Dobrý den, Komerční banka mi jako studentovi v mých 20 letech poskytla kreditní kartu s 20 000 Kč. Kreditku jsem nikdy nesplatil celou, celou dobu jsem platil jen povinné měsíční splátky a následně jsem možnou částku vybral. O dva roky později mi stále jako studentovi dali kreditní kartu s 30 000 Kč, moje platební morálka také nebyla řádná, o pár měsíců později mi opět jako studentovi dali úvěr na 120 000 Kč a zrušili kreditní kartu na 30 000 Kč. Dnes je mi 28 let, pracuji na plný úvazek a úvěr stále splácím, kreditku na 30 000 Kč také, druhá kreditka zaplacena. Než jsem dostudoval, tak jsem nasekal dluhy u Zaplo (17 000 Kč), Twisto (5 000 Kč), Equa bank (úvěry celkem 50 000 Kč). V závěrečné fázi studia jsem nepracoval, kvůli státnicím, abych mohl jít co nejdříve pracovat. Proto ty další půjčky. Momentálně už půl roku pracuji a nedělám nic jiného než jen splácím a prodlužuji splatnosti. Jsem v začarovaném kruhu, ze kterého nejde ven. Na sebe mám největší zlost, ale také na Komerční banku, která musela vidět všechny dluhy v registrech a přesto mi jako studentovi s DPP všechno poskytla. Chtěl bych se zeptat, zda je možné s touto situací něco dělat. Děkuji moc!
Dobrý den,
ve vaší situaci lze učinit pouze jediné - zatnout zuby a splácet. Snižte své výdaje na naprosto nezbytné minimum či dočasně zvyšte své příjmy a pokuste se dluhy splatit co nejdříve. Úvěry celkem za cca 200 000 Kč jsou pro čerstvého absolventa VŠ řešitelné, neboť nemáte žádné závazky (není rodina, neživíte děti, nesplácíte hypotéku), máte dost sil pracovat (jste mladý a zdravý) a coby VŠ absolvent byste měl být dobře placen s vidinou dalšího růstu platu. Pokud by dluhy byly nad vaše síly, můžete požádat o insolvenci, nicméně to by mělo mnoho negativních důsledků (žil byste 5 let o chlebu a vodě z nezabavitelného minima a dalších 5 let po ukončení insolvence by Vám nikdo nepůjčil, tedy 10 let ztraceného života bez šance dosáhnout na vlastní bydlení).
Půjčit mladému studentovi pár desítek tisíc korun na DPP není problém, protože jste v úplně jiné situaci než senior se starobním důchodem. Máte všechny předpoklady pro splacení úvěrů. Lidem se nezavděčíte - polovina odmítnutých klientů se na banky zlobí, proč jim nepůjčily a klienti co nestíhají splácet se zase zlobí proč jim banky půjčily. Je to vždy o osobní odpovědnosti. To co Vy popisujete se spíše stává ve vyloučených lokalitách lidem se základním vzděláním. Mne velmi překvapuje, že ani absolvent VŠ neovládá tyto základní kupecké počty na úrovni matematiky druhého stupně ZŠ.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, jsem v insolvenci, ale únorový příjem mi bude dělat 14 800 Kč. Mám strach, že mi to zruší. Podle výpočtu kalkulačky nemám ani na tu nejnižší splátku, budu v mínusu 1 000 Kč. Ale jsem ochotná to dorovnat. Můžou mi oddlužení zrušit? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, po zemřelé babičce probíhá dědické řízení, které ještě není u konce. Co se týče účtu, hotovost se následně rozdělí mezi dědice (stav ke dni úmrtí). Co se ale stane s penězi, které přijdou na účet až po několika dnech od úmrtí? Děkuji za odpověď. Kateřina
Dobrý den, mám dotaz. Mám půjčku u nebankovní společnosti a dali mi tam úroky, A hrozí, že přijde nějaký interní pracovník. Zajímá mě, co může interní pracovník udělat. A jestli je nejdřív potřeba to dát k soudu, aby přišel exekutor nebo aby mi sáhli na účet. A jestli musí nejdřív poslat písemně, že se něco takové bude dít. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, před dvěma lety jsem měl exekuci a blokaci na účtu, kdy jsem využil svého práva na jednorázový výběr. Exekuce byla následně vyřešena a účet mi byl odblokován a mohl jsem ho opět volně používat. Nyní mi byl účet opětovně zablokován kvůli exekuci a chci se zeptat - když se jedná o novou exekuci a novou blokaci, mám nárok na jednorázový výběr ve výši trojnásobku životního minima? Děkuji za odpověď
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Správně zvolené pojištění na hory ochrání především vaši peněženku. Když už se stane úraz nebo někomu způsobíte škodu, pojištěni za vás uhradí veškeré výdaje. V opačném případě můžete čelit statisícovým až milionovým exekucím. Podívejte se, co doporučují ve společnosti Broker Trust všem, kdo vybírají pojištění na hory a kdo se připravují na odjezd na zasněžené svahy.
Silným motivem k dlouhodobému investování by se mohly stát pro řadu Čechů vlastní děti. Jak ukázal průzkum, který pro Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) provedla agentura Perfect Crowd, až 66 % respondentů svým potomkům spoří, aby jim v budoucnu ulehčilo vstup do dospělosti. Nejpočetnější skupina dotázaných, konkrétně 29 %, podle citovaného průzkumu naspoří ročně do 10 000 Kč, mezi 10 tisíci a 30 tisíci Kč ročně pak odloží 28 % Čechů.
Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.