Dobrý den, dovolte mi Vás požádat o vysvětlení, jaké mám možnosti řešení své situace. Rozcházím se se svým přítelem, se kterým mám jedno dítě. Před tím, než jsem bývalého partnera poznala, pořídila jsem si rodinný dům, který jsem financovala z prodeje mého bytu a prostřednictvím menšího hypotečního úvěru vedeného pouze na mě. Po nastěhování jsem partnerovi umožnila přihlásit se k trvalému bydlení v mém domě. Přítel se po celou dobu bydlení podílel pouze na běžných nákladech chodu domácnosti a na některých pracích souvisejících s rekonstrukcí domu. Nájemní smlouvu jsem s ním neuzavřela. Rekonstrukce byla finančně náročná, a proto jsem přistoupila na to, že při posledním refinancování hypotéky (konec roku 2020) budeme dlužníky nového hypotečního úvěru oba dva. Díky výhodě dvou příjmů při prokazování bonity žadatelů jsme si proto vzali hypotéku na 2,5 mil. Kč, kterou jsme kromě refinancování původního úvěru použili na dokončení rekonstrukce domu a umoření úvěru na automobil bývalého partnera (leden 2021). I nadále jsem byla výhradním vlastníkem domu. V souvislosti s rozchodem nyní řešíme „majetkové a úvěrové vypořádání se“ se svým bývalým partnerem. Partner usiluje o to, abych můj dům prodala, umořila společný hypoteční úvěr a zbytek jsme si rozdělili. Předpokládám, že naše dítě zůstane v mé péči, a proto naopak trvám na pouhém jeho vyvázání se z hypotečního úvěru tak, abych ve svém domě mohla být i nadále a byla schopna finančně pokrýt rodinu i finanční závazky. Jsem ochotná oželet i to, že jsme ze společného úvěru umořili také úvěr na jeho automobil. Dovolte mi Vás proto požádat o potvrzení, že bývalý partner v mnou popsané situaci nemůže trvat na tom, abych dům prodala a peníze si de facto rozdělili. Zároveň, srdečně prosím, o informaci, jaké má bývalý partner možnosti? Může si nárokovat například vybavení domácnosti? Co se stane, jestliže banka neumožní jeho vyvázání se ze společného hypotečního úvěru? Pro doplnění ještě uvádím, že partnera v nejbližších dnech chci písemně vyzvat, aby si odhlásil trvalý pobyt z mého domu. Předem děkuji za Vaše stanovisko a přeji příjemný den!
Dobrý den,
požadavek vašeho přítele je zcela absurdní. Na konci roku 2020 se připsal do vaší hypotéky a po pár měsících požaduje prodej nemovitosti a vyplacení poloviny peněz. To je zcela mimo realitu (spíše by to naplňovalo znaky sňatkového podvodu, pokud byste byli sezdáni). Při rozchodu nesezdaných partnerů nemáte SJM, a tedy není oficiálně co vypořádávat. Vše je tak na domluvě partnerů. Pokud by jeden z partnerů nebyl s výsledkem dohody spokojen, mohl by svou nespokojenost řešit soudní cestou (musel by prokázat, že jste mu něco dlužna). Připsání se do vaší hypotéky, ze které navíc použil část peněz na umoření svého úvěru na auto a u které uhradil maximálně pár splátek, nezakládá nárok na vaši nemovitost.
Na podobné případě existuje několik judikátů. Přítel by mě nárok na část peněz pouze tehdy, pokud by jeho příspěvky na splátky hypotéky výrazně převýšily výši běžného nájmu za dobu, po kterou u Vás zdarma bydlel. Doporučuji náš článek Převod hypotéky.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, jsem v insolvenci, ale únorový příjem mi bude dělat 14 800 Kč. Mám strach, že mi to zruší. Podle výpočtu kalkulačky nemám ani na tu nejnižší splátku, budu v mínusu 1 000 Kč. Ale jsem ochotná to dorovnat. Můžou mi oddlužení zrušit? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, po zemřelé babičce probíhá dědické řízení, které ještě není u konce. Co se týče účtu, hotovost se následně rozdělí mezi dědice (stav ke dni úmrtí). Co se ale stane s penězi, které přijdou na účet až po několika dnech od úmrtí? Děkuji za odpověď. Kateřina
Dobrý den, mám dotaz. Mám půjčku u nebankovní společnosti a dali mi tam úroky, A hrozí, že přijde nějaký interní pracovník. Zajímá mě, co může interní pracovník udělat. A jestli je nejdřív potřeba to dát k soudu, aby přišel exekutor nebo aby mi sáhli na účet. A jestli musí nejdřív poslat písemně, že se něco takové bude dít. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, před dvěma lety jsem měl exekuci a blokaci na účtu, kdy jsem využil svého práva na jednorázový výběr. Exekuce byla následně vyřešena a účet mi byl odblokován a mohl jsem ho opět volně používat. Nyní mi byl účet opětovně zablokován kvůli exekuci a chci se zeptat - když se jedná o novou exekuci a novou blokaci, mám nárok na jednorázový výběr ve výši trojnásobku životního minima? Děkuji za odpověď
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Správně zvolené pojištění na hory ochrání především vaši peněženku. Když už se stane úraz nebo někomu způsobíte škodu, pojištěni za vás uhradí veškeré výdaje. V opačném případě můžete čelit statisícovým až milionovým exekucím. Podívejte se, co doporučují ve společnosti Broker Trust všem, kdo vybírají pojištění na hory a kdo se připravují na odjezd na zasněžené svahy.
Silným motivem k dlouhodobému investování by se mohly stát pro řadu Čechů vlastní děti. Jak ukázal průzkum, který pro Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) provedla agentura Perfect Crowd, až 66 % respondentů svým potomkům spoří, aby jim v budoucnu ulehčilo vstup do dospělosti. Nejpočetnější skupina dotázaných, konkrétně 29 %, podle citovaného průzkumu naspoří ročně do 10 000 Kč, mezi 10 tisíci a 30 tisíci Kč ročně pak odloží 28 % Čechů.
Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.