Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #3696,Úmrtí předsedy SVJ

Úmrtí předsedy SVJ, Reality

12.7.2017 Reality

Prosím o sdělení, zda lze fyzické osobě, která je správcem společných věcí týkajících se bytového domu jehož je z 1/4 spoluvlastníkem, zřídit účet, ke kterému by měli přístup určení disponenti tak, že by byl stále přístupný i při nenadálých událostech správce, včetně úmrtí. Děkuji.

Dobrý den,

SVJ se zakládá povinně od 5 bytových jednotek v bytovém domě, kdy aspoň 3 bytové jednotky jsou ve vlastnictví 3 různých osob. Jinak je založení SVJ dobrovolné, resp. s tím musí souhlasit všichni vlastníci. SVJ je právnická osoba, má bankovní účet pro právnické osoby a k účtu má přístup dle stanov obvykle předseda i místopředseda (v případě indispozice/úmrtí předsedy s penězi nadále může disponovat jiný člen výboru či si SVJ může obratem navolit nového předsedu).

Není-li založeno SVJ, je věc v případě indispozice/úmrtí správce komplikovanější. Jeho účet coby fyzické osoby je zablokován a k penězům se ostatní vlastníci jednotek nedostanou dříve než po ukončení dědického řízení.