Dobrý den, jsem starobní důchodce. Spořím 1 000 Kč měsíčně jeden rok. Proč Penzijní společnost KB neumožní ukončení smlouvy bez vynucování plateb minimálně ještě jeden rok? Já jako účastník jsem nic neporušil a bohatá banka mi blokuje peníze a nutí mě spořit minimálně ještě jeden rok?
Dobrý den, ptala jsem se v prosinci 2023, jde o spořicí účet v ČR a můj trvalý pobyt ve Velké Británii, kde jsem daňovým rezidentem. Jde o zdanění úroků na SU v ČR. Poradili jste, že buď nechat na bance zdaněni 15% srážkovou daní (je to jednodušší pro mě) anebo budu tento úrok danit ve VB v rámci přiznání k dani z příjmu a teda musím bance doložit daň. domicil. Jsem zdaněna ve VB v rámci mého zaměstnaneckého poměru; nechci podávat pžiznání k dani z příjmu jen pro tyto úroky zde ve VB. Banka mi sděluje, že uplatní srážkovou daň, ale že musím doložit daň. domicil. Když jsem požádala můj fin. úřad o daň. domicil, tak mi zároveň poslali sdělení, že musím podávat přiznání k dani. Jak postupovat prosim? Děkuji
Dobrý den, chtěla jsem si založit penzijní připojištění, ale bylo mi řečeno, že už jedno mám. Nejsem však schopná zjistit, kde. Obvolávám banku po bance a bez výsledku. Je nějaký jiný způsob, jak tuto informaci zjistit? Předem děkuji za odpověď.
Pokračování dotazu č. 22948: Dobrý den, ano jsem frustrována při pomyšlení, že jakákoli sjednaná penze z mé smlouvy (starobní, výsluhová, invalidní) bude doživotní. Tedy s rizikem, že se nedožiji dočerpání svých úspor. Ani pozůstalostní penze nezaručuje, že případný zůstatek zdědí mé děti. Tedy je porušeno právo na dědictví. Vaše odpověď úplně neodpovídá na mou otázku. Jaký je nejlepší postup, když nechci jednorázové vyrovnání, a ani formu doživotní penze, která skrývá riziko, že nedočerpám uspořené prostředky a ani moji dědicové je nezískají zcela? Patřím do generace "husákových dětí", které už od mlada strašily tím, že nebudou mít důchod. Proto jsem se rozhodla k zodpovědnému kroku a již od mladého věku jsem si začala spořit, abych měla přilepšení k důchodu. Přístup státu a Vaše odpověď jsou poněkud demotivující.
Dobrý den, mám již téměř 28 let penzijní připojištění starého typu. Při dotazu na podmínky zahájení výsluhové penze jsem se dozvěděla, že mohu sjednat pouze doživotní formu. Při příležitosti úpravy smlouvy o sjednání výsluhové penze v roce 2000 mi jakýsi povedený poradce zaškrtl rovněž převod na nový penzijní plán a moje nedbalost při čtení před podpisem, že jsem na to přistoupila. Nyní jsem se velice divila, protože obecně doživotní formu výplaty penze z penzijního spoření považuji za krádež za bílého dne a v rozporu s čl. 11 Listiny práv a svobod. Na solidární systém výplat penzí máme stát. Soukromé prostředky, které si šetřím, chci užít buď já, nebo moji dědicové. Ale otázkou je, jaký je nejlepší postup, když nechci řešit získání uspořených prostředků ani jednorázovým vyrovnáním, ani doživotní penzí? Od jisté životní etapy, kdy bylo možné zvýšit spoření na penzi, jsem vkládala tolik, abych dosáhla jak na nejvyšší státní příspěvek tak na maximum možného odpočtu daní. Příspěvek zaměstnavatele jsem z nerozvážnosti sjednala až v tomto roce. Děkuji za odpověď na mou otázku.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.