řešení skrz insolvenci se obávají, protože by je měsíční splátka vyšla ještě na více než splátka nebankovním společnostem (alespoň podle kalkulátoru na justice.cz). Poradenství a pomoc – Můžete doporučit nějaké organizace nebo poradce, kteří by jim mohli pomoci? Velmi bych ocenil jakékoliv rady, jak postupovat v této obtížné situaci, a pomoc při nalezení nejvhodnějšího řešení. Předem děkuji za Váš čas, Vaši odpověď a pomoc.

Dobrý den, v exekuci rodičům nikdo další peníze nepůjčí ani neposkytne konsolidaci stávajících půjček. Je-li splácení závazků nad síly rodičů, jediným řešením bude pravděpodobně insolvence (i za cenu sníženého životního standardu). Vůbec nejlepší by samozřejmě bylo dočasné snížení výdajů na naprosté minimum (život o chlebu a vodě) či dočasné zvýšení příjmů (brigády, směny navíc). Rodiče mají obecně příjem (52 000 Kč) velmi slušný, s tím lze pohodlně vyžít. Problém je na straně neúměrně vysokých výdajů - jak sám píšete, platí jednoduché pravidlo "na co nemám, to nekupuji".