Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #3661,Vývoj cen nemovitostí

Vývoj cen nemovitostí, Reality

27.6.2017 Reality

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně realitního trhu (domy,byty - především ve větších městech Praha,Brno,Ostrava) domníváte se, že vzhledem k postupnému zvyšování hypotečních sazeb a obecnému zpřísnění podmínek pro získání hypo-úvěru (LTV max. 80% atd), půjdou ceny nemovitostí postupně dolů? Zatím se zdá, že sazby jdou nahoru a ceny nemovitostí zůstávají stejné, nebo pořád rostou. Děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,

ceny nemovitostí vycházejí z nabídky a poptávky. Nabídku výrazně ovlivňuje výstavba nových bytů, která je legislativně velmi náročná (získání územního souhlasu a stavebního povolení je během na dlouhou trať - v Praze čekají developeři na bytové domy i 5-10 let). Bytů se tedy staví výrazně méně, než je potřeba, poptávka vysoce převyšuje nabídku (v Praze by ročně bylo třeba 5-6 000 nových bytů vzhledem k neustále rostoucí populaci hlavního města, nestaví se ale ani třetina).

Na straně poptávky hraje podstatnou roli Vámi zmíněná dostupnost hypoték, která bude horší (LTV max. 90%, úvěry v pásmu 80-90% jsou možné, ale výrazně dražší). Druhým faktorem poptávky je každým rokem rostoucí populace Prahy.

Je otázkou, který faktor převáží. Nejenom ČNB si myslí, že ceny nemovitostí jsou již dnes o 10% nadhodnocené a mělo by dojít ke korekci. Tomu odpovídá i přístup bank, resp. jejich odhadců, kteří v posledním roce stanovují hodnoty nemovitostí 5-10% pod kupními cenami. Meziroční růst cen nemovitostí v Praze o 20% kopíruje předkrizový vývoj v letech 2007-2008 (po té přišla výrazná korekce cen).

Sháníte-li vlastní střechu nad hlavou a platíte-li měsíčně vysoký nájem, spíše nemovitost kupte i nyní (byť ji třeba lehce přeplatíte, ale zase než dojde k propadu cen, ušetříte na nájemném a vyděláte na nízkých úrokových sazbách u hypoték). Pokud byste poptával nemovitost na investici/pronájem, pak bych doporučil vyčkat do další krize.