Dobrý den, sestra mého dědečka, která zemřela před 10 lety, měla vkladní knížky s vysokými částkami. Dozvěděli jsme se to až teď, když to propadlo státu. Dá se to vymoci zpětně, když pochybila notářka, která se o to měla postarat? Jako dědicové jsme s tím nebyli obeznámeni. Děkuji za radu.
Dobrý den, manželka 1.3.1999 uzavřela s ČP smlouvu o důchodového pojištění s ukončením 1.3.2021 a platila roční pojistné 9 421 Kč. Ve výročním dopisu k datu 1.3. 2020 sdělila pojišťovna výši odkupného částkou 147 988 Kč. Nyní však ke konci pojistného období činí částka plnění 142 462 Kč. Je možné, že pojišťovna jak sděluje použila za 1 rok z pojistného na úhradu rizik do konce pojištění částku 5 526 Kč? Děkuji
Dobrý den, jde o spoření při důchodu s vázací dobou 5 let. Jedná se o nárok na vyplacení státního příspěvku při úmrtí - tím nedodržení vázací smlouvy. Bude mít na tyto státní příspěvky nárok oprávněná osoba uvedená ve smlouvě? ČSOB říká, že státní příspěvky vyplaceny budou, KB říká že nárok na státní příspěvek zaniká při jakémkoliv předčasného ukončení. Marně však hledám o tomto kompetentní písemnou informaci, vše jen ústně na pobočkách. Nemám takto důvěru. Musí být postup jak v případě úmrtí uvedeno v konkrétní smlouvě? Děkuji a zdravím
Dobrý den, mám takový asi hodně neobvyklý dotaz. Jsme s manželkou již rok v insolvenci. I přes to, že je manželka na rodičovské a máme malé dítě a bydlíme v pronájmu, tak většinou nám z našeho příjmů ještě peníze zbudou a ušetříme. Je nějaká možnost jak ušetřené peníze uložit? Nechceme je mít doma jen tak, aby nám nebyly zabaveny z důvodu, že jsme v insolvenci. Peníze jsou našetřené z nezabavitelných částek takže předpokládám, že nikdo nemůže argumentovat tím, že se jedná o mimořádný příjem, že? Mnohokrát děkuji za radu.
Dobrý den, můj dotaz navazuje na dotaz jiné osoby z roku 2019. Stejně jako daná osoba jsem založil účet u ČS úvěrního družstva a v roce 2019 zažádal o ukončení členství a vyplacení vkladu, který na počátku činil 20 tis Kč. Peníze jsem k 17.2.2021 stále nedostal, protože údajně ještě není auditovaná účetní uzávěrka k tomuto roku. Podle zápisu z posledního hlasování ze dne 11.2.2021 tato družstevní záložna ukončuje svou činnost s likvidací - žádost o předběžný souhlas ČNB. Jak mám postupovat pro získání členského vkladu, nebo jeho výše k roku 2019, zpět? Předem moc děkuji.
Dobrý den, má právo úřad (myšleno obecně, např. úřednice na městském úřadě nebo finanční instituce) žádat při osobním jednání u přepážky, že si potřebují ofotit OP? Konkretní příklad - chtěl jsem si navýšit splátku u důchodového pojištění, které mám u jisté pojišťovny a úřednice u přepážky mne přesvědčovala, že si musí ofotit OP. Bez ofocení údajně nemůže cokoli ve vztahu ke smlouvě měnit. Chtěl jsem si tuto skutečnost ověřit na jejich infolince, bohužel, není možné se v pracovní den dlouhé minuty dovolat. Stejně tak jistá banka, kde jsem si chtěl online založit spoření (v asi třetím kroku jsem měl ofotit nebo naskenovat OP) a e-mailem jim poslat kopii OP. Bez toho nelze dát pokračovat. Na co postupné a opakované ověřování v internetovém bankovnictví, když banka chce při zakládání účtu posílat kopii OP nezabezpečeným spojením? Nebo ČSSZ - bez kopie OP se se mnou úřednice odmítla bavit, šlo o vyřizování důchodu - údajně musí fotokopii dokladu přiložit k žádosti. Nechápu. Děkuji.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.