Dobrý den, chtěla bych spořit dětem (1 a 4 roky) na studium, bydlení atd. Můžu dávat 2 000 Kč měsíčně ale nejsem si jistá, jestli spořit přes stavební spoření, do fondu nebo do zlata. Každý mi nabízí něco jiného a já bych ráda znala názor někoho nestranného, děkuji.
Dobrý den,
nejprve je třeba si položit otázku, jaké riziko jste ochotna podstoupit a kolik času chcete investování věnovat. Nemáte ráda riziko, chcete mít své jisté a nechcete trávit svůj volný čas sledováním burz a jiných informací ze světa financí? Pak volte stavební spoření, měsíčně ukládejte přesně 1 700 Kč (ne méně, ne více) a dosáhnete na roční zhodnocení 3,5-4% (úrok 1% a státní podpora 2 000 Kč/rok). Výnos je garantován, riziko nulové (vklady na stavebním spoření jsou pojištěny proti krachu spořitelen), spoření založíte online z pohodlí domova či na pobočce za pár minut a nemáte s tím žádné další povinnosti (za 6 let Vám budou peníze vyplaceny na účet a rozhodnete se co s nimi dál).
Nevadí Vám riziko ztráty (jste připravena na možnou ztrátu i 100% investovaných peněz), máte ráda adrenalin a chcete svůj volný čas trávit sledováním burz a informací z finančního trhu, které jste schopna si správně vyhodnotit? Pak lze doporučit i investice - akcie, fondy, zlato, atd.
Pro měsíční úložku kolem 2 000 Kč bych určitě doporučil stavební spoření, protože podstupovat cokoliv komplikovanějšího se Vám vzhledem k investované částce nevyplatí. Určitě se vyhněte všem produktům, kde jsou vyžadovány vstupní poplatky.
Poslední dobou se rozmáhají reklamy na investování do zlata, kde nejprve platíte vstupní poplatky, pak si spoříte na slitek a po dospoření Vám slitek pošlou. To je zcela nevhodné a nevýnosné, protože: 1) platíte vstupní poplatek 2) peníze které posíláte na "spoření na slitek" nejsou úročené 3) nabízené malé slitky jsou nevýhodné (špatně se prodávají, resp. je tam vysoká výkupní provize) 4) na slitky potřebuje trezor či bankovní schránku (jinak riskujete krádež) 5) po dospoření dostanete slitek zlata, ale za ten si chleba nekoupíte - slitek budete muset jednou směnit za peníze a výkupní ceny zlata jsou někde úplně jinde než ty prodejní (vysoké transakční náklady).
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, mám dotaz. Mám půjčku u nebankovní společnosti a dali mi tam úroky, A hrozí, že přijde nějaký interní pracovník. Zajímá mě, co může interní pracovník udělat. A jestli je nejdřív potřeba to dát k soudu, aby přišel exekutor nebo aby mi sáhli na účet. A jestli musí nejdřív poslat písemně, že se něco takové bude dít. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, před dvěma lety jsem měl exekuci a blokaci na účtu, kdy jsem využil svého práva na jednorázový výběr. Exekuce byla následně vyřešena a účet mi byl odblokován a mohl jsem ho opět volně používat. Nyní mi byl účet opětovně zablokován kvůli exekuci a chci se zeptat - když se jedná o novou exekuci a novou blokaci, mám nárok na jednorázový výběr ve výši trojnásobku životního minima? Děkuji za odpověď
Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu. Máme s manželkou insolvenci 3,5 roku, manželka pracuje na poloviční úvazek, protože máme dítě 6 let, s platem okolo 18 000 Kč. Já pracují jako řidič v mezinárodní dopravě, plat mám 18 500 Kč přes pásku a okolo 18 000 Kč beru diety, více jako půlku z těch diet utratím za jídlo a hygienu v zahraničí. Ins. správce po mně chce, abych ty diety posílal jemu ve formě mimořádných splátek. Už teď z těch diet mu posílám 8 000 Kč a kdybych měl mu posílat ještě více, tak už nebudu mít za co se stravovat. Můžu vás poprosit o radu mám dělat? Mockrát děkuji
Dobrý den, mám dotaz - před dvěma léty jsem koupil auto od člověka, který nemohl nakládat se svým majetkem, ale přes to auto prodal. Udělal se přepis, vyřídil jsem povinné ručení a jezdil do doby, než mi přišel dopis od exekutora, že kupní smlouva je neplatná a auto zabavují. Všechny úkony proti tomu jsem udělal, ale nevím co dál dělat s povinným ručením, které nemůžu zrušit, i když autem nejezdím. Už rok stojí u exekutora, nic se neděje a já stále platím. Proto se chci zeptat - dá se to přepsat na předešlého majitele, od kterého jsem to koupil? Abych se toho zbavil nadobro, děkuji.
Pokračování dotazu č. 24804: Dobrý den, upřesním jen, že chci, aby to šlo rovným dílem na pohledávky v insolvenci. Je mi divné, že je možné si nárokovat moje vklady placené z nezabavitelné částky a vklady zaměstnavatele, děkuji.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Správně zvolené pojištění na hory ochrání především vaši peněženku. Když už se stane úraz nebo někomu způsobíte škodu, pojištěni za vás uhradí veškeré výdaje. V opačném případě můžete čelit statisícovým až milionovým exekucím. Podívejte se, co doporučují ve společnosti Broker Trust všem, kdo vybírají pojištění na hory a kdo se připravují na odjezd na zasněžené svahy.
Silným motivem k dlouhodobému investování by se mohly stát pro řadu Čechů vlastní děti. Jak ukázal průzkum, který pro Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) provedla agentura Perfect Crowd, až 66 % respondentů svým potomkům spoří, aby jim v budoucnu ulehčilo vstup do dospělosti. Nejpočetnější skupina dotázaných, konkrétně 29 %, podle citovaného průzkumu naspoří ročně do 10 000 Kč, mezi 10 tisíci a 30 tisíci Kč ročně pak odloží 28 % Čechů.
Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.