Dobrý den, ráda bych se informovala, zda jsou nějakým způsobem pojištěny vklady na penzijním spoření? Konkrétně ho mám zřízené u NN Penzijní společnosti. Pokud by se s pojišťovnou něco stalo, abych o své peníze nepřišla. A jak je to prosím s pojištěním stavebního spoření? Zvažuji využít výsluhovou penzi k převodu např. na spořící účet či ji využít ke stavebnímu spoření. Jaký je, prosím, Váš názor a vaše doporučení na využití výsluhové penze? Děkuji. MK
Dobrý den,
penzijní připojištění a penzijní spoření není předmětem bankovního pojištění vkladů. V případě krachu penzijního fondu byste o peníze čistě teoreticky přišla. Nicméně penzijní fond je vlastně jen "hromádka peněz", fondy nemají žádné závazky, takže vlastně nemohou zkrachovat. Správu penzijního fondu provádí vysoce kvalifikovaní portfolio manažeři penzijních společností. Transformované penzijní fondy (dříve penzijní připojištění) mají ze zákona garantované neznehodnocení vkladů. Pokud transformovaný fond propadne do ztráty, je povinna ji účastníkům penzijního spoření dorovnat spravující penzijní společnost.
Penzijní fondy jsou velmi přísně regulované - zákon jim říká, do čeho a kolik mohou investovat. Krach penzijního fondu je tak extrémně nepravděpodobný. Penzijní společnosti většinou vlastní a provozují jen ty největší nadnárodní finanční skupiny. Ty si budou chránit svoje jméno stůj co stůj. Pokud by přesto některá penzijní společnost měla potíže, určitě ji převezme jiný velký hráč na finančním trhu.
Například "vaše" NN Penzijní společnost se ještě před několika lety jmenovala ING Penzijní - a to odkazuje na celkem známý případ krachu banky ING Barings a rozprodej ING společností. Nebo také dnešní UNIQUA Penzijní společnost spravuje fondy původně fungující pod názvem AXA penzijní, ještě dříve pod názvem Winterthur penzijní.
Stavební spoření si určitě zřiďte, to je pojištěné stejně jako vklady u bank. Měsíčně ukládejte přesně 2 000 Kč. Díky státnímu příspěvku je stavební spoření jedním z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit "menší objemy peněz". Ale to neřeší co s penězi z výsluhové penze.
Spořicí účet je vhodný pro uložení pohotovostí rezervy (šestinásobek Vašich průměrných měsíčních výdajů, třeba 100 000 Kč), ale ne k dlouhodobému spoření. Prozatím můžete peníze převést na spořící účet k Hello bank (úrok 1,5% do 300 000 Kč), nebo k jiné bance dle svých preferencí. Ideální by bylo nějak investovat do svého bydlení (umořit část hypotéky jednorázovou splátkou či jinak řešit vlastní bydlení). Nebo peníze uložit na termínovaný vklad (např nyní J&T Banka 2 roky za 2%). Úrokové sazby se vyvíjí, takže vždy prosím zkontrolujte naše aktualizované přehledy a porovnání v tučných odkazech výše.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, jsem v insolvenci, ale únorový příjem mi bude dělat 14 800 Kč. Mám strach, že mi to zruší. Podle výpočtu kalkulačky nemám ani na tu nejnižší splátku, budu v mínusu 1 000 Kč. Ale jsem ochotná to dorovnat. Můžou mi oddlužení zrušit? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, po zemřelé babičce probíhá dědické řízení, které ještě není u konce. Co se týče účtu, hotovost se následně rozdělí mezi dědice (stav ke dni úmrtí). Co se ale stane s penězi, které přijdou na účet až po několika dnech od úmrtí? Děkuji za odpověď. Kateřina
Dobrý den, mám dotaz. Mám půjčku u nebankovní společnosti a dali mi tam úroky, A hrozí, že přijde nějaký interní pracovník. Zajímá mě, co může interní pracovník udělat. A jestli je nejdřív potřeba to dát k soudu, aby přišel exekutor nebo aby mi sáhli na účet. A jestli musí nejdřív poslat písemně, že se něco takové bude dít. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, před dvěma lety jsem měl exekuci a blokaci na účtu, kdy jsem využil svého práva na jednorázový výběr. Exekuce byla následně vyřešena a účet mi byl odblokován a mohl jsem ho opět volně používat. Nyní mi byl účet opětovně zablokován kvůli exekuci a chci se zeptat - když se jedná o novou exekuci a novou blokaci, mám nárok na jednorázový výběr ve výši trojnásobku životního minima? Děkuji za odpověď
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Správně zvolené pojištění na hory ochrání především vaši peněženku. Když už se stane úraz nebo někomu způsobíte škodu, pojištěni za vás uhradí veškeré výdaje. V opačném případě můžete čelit statisícovým až milionovým exekucím. Podívejte se, co doporučují ve společnosti Broker Trust všem, kdo vybírají pojištění na hory a kdo se připravují na odjezd na zasněžené svahy.
Silným motivem k dlouhodobému investování by se mohly stát pro řadu Čechů vlastní děti. Jak ukázal průzkum, který pro Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) provedla agentura Perfect Crowd, až 66 % respondentů svým potomkům spoří, aby jim v budoucnu ulehčilo vstup do dospělosti. Nejpočetnější skupina dotázaných, konkrétně 29 %, podle citovaného průzkumu naspoří ročně do 10 000 Kč, mezi 10 tisíci a 30 tisíci Kč ročně pak odloží 28 % Čechů.
Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.